Ranking kredytów gotówkowych: Dlaczego wybieramy drogie pożyczki

2009-05-07 00:00:00

O wyborze kredytu gotówkowego często nie decyduje jego cena, ale dostępność i wygoda uzyskania. Reklamy typu „kredyt od ręki”, „szybka pożyczka” nie są przypadkowe. Łatwość otrzymania gotówki zachęca do skorzystania z oferty. Niestety często drogiej.

Jako klienci Polacy są bardzo leniwi. W szczególności jeżeli chodzi o porównywanie i zmianę usług bankowych. Tym bardziej, że bankowcy trzymają rękę na pulsie i atakują coraz to nowszymi ofertami. Mają dostęp do danych osobowych swoich klientów, jest im więc łatwo do nich dotrzeć. Rzut oka w historię rachunku pozwala stwierdzić, na co daną osobę stać. Uzyskanie pożyczki gotówkowej często nie wiąże się wtedy z dostarczaniem jakichkolwiek dokumentów. Nie trzeba nawet uzupełniać umowy, bo system bankowy drukuje ją w całości automatycznie. Wystarczy tylko podpis kredytobiorcy i pieniądze są do dyspozycji.

Rzut oka na listę wyników wyszukiwania ofert kredytów gotówkowych, wygenerowaną przez porównywarkę finansową Comperia.pl, pozwala łatwo stwierdzić, że oprocentowanie rzeczywiste przykładowego kredytu o wartości 5 tys. zł może się wahać od 12 do ponad 30 proc. Teoretycznie klienci powinni wybierać najtańsze oferty. W praktyce tak jednak nie jest. Zwiedziony reklamą przysłowiowy Kowalski wstępuje do banku i nie sprawdzając oferty konkurencji podpisuje umowę. Patrzy jedynie na wysokość raty i ocenia czy będzie w stanie ją płacić. Nie zastanawia się nad tym, że w konkurencyjnym banku mógłby płacić kilkadziesiąt złotych mniej.


 

Ranking kredytów gotówkowych

Kwota kredytu 5 tys. zł, okres kredytowania 12 miesięcy, kryterium – rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), oferta dla nowych klientów

Bank

Rata

Prowizja

RRSO

Polbank EFG

444,01 zł

0 proc.

12,57 proc.

Volkswagen Bank direct

451,39 zł

1 proc.

16,12 proc.

ING Bank

457,57 zł

3 proc.

19,15 proc.

BGK

461,19 zł

3 proc.

20,95 proc.

Bank BPS

462,78 zł

5 proc.

21,74 proc.

BZ WBK

466,43 zł

5 proc.

23,58 proc.

Allianz Bank

467,18 zł

2,5 proc.

23,96 proc.

Nordea Bank

467,26 zł

3 proc.

24 proc.

PKO BP

468,30 zł

5 proc.

24,53 proc.

Invest-Bank

468,67 zł

5 proc.

24,71 proc.

Porównaj kredyty gotówkowe

 

Dlaczego oferty tak bardzo się różnią? Właśnie dlatego, że klienci często działają nieracjonalnie. W decyzjach finansowych kierują się emocjami, a chęć szybkiego sfinalizowania sprawy skłania do wybierania często drogich ofert, ale reklamowanych jako szybkie i łatwo dostępne. W efekcie banki, udzielające drogich pożyczek, wcale nie cierpią na brak klientów. A ci z kolei, często nieświadomi posiadania relatywnie drogiego zobowiązania, wcale nie narzekają. Wydawać by się mogło, że i wilk syty i owca cała.

O kredyty gotówkowe nie jest już tak łatwo jak to było jeszcze rok temu, przed nastaniem ery kryzysu finansowego. Wciąż jednak na rynku są oferty lepsze i gorsze. Jeżeli potrzebujesz pieniędzy, wybieraj spośród bardziej atrakcyjnych. Tym bardziej, że niekoniecznie musisz to robić samodzielnie dzwoniąc do wszystkich banków. Internet udostępnia narzędzia, dzięki którym błyskawicznie, bez wychodzenia z domu otrzymasz komplet informacji potrzebnych do podjęcia dobrej decyzji. Dodatkowo możesz skorzystać z usług firm doradztwa finansowego. Kryzys w branży nieruchomości skłonił je do udzielania konsultacji również w zakresie kredytów gotówkowych. Wprawdzie rzadko dysponują pełną ofertą rynkową, mogą jednak wskazać bardziej opłacalne rozwiązania.


Bartosz Michałek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam