Ranking kont oszczędnościowych lipiec 2013

2013-07-17 14:20:28

Spadające stopy procentowe odbiły się negatywnie na oprocentowaniu lokat i kont oszczędnościowych. Wciąż jednak są to popularne formy przechowywania oszczędności. Sprawdziliśmy, gdzie warunki założenia rachunku oszczędnościowego są obecnie najkorzystniejsze.

Konto oszczędnościowe pozwala przechowywać nadwyżki posiadanych środków pieniężnych przy oprocentowaniu wyższym, niż na podstawowych rachunkach osobistych. Jednocześnie pieniądze nie są zamrożone – awaryjna wypłata środków, zazwyczaj nie wiąże się z konsekwencjami jak w przypadku lokaty.

Ponieważ brak opłat za otwarcie i prowadzenie takiego konta jest w większości banków standardem, do rankingu wybrane zostały tylko oferty, które nie wiążą się z kosztami. Dodatkowo do porównania przyjęto również, że średniomiesięczne saldo utrzymywane na rachunku wynosi 2000 zł. Założony czas oszczędzania to 12 miesięcy, przy czym środki nie będą aktywnie wykorzystywane (miesięcznie jeden zewnętrzny i jeden wewnętrzny przelew internetowy).

Najlepsze konta oszczędnościowe

Pierwsze miejsce należy konta dla nowych klientów w BGŻOptima oraz db Konta Oszczędnościowego 24h z ofert Deutsche Banku PBC. Obie te propozycje proponują oprocentowanie rachunku na poziomie 4 proc.

Kolejne pozycje w rankingu zajmują oferty Banku Millennium (Konto Oszczędnościowe na nowe środki) oraz ING Banku Śląskiego (Otwarte Konto Oszczędnościowe, OKO Bonus oraz Konto Smart Saver). Gwarantują one klientom zysk wynoszący 3,50 proc. w skali roku.

Tuż za nimi uplasował się Getin Noble Bank. Klienci decydujący się na proponowane przez ten bank Konto Oszczędnościowe mogą liczyć na 3,39 proc. rocznego zysku.

Czwarte miejsce zajmują propozycje BGŻOptima. Konto Indywidualne, Konto Biznes, Konto Wspólne i Konto Junior zapewniają oprocentowanie na poziomie 3,30 proc.

Ostatnią pozycją w rankingu podzieliło się natomiast aż siedem banków! Należą do nich FM Bank, Citi Handlowy, IdeaBank, Open Finance, BNP Paribas, Getin Online oraz Bank BPH. Rachunki oszczędnościowe proponowane przez te instytucje cechują się oprocentowaniem równym 3 proc. w skali roku.

Przy podanych założeniach, odsetki zarobione dzięki rachunkom oszczędnościowych wahają się w przedziale od 49,17 zł do 65,76 zł netto. Kwoty te nie są duże w skali roku, zawsze jednak zainwestowane w ten sposób środki przynoszą większe korzyści niż gdyby „leżały” na zwykłym, nieoprocentowanym ROR.

A oto jak wygląda nasz ranking:

Najlepsze konta oszczędnościowe lipiec 2013:
Nr
Bank
Nazwa
Odsetki netto
Oprocentowanie
1
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla Nowych Klientów
65,76 zł
4,00%
Deutsche Bank PBC
db Konto Oszczędnościowe 24h
2
Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
57,44 zł
3,50%
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe/ OKO Bonus/ Konto Smart Saver
3
Getin Noble Bank
Konto Oszczędnościowe
55,61 zł
3,39%
4
BGŻOptima
Konto Indywidualne BGŻOptima/ Konto BGŻOptima Biznes/ Konto Wspólne BGŻOptima/ Konto BGŻOptima Junior
54,10 zł
3,30%
5
FM Bank
Rachunek oszczędnościowy
49,17 zł
3,00%
Citi Handlowy
Konto Regularnie Oszczędzające
IdeaBank
Konto Oszczędnościowe
Open Finance
Konto oszczędnościowe
BNP Paribas
Konto WIĘCEJ oszczędnościowe
GetinOnline
Konto Oszczędnościowe
Bank BPH
Pracowite Konto Oszczędnościowe
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam