Ranking kredytów gotówkowych: Pożyczki nie będą tańsze

2009-06-12 00:00:00

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami kilku kampanii zachęcających do zakładania lokat. Kilka banków nieustannie toczy walkę o bycie numer jeden w rankingach. Depozyty urosły, ale teraz trzeba coś z nimi zrobić. Czy to zapowiedź kolejnych kampanii marketingowych, ale tym razem zachęcających do zaciągania kredytów gotówkowych?

Banki muszą udzielać więcej pożyczek, zwłaszcza dzisiaj, kiedy na rynku kredytów hipotecznych panuje stagnacja, a jedynym w miarę dobrze sprzedającym się produktem jest preferencyjny kredyt z rządową dopłatą. Zachęcić do założenia lokaty nie jest trudno – wystarczy podnieść oprocentowanie i głośno o tym zakomunikować. Z promowaniem kredytów gotówkowych dzisiaj może być znacznie trudniej.

Sektor bankowy odczuwa nie tylko niższy popyt na kredyty hipoteczne, co wynika z zaostrzenia kryteriów udzielania tych kredytów. Bankowcy przyznają, że boleśnie odczuwalny jest również spadek popytu na pożyczki gotówkowe, co wydaje się uzasadnione. Kryzys finansowy, wszechobecne negatywne informacje potęgują strach przed bezrobociem, pogorszeniem się warunków życia - zaciągamy pasa, oszczędzamy, mniej konsumujemy. Przed bankami stoi więc nie lada wyzwanie, choć paradoksalnie może im pomóc mentalność Polaków.

W maju firma Millward Brown SMG/KRC, na zlecenie ING Banku, sprawdziła postawy Polaków wobec oszczędzania. Wyniki badania wydają się być zaskakujące. Ponad dwie trzecie respondentów uznało, że w dzisiejszych czasach, czyli w dobie kryzysu, życie na kredyt jest modne. Ze stwierdzeniem, że oszczędzanie jest modne zgodziła się mniej niż połowa badanych.
 
W każdym razie nie widać jeszcze spektakularnych kampanii. Niedawno Eurobank zmodyfikował procedury, pozwalające uzyskać pożyczkę bez konieczności odwiedzania oddziału. Allianz Bank promuje kredyt z darmowym pakietem medycznym, a Kredyt Bank kusił kredytem bez prowizji. Promocja już się skończyła.RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH
Kryterium: rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Kwota kredytu 5 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy

Bank

Produkt

Prowizja

RRSO

Polbank EFG

Kredyt na Miarę

0 proc.

12,57 proc.

Volkswagen Bank direct

Kredyt plus

1 proc.

16,12 proc.

ING Bank

Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego

3 proc.

19,15 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Pożyczka gotówkowa

3 proc.

20,95 proc.

Bank BPS

Bezpieczna gotówka

5 proc.

21,74 proc.

 

Kwota kredytu 20 tys. zł, okres kredytowania 36 miesięcy

Bank

Produkt

Prowizja

RRSO

Deutsche Bank PBC

Pożyczka konsumpcyjna

1,5 proc.

11,2 proc.

ING Bank

Pożyczka pieniężna bez Programu ubezpieczeniowego

3 proc.

15,01 proc.

Kredyt Bank

Kredyt gotówkowy

5 proc.

18,97 proc.

Polbank EFG

Kredyt na Miarę

0 proc.

19,44 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Pożyczka gotówkowa

4 proc.

19,92 proc.

 

Nie wykluczone, że zbliżająca się pełnia sezonu letnich wyjazdów ożywi rynek pożyczek. Eksperci, związani z branżą turystyczną, podkreślają, że w tym roku planowanie wakacji przez Polaków wygląda inaczej niż w poprzednich latach. Znacznie mnie osób rezerwuje wycieczki z wyprzedzeniem, co zmusiło firmy turystyczne do odchudzenia oferty. Polacy czekają do ostatniej chwili, licząc na ciekawe oferty typu last minute, które tym razem mogą nie być tańsze od standardowych. Wraz z popytem na wycieczki może wzrosnąć zapotrzebowanie na kredyty gotówkowe. Nie należy jednak oczekiwać, że kredyty będą tańsze.

Jeżeli nie uda się zaoszczędzić na samym koszcie wycieczki, może warto nie przepłacać za kredyt i wcześniej znaleźć ciekawą ofertę. Najlepszym sposobem na znalezienie taniej pożyczki jest porównanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty kredytu, a więc odsetki, prowizje i wymagane ubezpieczenia.

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam