Ranking kredytów hipotecznych - listopad 2018

2018-11-05 08:02:00

Rosnące ceny mieszkań nie zniechęcają Polaków do zaciągania kredytów na własne cztery kąty. Jak podaje BIK, spośród wszystkich form kredytowania to właśnie hipoteki osiągnęły w ciągu trzech ostatnich kwartałów najwyższą dynamikę sprzedaży. Mimo rosnącego popytu ceny kredytów mieszkaniowych pozostają jednak bez większych zmian. Wciąż najniższą dostępną marżą pozostaje 1,65%.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej liczba umów o kredyt mieszkaniowy zawartych w okresie styczeń-wrzesień 2018 r. wzrosła w porównaniu do analogicznego czasu roku ubiegłego o 9,4%, przy czym łączna wartość finansowania aż o 23,3% przekroczyła wynik sprzed roku.

Pozytywnym nastrojom na rynku mieszkaniowym sprzyjają bankowe cenniki. Choć na przestrzeni ostatniego półrocza marże kredytowe delikatnie wzrosły, wciąż pozostają na atrakcyjnym dla kredytobiorców poziomie. Decydując się na skorzystanie z oferty pakietowej (zaciągnięcie kredytu w pakiecie z ubezpieczeniem na życie lub po dobraniu innych produktów, takich jak chociażby karta kredytowa), można zbić marżę nawet do poziomu 1,65% (Bank Pekao). Gorzej z prowizją. W ofertach z najniższą ratą prowizja może zostać obniżona co najwyżej do 0,5% (mBank).

Ranking kredytów hipotecznych: listopad 2018 r.

Niska marża i prowizja dostępne są najczęściej pod warunkiem skorzystania z dodatkowych produktów, spośród których zazwyczaj to polisa na życie generuje najwyższe koszty. Decydując się na ofertę pakietową z ubezpieczeniem, warto wziąć pod uwagę wysokość składki ubezpieczeniowej, która w ostatecznym rezultacie zwiększy nasze miesięczne wydatki.

TOP7 kredytów hipotecznych
dla nowych klientów
na kwotę 250 tys. zł
z okresem spłaty: 15 lat

Bank

Nazwa oferty

Rata

Marża

Prowizja

Bank Pekao

Kredyt hipoteczny w pakiecie "Mieszkam spokojnie"

1 773 zł

1,65%

1,15%

Bank BPS

Kredyt hipoteczny "Mój Dom" - oferta promocyjna z kartą kredytową MasterCard

1 776 zł

1,68%

1,5%

ING Bank Śląski

Mieszkaj bez Kompromisów - Lekka Rata

1 777 zł

1,69%

1,69%

Citi Handlowy

Kredyt mieszkaniowy

1 777 zł

1,69%

2,5%

BOŚ

Ekologiczny kredyt hipoteczny

1 779 zł

1,7%

1,75%

mBank

Kredyt hipoteczny w promocji "Jesień w nowym M"

1 803 zł

1,9%

0,5%

Crédit Agricole

Kredyt hipoteczny "Niższa marża"

1 803 zł

1,9%

2%

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Marża od 1,65%, ale z dodatkowym ubezpieczeniem

W przypadku kredytów na 250 000 zł przy 15-letnim okresie spłaty i 45-procentowym wkładzie własnym aktualnie to Bank Pekao proponuje nowym klientom najniższą ratę. Uwzględniając przyjęte założenia, miesięczna spłata wyniesie w przypadku kredytu hipotecznego w ofercie „Mieszkam spokojnie” 1773 zł. Do raty należy jeszcze doliczyć koszt obowiązkowego w tej promocji ubezpieczenia i koszt obsługi karty kredytowej. By uzyskać wskazaną w tabeli marżę, należy dodatkowo założyć (lub posiadać) w Banku Pekao konto osobiste (wraz z kartą debetową), przelewać na nie regularne dochody i wykupić ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, dostępne w oddziałach banku. Roczna składka uzależniona od aktualnej kwoty kredytu oraz wieku Kredytobiorcy. W przypadku klientów, którzy w chwili przystąpienia do umowy kredytowej nie ukończyli 55 roku życia, roczna wysokość składki ubezpieczeniowej wynosi 0,3% * 25% kwoty udzielonego kredytu, czyli 187,5 zł. Jeśli do umowy przystępuje kilka osób, składka naliczana jest osobno dla każdego kredytobiorcy.

Tylko 3 zł miesięcznie więcej niż w Pekao na spłatę kredytu będziemy przeznaczać w Banku BPS. Wskazany w zestawieniu Kredyt hipoteczny Mój Dom dostępny jest w promocji z kartą kredytową MasterCard, jednak to nie jedyny obowiązkowy do wykupienia produkt w ramach tej oferty. By uzyskać marżę 1,68% przy prowizji 1,5%, kredytobiorcy muszą założyć jeszcze ROR typu VIPkonto z dostępem do bankowości elektronicznej i kartą debetową oraz zawrzeć ubezpieczenie nieruchomości z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego współpracującego z bankiem.

Trzecią lokatę w zestawieniu zajął w tym miesiącu ING Bank Śląski z ofertą Mieszkaj bez Kompromisów - Lekka Rata. Rata 1777 zł to efekt niskiej zastosowania marży: 1,69% i tej samej wysokości prowizji (1,69%). Bank oczekuje od klienta, który zechce skorzystać z tej promocji, wykupienia polisy na życie i założenia konta osobistego. Wymagane jest również zasilanie konta wpływami pieniężnymi w kwocie min. 2000 zł/mies.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam