Ranking lokat bankowych dla przedsiębiorstw

2013-08-23 11:38:02

Nie ma się co oszukiwać – przedsiębiorcy nie mają tak szerokiego spektrum wyboru depozytów jak klienci indywidualni. Jednak jest parę banków, które właśnie przed właścicielami firm szeroko otwierają swoje podwoje. Eksperci Comperia.pl postanowili przyjrzeć się, gdzie klienci instytucjonalni zyskają najwięcej.

Zestawienie przygotowane przez specjalistów z Comperii miało na celu wyłonienie najlepszego banku dla przedsiębiorców dysponujących wolnymi środkami finansowymi i chcących je ulokować na pewien czas.

Żeby wyłonić instytucję oferującą firmom najlepsze lokaty, zbadaliśmy depozyty o wysokości 2, 10 i 25 tysięcy złotych. Z różnej perspektywy czasowej ( 1, 3, 6 i 12 miesięcy ) przyjrzeliśmy się, ile banki płacą przedsiębiorcom za powierzone im kwoty.

Za najwyższe oprocentowanie w każdej kategorii przyznawaliśmy 3 punkty, za drugie 2 i jeden punkt za trzecie. Za miejsce czwarte każdemu z uczestniktów przysługiwało 0,75 punkta, za piąte 0,5. Miejsce szóste i następne nie były punktowane. Tym samym, maksymalna liczba punktów do zdobycia to 36.

I tak, najlepiej płacącym bankiem - z punktu widzenia klienta instytucjonalnego – okazał się FM Bank. Zdobywbywszy 31 punktów zostawił nieco w tyle Idea Bank z (28,75 punktów) i Meritum Bank ( 14,5 punktów).

Top 8 lokat dla firm
 
Bank
Suma punktów
 
 
FM Bank
31
 
Idea Bank
28,75
 
Meritum Bank
14,5
 
Bank Pocztowy
11
 
BNP Paribas
7,75
 
Toyota Bank
6
 
BOŚ
5,75
 
Credit Agricole
5,5
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 

FM Bank płaci powyżej 3 proc. w skali roku za powierzone mu pieniądze. Przy czym nieważny jest tu okres, ani wysokość środków pozyczonych bankowi. W każdym z badanych przez nas przypadków, oprocentowanie roczne wynosiło powyżej 3 procent, co pozwoliło tej instytucji znaleźć się na pierwszym miejscu podium.

Mimo, że Idea Bank w dwóch przypadkach miał istotnie wyższe od FM Banku oprocentowanie (aż o 1,5 proc. w skali roku), to zajął drugie miejsce. Wszystko to przez kiepskie warunki, jakie oferuje klientom chcącym powierzyc mu 25 tysięcy. W przypadku takiej kwoty, Idea Bank nie ma zbyt dużo do zaoferowania, bez względu na okres trwania lokaty.

Trzecią pozycję zajął Meritum Bank, jednak 14,5 punków, to niecała połowa wyniku osiągniętego przez lidera. Bank Pocztowy, tracąc do poprzedzającego go zawodnika 5,5 punktu, zajął miejsce czwarte. Było to możliwe, dzięki dobry warunkom, jakie instytucja oferuje, gdy powieżamy jej większą ilość pieniędzy. Przy kwocie 25 tysięcy, możemy liczyć na oprocentowanie godne lidera naszego rankingu, czyli około 3,5 proc. w skali roku.

Pełen ranking można zobaczyć TUTAJ

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam