Ranking kredytów samochodowych-jak najtaniej kupić używane auto?

2010-08-31 08:24:24

Każdy kierowca marzy, aby wymienić swoje „cztery kółka” na coś szybszego i wygodniejszego. Nie trzeba od razu porywać się na nowe modele prosto z salonu. Na rynku wtórnym można znaleźć wiele ciekawych ofert – niestety dobre używane auto także ma swoją cenę. Skąd wziąć na to pieniądze? Banki chętnie zajmą się sfinansowaniem zakupu. Prezentujemy najnowszy ranking kredytów samochodowych na pojazdy używane. Sprawdź, gdzie jest najtaniej!

Autokredyt vs. kredyt gotówkowy
Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych za gotówkę. Jednak nic straconego, najprostszym wyjściem z sytuacji jest kredyt w banku. Oferty poszczególnych instytucji różnią się miedzy sobą dość znacznie, dlatego warto wcześniej je dokładnie przeanalizować. W niemal wszystkich bankach istnieje możliwość zaciągnięcia tradycyjnego kredytu konsumpcyjnego, z którego środki można przeznaczyć na dowolny cel, w tym na nabycie pojazdu. Trzeba jednakże pamiętać, że tego typu kredyty gotówkowe są z reguły jednymi z najdroższych – ich oprocentowanie może sięgać nawet 20 proc. w skali roku.
 
Lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy, który w większości przypadków jest tańszy, lecz znajduje się w ofercie tylko wybranych banków. Niższe oprocentowanie autokredytów nie bierze się jednak z nikąd… Jest to efekt mniejszego ryzyka po stronie banku, ponieważ przedmiotem zabezpieczenia kredytu jest kupowany przez klienta samochód lub też cesja z jego polisy AC. W rezultacie kredytobiorca do momentu spłaty ostatniej raty jest tylko częściowym właścicielem pojazdu. Teoretycznie może się to wiązać z problemami przy dalszej odsprzedaży auta, choć w praktyce bank nie powinien robić większych przeszkód w realizacji takiej transakcji.
 
Wiek ma znaczenie
Przy zaciąganiu kredytu na auto używane jednym z najważniejszych parametrów determinujących wysokość oprocentowania będzie wiek pojazdu. Nie ma się co dziwić, bo przecież wraz z upływem lat samochód traci na wartości i w oczach banku jest coraz mniej cennym przedmiotem zabezpieczenia jego wierzytelności. O skredytowaniu 20-letniego „zabytku” można zapomnieć. Do najbardziej liberalnych pod tym względem należą MultiBank i mBank, które pożyczą na zakup auta maksymalnie z rocznika 1996. Limitu wiekowego nie stosuje z kolei Getin Noble Bank, który jednak zastrzega, że suma wieku pojazdu i okresu kredytowania nie może przekroczyć 15 lat, co w rzeczywistości ogranicza maksymalny dopuszczalny wiek samochodu właśnie do 15 lat. W innych bankach limity oscylują wokół 10 lat.
 
Ranking autokredytów z wkładem własnym
Parametry:
Kwota kredytu – 50 tys. zł
Cena samochodu – 62,5 tys. zł (LTV=80%)
Okres kredytowania – 7 lat
Waluta – PLN
Rok produkcji samochodu – 2006
 
 
Bank
Nazwa kredytu
RRSO
Prowizja
Rata
1
Alior Bank
Kredyt samochodowy
11,04%
2%
843,50 zł
2
MultiBank
Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny
11,28%
3%
849,23 zł
3
MultiBank
Kredyt Automoto
11,55%
3%
855,49 zł
4
Lukas Bank
Kredyt samochodowy
13,79%
1,5%
909,23 zł
5
mBank
Kredyt samochodowy
14,35%
5%
922,84 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Ranking autokredytów bez wkładu własnego
Parametry:
Kwota kredytu – 30 tys. zł
Cena samochodu – 30 tys. zł (LTV=100%)
Okres kredytowania – 6 lat
Waluta – PLN
Rok produkcji samochodu – 2002
 
Bank
Nazwa kredytu
RRSO
Prowizja
Rata
1
MultiBank
Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny
14,53%
3%
612,53 zł
2
mBank
Kredyt samochodowy
14,61%
5%
613,54 zł
3
MultiBank
Kredyt Automoto
14,65%
3%
614,11 zł
4
Lukas Bank
Kredyt samochodowy
15,58%
1,5%
627,28 zł
5
Santander Consumer Bank
Kredyt samochodowy
16,51%
5%
640,51 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Najlepszy kredyt na auto używane w przypadku, gdy posiadasz wkład własny na jego zakup posiada Alior Bank. Jeśli jednak chcesz kupić samochód bez wkładu własnego, to najtańsze finansowanie proponują banki z grupy BRE: Multibank (ta instytucja posiada również bardzo atrakcyjne kredyty na nowe pojazdy-szczegóły w naszym rankingu>>) oraz mBank. Jak zwykle, w czołówce znalazł się Lukas Bank oraz Santander, które od kilku lat specjalizują się w kredytowaniu używanych aut.
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl