Ranking kont osobistych dla internauty (i nie tylko)

2015-11-04 18:37:00

Comperia.pl wzięła pod lupę konta osobiste dla nowoczesnego klienta, który przedkłada zdalne kanały obsługi ponad bezpośredni kontakt z bankiem w jego placówce. Gdzie idealny rachunek dla siebie znajdzie internauta zainteresowany także bankowością mobilną, który w dodatku raz na jakiś czas przelewa także pieniądze za granicę? Jak wynika z danych Comperia.pl, zupełnie darmowo i z aplikacją mobilną będzie w Alior Banku i Banku SMART, w tym pierwszym dodatkowo na promocyjnej lokacie dla nowych klientów można zarobić nawet ponad 50 zł odsetek.

Metodologia rankingu kont osobistych dla internauty

Comperia.pl poszukiwała najlepszego rachunku osobistego dla klienta, który co miesiąc na konto otrzymywałby wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł i aktywnie korzystałby z karty debetowej oraz bankowości internetowej. Kartą w miesiącu dokonywałby 15 transakcji na łączną kwotę 600 zł, zaś w systemie internetowym 8 razy dokonywałby przelewów w złotych do innych banków polskich, i raz w euro (jeśli to możliwe - jako przelew europejski w systemie SEPA).

Dodatkowym plusem było to, czy bank udostępnia aplikację mobilną. Analizowano także „dodatki” do kont, takie jak np. zwrot części wydatków kartą, premie, promocyjne lokaty itp.

Gdzie najlepsze konto dla internauty?

Na czele rankingu kont osobistych dla nowoczesnego klienta-internauty znalazło się Konto Internetowe z oferty Alior Banku. Prowadzenie rachunku i utrzymanie karty do niego jest zupełnie darmowe, i to bezwarunkowo (co rzadko się obecnie zdarza na rynku). Bezpłatne są także wszystkie przelewy internetowe krajowe (to akurat standard) oraz europejskie (a to już naprawdę ŚWIETNA informacja!). Alior Bank udostępnia też swoim klientom aplikację mobilną - a w niej m.in. możliwość dokonywania przelewów, spłaty karty kredytowej, założenia lokaty, doładowania telefonu, wyszukania placówki lub bankomatu, czy zablokowania karty płatniczej.

Tym, co jeszcze wyróżnia ofertę Alior Banku jest bardzo atrakcyjna 2-miesięczna lokata, którą bank daje w ramach „podziękowania” za założenie rachunku. Jej oprocentowanie wynosi 4 proc. w skali roku - co plasuje ten depozyt w rynkowym TOP5. Co jednak ważne, lokata ta jest dostępna tylko przez pierwsze 30 dni od daty otwarcia konta osobistego. Maksymalna kwota lokaty wynosi 10 tys. zł. Dla takiej kwoty lokata wygeneruje ok. 54 zł zysku „na rękę”.

Całkiem darmowo nasz modelowy klient będzie miał także w Banku SMART i Idea Banku. W przypadku tej drugiej instytucji należy natomiast mieć na uwadze, że karta bezpłatna będzie przy dokonaniu nią transakcji w wysokości min. 100 zł (ale to raczej nie jest problemem), oraz że darmowe są 2 pierwsze przelewy europejskie w miesiącu. Ponadto klienci Idea Banku muszą sobie radzić bez bankowości mobilnej.

Ani Bank SMART ani Idea Bank przy zakładaniu konta nie oferują promocyjnych warunków depozytu, jak robi Alior Bank, ale wśród ciekawszych „dodatków” można znaleźć kredyt odnawialny do 3900 zł bez odsetek przez 3 miesiące (Bank SMART) czy darmowy dostęp do innowacyjnych placówek Idea Hub (a bardziej połączenia placówki z kawiarnią) w której można w spokoju pracować (Idea Bank).

Na tym kończy się lista darmowych rachunków osobistych dla modelowego klienta- internauty. Kolejne miejsca, z kosztami miesięcznymi na poziomie 5 zł, zajmują konta od: T-Mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse, ING Banku Śląskiego, PKO BP, Banku Millennium, mBanku, BOŚ Banku, Banku Pocztowego i Credit Agricole. Trzy ostatnie instytucje w tej grupie nie udostępniają swoim klientom systemu bankowości mobilnej.

Ranking kont osobistych
Charakterystyka klienta: na konto klienta wpływa 2000 zł miesięcznie, kartą wydaje 600 zł (15 transakcji), wykonuje miesięcznie 8 zewnętrznych przelewów internetowych do Polski i 1 europejski
Bank
Konto
Miesięczny koszt użytkowania rachunku
Aplikacja mobilna
0,00 zł
JEST
Bank SMART
SMART Konto
0,00 zł
JEST
Idea Bank
Konto Idealne
0,00 zł
NIE MA
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Konto
5,00 zł
JEST
Orange Finanse
Konto Osobiste
5,00 zł
JEST
Konto z Lwem Direct
5,00 zł
JEST
PKO BP
PKO Konto za zero
5,00 zł
JEST
Bank Millennium
Konto 360 stopni
5,00 zł
JEST
mBank
eKonto mobilne plus
5,00 zł
JEST
BOŚ Bank
EKOkonto bez kosztów
5,00 zł
NIE MA
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto ZawszeDarmowe
5,00 zł
NIE MA
Credit Agricole
Konto ProstoOszczędzające PLUS
5,00 zł
NIE MA
BIZ Bank
Konto Osobiste
7,00 zł
JEST
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto
8,00 zł
JEST
Inteligo
Konto Prywatne
8,00 zł
JEST
Bank Zachodni WBK
Konto Godne Polecenia
8,00 zł
JEST
Pekao SA
Eurokonto Mobilne
9,90 zł
JEST
Bank BPH
Lubię to! Konto
10,00 zł
JEST
BGŻ BNP Paribas
Konto Praktyczne
10,00 zł
JEST
Bank Polskiej Spółdzielczości
iKonto
11,00 zł
NIE MA
Deutsche Bank
dbNET
15,00 zł
NIE MA
Citi Handlowy
CitiKonto
17,00 zł
JEST
Getin Bank
Konto Getin UP
20,00 zł
JEST
Plus Bank
Konto Plus
45,00 zł
JEST
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Pełny ranking kont, z opisanymi opłatami za poszczególne usługi oraz z wykazem najatrakcyjniejszych „dodatków” do rachunków (moneybacki, premie, atrakcyjne depozyty itp.), JEST DOSTĘPNY TUTAJ.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam