Ranking kont oszczędnościowych - kwiecień 2016

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą stóp procentowych. Na nieszczęście osób oszczędzających organ ten pozostawił owe stopy na dotychczasowym, niskim poziomie. Oznacza to, że oprocentowania wszystkich produktów służących do pomnażania pieniędzy nadal będą pozostawiały wiele do życzenia. Na rynku można jednak znaleźć rozwiązania, które oferują względnie atrakcyjne warunki. Dobrym przykładem takich instrumentów są chociażby konta oszczędnościowe. Zobaczmy w którym banku dostępne są najlepsze takie produkty.

Konta oszczędnościowe łączą w sobie możliwość efektywnego pomnażania pieniędzy z pełnym dostępem do środków na nich zgromadzonych. Z punktu widzenia klienta takie połączenie tych dwóch użyteczności sprawia, że rachunki te należą do jednych z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do gromadzenia nadwyżek finansowych. Nie bez znaczenia jest jeszcze fakt, że środki ulokowane na kontach oszczędnościowych podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości kwoty 100 tys. euro.

Kto oferuje najlepsze konto oszczędnościowe na kwotę 5 tys. złotych?

Zanim poznamy zestawienie najlepszych rachunków oszczędnościowych należy zaznaczyć, że parametry jakie zostały wybrane do stworzenia poniższego rankingu wytypowali w drodze ankiety użytkownicy platformy Fast50Club.

 

Najlepsze konta oszczędnościowe na kwotę 5 tys. złotych
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Maksymalna kwota wpłaty
Wymagane konto
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto 500+
4,00%
5 000 zł
nie
Orange Finanse
Konto oszczędnościowe
3,50%
10 000 zł
tak
BOŚ
Konto oszczędnościowe EKOprofit
3,25%
50 000 zł
tak
Idea Bank
Konto Zośka
3,00%
100 000 zł
tak
Idea Bank
Konto Zyskowne (aktywny klient)
2,80%
10 000 zł
tak
Bank BPH
Pracowite Konto Oszczędnościowe (dla posiadaczy konta Maksymalnego)
2,75%
50 000 zł
 tak
Bank Millennium
Konto oszczędnościowe na nowe środki
2,70%
100 000 zł
tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze konto oszczędnościowe oferuje obecnie Bank Pocztowy. Rachunek o jakim mowa nosi nazwę "Pocztowe Konto 500+" i jest przeznaczony dla osób otrzymujących świadczenie z programu Rodzina 500+. Oprocentowanie tego instrumentu wynosi 4 proc. w skali roku, a maksymalna kwota jaką można na nim ulokować to 5 tys. złotych.

Drugie miejsce w rankingu zajęło Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,50 proc. w skali roku dostępne w Orange Finanse. Aby móc się cieszyć z takich warunków konieczne jest założenie w tej instytucji rachunku osobistego. Maksymalna kwota podlegająca promocyjnemu oprocentowaniu wynosi 10 tys. złotych.

Ostatnią lokatę na podium wywalczył BOŚ Bank za swoim Kontem Oszczędnościowym EKOProfit oprocentowanym na 3,25 proc. w skali roku, na którym można ulokować kwotę 50 tys. złotych. Niestety aby móc skorzystać z tego rozwiązania należy posiadać w BOŚ Banku konto osobiste z aktywną kartą debetową, a ponadto wspomniany ROR powinien być zasilany kwotą min. 1 tys. złotych.

Miejsca tuż za pierwszą trójką zajęły konta oszczędnościowe oferowane przez Bank Millennium, Bank BPH oraz Idea Bank. Oprocentowania tych rachunków zawiera się w przedziale od 2,70 proc. do 3 proc. w skali roku. Niestety wszystkie one wymagają od klienta otwarcia ROR.

Najlepsze konta oszczędnościowe są oprocentowane powyżej 3 proc. w skali roku co jest wartością nad wyraz atrakcyjną na tle całego rynku. Średnie oprocentowanie takich produktów nie przekracza bowiem poziomu 1,48 proc. Tym samym doskonale widać, że dzięki wyszukiwaniu tzw. rynkowych prymusów można znacząco zwiększyć efektywność swojego oszczędzania.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam