Ranking kredytów gotówkowych: Zniżka dla stałego klienta

2009-04-17 00:00:00

Szukasz banku, w którym najkorzystniej pożyczysz pieniądze na dowolny cel? Warto to zrobić dokładnie, ponieważ rozbieżności w kosztach kredytów gotówkowych mogą być spore. Poszukiwania można zacząć od banku, w którym posiadamy konto osobiste. Choć nie jest to regułą, niektóre banki swoim klientom gotowe są zaproponować korzystniejsze warunki.

Kim jest stały klient? Definicje mogą być różne. Najczęściej jest to osoba, która w danym banku posiada konto osobiste lub oszczędnościowe. Do tego grona banki mogą zaliczać również klientów, którzy posiadają kartę kredytową, spłacają już inny kredyt, albo założyli lokatę. Na specjalne traktowanie mogą też liczyć posiadacze jednostek funduszy inwestycyjnych, zarządzanych przez towarzystwa powiązane kapitałowo z bankiem.

Nie zawsze dostaniemy lepsze warunki od klienta z ulicy, ale kilka banków premiuje lojalnych klientów. Nawet jeżeli oferta dla stałych klientów nie przebije konkurencji, może się okazać, że niewiele różni się od najtańszych kredytów na rynku. Ponadto, uzyskanie kredytu w naszym banku może być prostsze. Bank może podjąć decyzję o przyznaniu pożyczki tylko na podstawie historii rachunku.

Na jakie preferencje mogą liczyć stali klienci, sprawdziliśmy na przykładzie kredytu gotówkowego o wartości 1 tys. zł, zaciąganego na 12 miesięcy. Porównaliśmy ranking kredytów dla nowych klientów z zestawieniem ofert uwzględniających ofertę dla stałych klientów. Różnice są wyraźne.

W rankingu pożyczek premiujących stałych klientów na drugim miejscu znalazła się oferta Getin Banku. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) takiego kredytu, a więc uwzględniająca wszystkie koszty, wynosi 12,85 proc. Oprocentowanie nominale wynosi 8,4 proc. Nowi klienci zapłacą aż 18,4 proc. kosztów odsetkowych, a RRSO wynosi 31,77 proc. Inny produkt Getin Banku - Prosta pożyczka - również premiuje dotychczasowych klientów. Jej oprocentowanie wynosi 16,4 proc. (dla nowych 20,4 proc.), a prowizja 1 proc. (dla nowych 1,5 proc.).

W zestawieniu ofert dla stałych klientów na piątej pozycji pojawił się kredyt Banku BPS dla posiadaczy Pol-Konta VIP. ING Bank, w przypadku pożyczki pieniężnej z zabezpieczeniem, od stałych klientów pobiera 1,5 proc. prowizji. Pozostali zapłacą 3 proc. Niższą prowizją kusi też Invest-Bank (kredyt gotówkowy z zabezpieczeniem) - 3 proc. zapłacą stali klienci, 5 proc. nowi.

Warto sprawdzić nie tylko zniżki, jakie może zaoferować nam nasz bank. Zapytajmy również o definicję stałego klienta. Może się bowiem okazać, że bank nagradza np. posiadaczy konta osobistego, ale prowadzonego od trzech miesięcy.

 

RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH
Kwota kredytu 1 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy


Oferta dla nowych klientów

Bank

Prowizja

RRSO

Polbank EFG

0 proc.

12,57 proc.

Bank BPS

3 proc.

17,37 proc.

Allianz Bank

2,5 proc.

19,12 proc.

ING Bank

3 proc.

19,14 proc.

Dominet Bank

5 proc.

19,81 proc.

Pekao

0 proc.

21,93 proc.

BZ WBK

5 proc.

23,59 proc.

PKO BP

5 proc.

24,53 proc.

Invest-Bank

5 proc.

24,7 proc.

Alior Bank

0 proc.

25,09 proc.

Kredyty gotówkowe dla nowych klientów

 

Oferta uwzględniająca produkty dla stałych klientów

Bank

Prowizja

RRSO

Polbank EFG

0 proc.

12,57 proc.

Getin Bank

2 proc.

12,85 proc.

ING Bank

1,5 proc.

14,75 proc.

Bank BPS

3 proc.

17,37 proc.

Bank BPS

0 proc.

18,28 proc.

Allianz Bank

2,5 proc.

19,12 proc.

ING Bank

3 proc.

19,14 proc.

Dominet Bank

5 proc.

19,81 proc.

Getin Bank

1 proc.

19,93 proc.

Invest-Bank

3 proc.

20,23 proc.

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam