Ranking kredytów hipotecznych - maj 2016

2016-05-24 13:52:00

Dom, mieszkanie czy choćby działka budowlana - posiadanie każdej z tych nieruchomości to marzenie wielu osób. Niestety zakup którejkolwiek z nich wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych, a jak wiadomo nie każdy dysponuje oszczędnościami w kwocie kilkuset tysięcy złotych. Pomocne w rozwiązaniu tego problemu może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zobaczmy, który bank oferuje obecnie najlepszy taki produkt?

Kredyty hipoteczne to dobry sposób na pozyskanie finansowania dla osób zainteresowanych przeprowadzeniem transakcji na rynku nieruchomości. Dzieje się tak dlatego, ponieważ produkty te mogą opiewać na wysokie kwoty oraz są teraz stosunkowo nisko oprocentowane. Przykładowo, średnie oprocentowanie rzeczywiste 10-letniego kredytu na kwotę 200 tys. zł z 10-cio procentowym wkładem własnym wynosi dziś 4,69 proc., podczas gdy jeszcze kilka lat temu z powodzeniem przekraczało ono poziom 7 proc.

Średnia RRSO kredytów hipotecznych

Comperia Analytics

 

Kto oferuje najlepsze kredyty hipoteczne?

Zanim znajdziemy odpowiedź na to pytanie warto zaznaczyć, że parametry jakie zostały uwzględnione przy tworzeniu poniższego rankingu zostały wytypowane przez użytkowników Fast50Club. Osoby te zadeklarowały, że najchętniej zaciągnęłyby 10-letni kredyt na kwotę 200 tys. zł z 10 proc. wkładem własnym. Sprawdźmy gdzie można szukać takich zobowiązań.

TOP7 kredytów hipotecznych na kwotę 180 tys. zł (wartość nieruchomości 200 tys. zł), okres spłaty 10 lat, raty równe
Bank
Nazwa oferty
Rata
Prowizja
RRSO
Bank BPS
Kredyt hipoteczny „Mój Dom" - oferta promocyjna z kartą kredytową BPS Visa
1 736,00 zł
1,90%
3,49%
PKO BP
"WŁASNY KĄT hipoteczny" - oferta pakietowa
1 797,00 zł
0,00%
3,85%
BZ WBK
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
1 768,00 zł
2,00%
3,86%
Bank Pekao
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
1 793,00 zł
1,99%
4,20%
BOŚ Bank
Kredyt hipoteczny
1 811,00 zł
2,00%
4,45%
mBank
mPlan hipoteczny - oferta promocyjna
1 811,00 zł
4,00%
4,89%
Deutsche Bank
Kredyt z prowizją 0% - oferta pakietowa
1 820,00 zł
0,00%
5,29%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Dla przyjętych parametrów najlepszy kredyt hipoteczny oferuje obecnie Bank BPS. Oprocentowanie rzeczywiste tego zobowiązania wynosi zaledwie 3,49 proc. i to pomimo tego, że za jego udzielenie pobierana jest prowizja w wysokości 1,9 proc. Trzeba jednak zaznaczyć, że aby móc się cieszyć z tak atrakcyjnych warunków przyszły kredytobiorca musi otworzyć w Banku BPS konto osobiste z kartą debetową i dostępem do bankowości internetowej, a także zakupić kartę kredytową oraz ubezpieczenie mieszkania.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła oferta pakietowa "WŁASNY KĄT hipoteczny" dostępna w PKO BP z oprocentowaniem rzeczywistym 3,85 proc. Niestety w jej przypadku, podobnie jak u zwycięzcy, konieczne jest skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych typu konto osobiste, karta kredytowa oraz ubezpieczenia chroniącego przed utratą pracy i na życie.

Ostatnią lokatę na podium zajął kredyt hipoteczny udzielany przez Bank Zachodni WBK. Tu także konieczny jest zakup dodatkowych produktów bankowych np. konta osobistego z regularnym wpływem. Oprocentowanie rzeczywiste tego rozwiązania wynosi 3,86 proc. a prowizja pobierana za jego udzielenie ma wysokość 2 proc.

Kolejne miejsca w powyższym rankingu zajęły zobowiązania mieszkaniowe oferowane przez Bank Pekao, BOŚ, mBank oraz Deutsche Bank. Oprocentowania rzeczywiste tych zobowiązań przyjmują wartości z przedziału 4,20 - 5,29 proc. Warto pamiętać, że każda z tych instytucji pobiera prowizję za udzielenie swojego zobowiązania.

Kredyty hipoteczne stanowią doskonałe wsparcie dla osób planujących zakup domu, działki czy mieszkania. Wynika to z faktu, że zobowiązania te nie tylko łatwo zaciągnąć (oferowane niemal przez wszystkie banki) ale są one teraz po prostu tanie (niskie oprocentowanie). Trzeba jednak pamiętać, że nic nie trwa wiecznie i wcześniej czy później powyższe atuty mogą ulec odwróceniu.

Warto także dodać, że dzisiejszy zwycięzca otrzymuje statuetkę Comperia Stars, dzięki której weźmie udział w walce o tytuł najlepszego banku udzielającego kredytów hipotecznych w całym 2016 roku.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam