Ranking kont oszczędnościowych - czerwiec 2013

2013-06-04 14:37:24

Rachunki oszczędnościowe to najczęstsza bankowa alternatywa lokat. Choć przysłowiowych kokosów zdecydowanie nie przynoszą, są bardzo bezpieczną inwestycją. Najlepszym kontom oszczędnościowym na rynku przygląda się Comperia.pl. Na którym zarobi się najwięcej?

Najlepsze konta oszczędnościowe

W TOP5 (sprawdź tutaj) najatrakcyjniejszych kont oszczędnościowych znalazły się rachunki: Deutsche Banku, Meritum Banku, Banku Millennium, BNP Paribas i Citi Handlowy. W okresie 3-miesięcznym, przyjmując, że nie będą pobierane żadne opłaty (np. za kolejny przelew w miesiącu, albo za prowadzenie rachunku co może zdarzyć się pod pewnymi warunkami w Citi Handlowym), zarobi się na nich nieco ponad 40 zł z ulokowanych 5 tys. zł.

Oczywiście, wszystko przy założeniu, że w międzyczasie banki nie zmienią swojej oferty. W przeciwieństwie bowiem do większości lokat, których oprocentowanie jest stałe, w przypadku kont oszczędnościowych banki mogą dokonywać korekt oprocentowania, co natychmiast zacznie wpływać na zyski posiadaczy rachunku. Dlatego też przyjęto 3-miesięczny okres prognozy zysków - oprocentowanie zmienia się na tyle dynamicznie, że niemożliwe jest dokładne oszacowanie, ile się na danym koncie oszczędnościowym zarobi w perspektywie np. 6 czy 12 miesięcy.

Deutsche Bank

Oprocentowanie db Konta Oszczędnościowego w Deutsche Banku, dla klientów, którzy założyli je w pakiecie z rachunkiem osobistym dbNET nie wcześniej niż 1 grudnia 2011 r., wynosi na razie 6 proc. Na razie, bo od 20 czerwca spadnie do poziomu 4 proc. To oznacza, że w 3 miesiące zarobi się na tym koncie ok. 44 zł. Rachunki oszczędnościowe dla posiadaczy innych kont osobistych w Deutsche Banku nie są tak atrakcyjne.

Meritum Bank

Do końca czerwca oprocentowanie Konta Oszczędnościowego w Meritum Banku wynosi 4,1 proc. Instytucja nie wyklucza natomiast, że później może je nieznacznie obniżyć. Ale naprawdę nieznacznie, bo gwarantuje, że do końca roku oprocentowanie rachunku oszczędnościowego nie spadnie poniżej granicy 4 proc. Jeśli przez najbliższy kwartał Meritum Bank nie zdecyduje się nic „majstrować” przy oprocentowaniu, ulokowane 5 000 zł urośnie do ok. 5041,60 zł. Konieczne jest posiadanie konta osobistego.

Bank Millennium

W Banku Millennium przez 3 miesiące można zarobić na Koncie Oszczędnościowym 4 proc. w skali roku. Jest to oprocentowanie dla tzw. nowych środków, a więc dopiero wpłaconych na rachunek oszczędnościowy, a nie tych, które znajdowały się nań już wcześniej. 5 tys. zł wpłacone na konto wygeneruje ok. 40,60 zł odsetek. Do założenia Konta Oszczędnościowego niezbędne jest posiadanie rachunku osobistego.

BNP Paribas

Także w BNP Paribas oprocentowanie wynosi 4 proc. Bank jednak zaznacza, że gwarantuje taką stawkę tylko przez miesiąc. Co będzie potem - nie wiadomo. Licząc, że niczego nie zmieni przez najbliższy kwartał, także zarobi się ok. 40,60 zł. Potrzebne jest konto osobiste.

Citi Handlowy

Jest jeszcze tylko jeden bank w Polsce, który z oprocentowaniem konta oszczędnościowego nie zszedł poniżej 4 proc. - Citi Handlowy i jego Konto SuperOszczędnościowe. Do założenia tego rachunku potrzebne jest konto osobiste. Niestety, tylko aktywne jego użytkowanie (500 zł w miesiącu wydane kartą oraz wpływ wynagrodzenia w kwocie min. 1,5 tys. zł) zwalnia z aż 30-złotowej opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego. To ewenement na rynku rachunków oszczędnościowych, które najczęściej są zupełnie darmowe.

Innym ewenementem, na który warto zwrócić uwagę zakładając rachunek oszczędnościowy w banku Citi Handlowy jest fakt, że oprocentowanie jest naliczane tylko za te miesiące, w którym nie wypłacono zeń nawet złotówki.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam