Ranking kredytów hipotecznych - lipiec 2012

2012-07-19 14:28:23

Kupno nieruchomości stanowi nie lada wyzwanie dla osób nieposiadających wystarczającej ilości oszczędności. Dobrym rozwiązaniem takich problemów jest wizyta w bankach, które posiadają w swojej ofercie kredyty hipoteczne. Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia zestawienie zawierające najatrakcyjniejsze propozycje banków oferujących takie produkty.

Kredyty hipoteczne stanowią znaczące źródło finansowania zakupu domu, mieszkania czy też innej nieruchomości. Z punktu widzenia klienta są one stosunkowo atrakcyjną propozycją. Z jednej strony mogą opiewać na dość wysokie kwoty (kilkaset tysięcy złotych - maksymalna kwota zależy od zdolności kredytowej danej osoby), a z drugiej można je spłacać przez kilkadziesiąt lat (nawet 30 - 40 lat). Poza tym często są one jedynym sposobem zdobycia środków na kupno swojego wymarzonego mieszkania, czy domu. Trudno wszak w krótkim czasie uzbierać odpowiednio wysoką kwotę pieniędzy, pozwalającą za zakup nieruchomości. W celu znalezienia najlepszych ofert kredytów hipotecznych konieczne jest ustalenie pewnych założeń. Przyjmijmy zatem, że: wartość kredytowanej nieruchomości wynosi 400 tys. zł, kwota zaciąganego kredytu to 300 tys. zł, okres kredytowania jest równy 30 lat, a zobowiązania będą zaciągnięte w polskim złotym oraz euro. Pod uwagę będą brane zarówno oferty promocyjne jak i standardowe.

Najlepsze oferty kredytów hipotecznych wyrażone w polskim złotym można znaleźć w Deutsche Banku, ING Banku Śląskim oraz Citi Handlowym. We wszystkich tych trzech przypadkach średnie RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania) takich zobowiązań nie przekracza wartości 6,54 proc., a wysokości płaconych rat zawierają się w przedziale od 1 824 do 1 863 złotych. Poza pierwszą trójką znalazły się oferty Credit Agricole oraz PKO BP, których oferty również wyglądają dość atrakcyjnie. W ich przypadku maksymalna wysokość raty nie przekracza kwoty 1 900 złotych.

Jeśli chodzi o kredyty wyrażone w euro, to pierwsze pięć ofert zostało zdominowane przez trzy instytucje. Chodzi oczywiście o Raiffeisen Bank, Bank Zachodni WBK oraz Deutsche Bank. Na szczególną uwagę zasługuje propozycja Raiffeisen Banku, w której średnie RRSO wynosi tylko 3,79 proc., co automatycznie przekłada się na najniższą płaconą ratę - 1 384 zł. Na kolejnych miejscach znalazły się BZ WBK z ratą 1 456 zł oraz Deutsche Bank z ratą na poziomie 1 506 zł. Aktualna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wygląda względnie stabilnie, zwłaszcza w przypadku kredytów udzielanych w polskim złotym. Powodów do radości nie mają niestety osoby zainteresowane kredytami wyrażonymi w walutach obcych. Na rynku próżno szukać zobowiązań we franku szwajcarskim, a i oferta w euro jest mocno ograniczona. Na szczęście do końca roku obowiązuje jeszcze program „Rodzina na swoim”, który choć w niewielkim stopniu pozwala zmniejszyć koszty związane z kredytami hipotecznymi. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam