Ranking kont osobistych!

2014-07-25 08:41:00

Banki kuszą zerowymi, albo niskimi opłatami za prowadzenie rachunku czy użytkowanie karty, ale większość z nich w rzeczywistości pobiera wiele dodatkowych opłat. Im aktywniej korzystamy z konta, tym większe możemy ponieść koszty związane z realizowanymi operacjami. Dlatego zawsze trzeba wnikliwie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, gdyż to pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, który bank oferuje najbardziej uniwersalne, a przy tym najtańsze konto osobiste. W naszym rankingu bezkonkurencyjne okazało się Konto Wyższej Jakości oferowane przez Alior Bank.

Metodologia rankingu

Comperia.pl stworzyła profil modelowego klienta:

• poszukuje rachunku bankowego dostępnego dla wszystkich klientów niezależnie od wieku (a więc nie studenckie, nie dla seniorów itp.)
• wpływy na rachunek wynoszą 3 tys. zł miesięcznie
• średnie miesięczne saldo na rachunku wynosi 3 tys. zł
• wydaje kartą do konta 1 tys. zł miesięcznie
• dokonuje 10 transakcji kartą do konta miesięcznie
• dokonuje 3 wypłat z bankomatu obcego miesięcznie (każda na 200 zł)
• realizuje miesięcznie 5 standardowych przelewów zewnętrznych w Internecie, każdy na 100 zł
• realizuje miesięcznie 1 przelew ekspresowy w Internecie, na 100 zł
• realizuje miesięcznie 1 przelew w oddziale banku, na 100 zł
• z rachunku są realizowane 2 zlecenia stałe miesięcznie, każde na 100 zł
• raz w miesiącu realizowane jest polecenie zapłaty, na 100 zł
• raz w miesiącu sprawdza dostępne saldo w bankomacie

Sprawdziliśmy, ile w skali miesiąca będzie kosztowało klienta korzystanie z konta. Z oferty każdego banku wybrano jeden rachunek, w przypadku którego klient o przedstawionym profilu zapłaci najmniej. Nie uwzględniono banków, które nie umożliwiają obsługi w oddziale.

Konto Wyższej Jakości w Alior Banku najlepsze

Dla naszego modelowego klienta, bezkonkurencyjne okazało się Konto Wyższej Jakości dostępne w Alior Banku. To najnowszy hit na rynku rachunków osobistych! Alior Bank ograniczył tabelę opłat i prowizji dotyczącą tego rachunku do jednego, prostego 0 zł. I to nie tylko za prowadzenie rachunku czy użytkowanie karty - bezpłatne są także przelewy w oddziale, przelewy ekspresowe, przelewy zagraniczne pakiet powiadomień SMS, i wiele innych operacji - czyli potrzebne na co dzień usługi, za które w wielu bankach nadal pobierane są opłaty. W zamian bank oczekuje dokonywania w miesiącu transakcji bezgotówkowych kartą do konta na kwotę min. 700 zł lub wpływu na rachunek w wysokości min. 2 500 zł. . Są to dość łatwe do spełnienia warunki - średnie wynagrodzenie netto w Polsce to ok. 2 800 zł, średnia kwota płatności bezgotówkowych to ok. 90 zł, więc należy dokonywać raptem dwóch transakcji w tygodniu, aby osiągnąć próg 700 zł miesięcznie. To jeszcze nie wszystko - Alior Bank zobowiązuje się do niezmieniania opłat w Koncie Wyższej Jakości przez 5 lat od podpisania umowy rachunku. Innymi słowy, na pewno przez 5 lat w tabeli opłat i prowizji tegoż konta nie zagości żadna opłata.

Na drugim stopniu podium stanęła Konto Prestige w Eurobanku. To także tanie i atrakcyjne konto - darmowe przy wpływach rzędu 3 000 zł miesięcznie, bank kusi też m.in. brakiem opłat za przelewy zlecone w oddziale, bezpłatnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów na świecie czy 1-procentowym zwrotem za transakcje bezgotówkowe. Jedyne opłaty w rankingu to za sprawdzenie salda w bankomacie oraz internetowy przelew ekspresowy.

Trzecie miejsce przypadło rachunkowi z oferty T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Poza przelewami zlecanymi w oddziale (płatnymi 10 zł), wszystkie inne operacje ujęte w rankingu są darmowe. T-Mobile Usługi Bankowe przyciąga także 5-procentowym zwrotem wartości zakupów dokonanych przy pomocy usługi NFC.

W TOP10 rankingu znalazły się rachunki, za korzystanie z których nie zapłacimy więcej niż 15 zł miesięcznie. Z drugiej strony, konta które zajęły dalsze pozycje w naszym rankingu kosztują ponad 50 zł miesięcznie. Największym kosztem dla klienta są przelewy zlecane w oddziale oraz przelewy ekspresowe - jeszcze nie we wszystkich bankach realizowane przez system Express Elixir, ale przez znacznie droższy SORBNET.

 

TOP10 najlepszych kont osobistych
Bank
Konto
Łączny miesięczny koszt użytkowania konta
Alior Bank
Konto Wyższej Jakości
0,00 zł
Eurobank
Rachunek Prestige
3,00 zł
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Konto
10,00 zł
Bank BGŻ
Konto nr 1
12,00 zł
Plus Bank
Konto Plus
12,00 zł
Meritum Bank
Proste Konto Osobiste
12,00 zł
Bank Millennium
Konto 360 stopni
12,99 zł
Bank Zachodni WBK
Konto 1|2|3
13,00 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct
14,00 zł
Bank BPH
Kapitalne Konto
14,99 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Ze szczegółami rankingu, tj. kosztami obsługi poszczególnych kont, można zapoznać się TUTAJ.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam