Ranking kredytów gotówkowych - luty 2013

2013-02-22 09:08:47

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się w styczniu na kolejną obniżkę stóp procentowych. Powoli decyzje RPP przekładają się korzystnie na ofertę kredytów gotówkowych, których oprocentowanie nominalne zaczyna w niektórych przypadkach przyjmować dawno już niewidziane wartości jednocyfrowe. Comperia.pl postanowiła zrobić więc ranking kredytów gotówkowych z najniższą ratą.

Stopy w dół - ulga dla domowego budżetu

Spadające stopy procentowe powoli zaczynają przekładać się pozytywnie na portfele Polaków (płacimy coraz niższe raty od już zaciągniętych kredytów) oraz nowe oferty bankowe. Coraz częściej banki obniżają oprocentowania nie tylko lokat bankowych, ale również kredytów. Stąd na rynku zaczynają się pojawiać dawno nie widziane oferty pożyczek gotówkowych z jednocyfrowym oprocentowaniem. Na razie nie wszystkie banki mogą się pochwalić tak atrakcyjną ofertą, a jeśli już, to jest ona skierowana tylko dla najlepszych klientów danej instytucji. Niemniej jednak widzimy pierwsze oznaki spadku oprocentowania kredytów gotówkowych.

Zadłużanie – tak, ale z głową

Kredyty gotówkowe należą do produktów, dzięki którym można szybko i łatwo naprawić swoje domowe finanse. Są one również powszechnie dostępne - każdy bank posiada w swojej ofercie kredyt na dowolny cel, który można uzyskać z minimalną ilością procedur. Ale jak wybrać odpowiedni banki i odpowiedni produkt i czym się kierować przy wyborze najlepszej oferty?

Na pierwszy rzut oka najważniejsza jest wysokość raty, którą co miesiąc będziemy płacić z tytułu zaciągniętego kredytu. Z pewnego punktu widzenia jest to jak najbardziej słuszne założenie. Dlatego poniżej prezentujemy 10 najlepszych ofert kredytów gotówkowych na 15 tys. zł z najniższą comiesięczną ratą. Pod uwagę wzięliśmy oferty dostępne dla każdego klienta, bez względu na jego sytuację majątkową, status zawodowy itp. (oczywiście podstawowym warunkiem jest posiadanie zdolności kredytowej).

Jednak należy podkreślić, że samo oprocentowanie i rata z niego wynikająca nie musi być jednoznaczna z całkowitym kosztem kredytu. Ale o tym poniżej.

Ranking kredytów można zobaczyć TUTAJ

Dla przyjętych parametrów, osoba zainteresowana kredytem gotówkowym, najlepszą ofertę znajdzie w banku BGŻ. Instytucja ta może się pochwalić najniższą wysokością oprocentowania nominalnego, które, jak wiadomo, jest parametrem wyjściowym do ustalania poziomu raty kredytowej. W Banku BGŻ wysokość tej raty przyjęła wartość 317,97 zł.

Kolejne miejsca na podium naszego zestawienia zajęły odpowiednio Alior Bank oraz Citi Handlowy. W tych dwóch przypadkach wysokość oprocentowania nominalnego jest wyższa niż u zwycięzcy naszego rankingu. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze kredyty gotówkowe oferowane przez BOŚ Bank i Deutsche Bank.

Przyglądając się ofercie Banku BGŻ warto wspomnieć, że jest ona skierowana do wszystkich klientów i to bez względu na to - czy mają już one jakiekolwiek doświadczenie z produktami finansowymi, czy też nie. Oznacza to, że o kredyt w tej instytucji może się ubiegać osoba, która nigdy nie posiadała żadnych zobowiązań, a także nie jest aktywnym klientem tej instytucji. Jest to bardzo duże ułatwienie, gdyż większość banków skrupulatnie ocenia dotychczasową historię danego klienta.

Czekamy na więcej

W nowym roku, dzięki spadającym stopom procentowym mamy więc pierwsze na rynku oferty kredytów gotówkowych z jednocyfrowym oprocentowaniem. Styczniowa obniżka stóp procentowych zapewne nie była ostatnia. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe do poziomu 3,5 proc., to na pewno wkrótce do banku BGŻ dołączą inne podmioty i klienci będą mieli do wyboru więcej kredytów z oprocentowaniem poniżej 10 proc. A Comperia.pl, która od wielu lat na bieżąco monitoruje rynek produktów bankowych, niezwłocznie poinformuje o tym naszych użytkowników.

Karol Wilczko
Comperia.pl

Karol Wilczko