Ranking kont dla MSP. Na czele Deutsche Bank

2016-04-08 14:26:00

Który bank ma w ofercie najatrakcyjniejszy rachunek dla małej firmy z rocznym obrotem 5 mln zł. Ranking przygotowany przez Comperia.pl nie pozostawia wątpliwości – najtaniej jest w Deutsche Banku na koncie dbNET Biznes. Przeanalizowaliśmy naprawdę sporo różnych opłat, ale rachunek Deutsche Banku ten test przeszedł bez potknięcia i jako jedyny kosztuje prawdziwe 0 zł! Dodając do tego oprocentowanie rachunku na poziomie 1 proc. naprawdę trudno znaleźć obecnie na rynku lepszą ofertę.

Metodologia rankingu

Comperia.pl poprosiła banki o wytypowanie ze swojej oferty jednego rachunku najlepiej dopasowanego do potrzeb małej firmy z rocznym obrotem 5 mln zł. Przeanalizowaliśmy wysokość 16 opłat na wskazanych 20 rachunkach i wyliczyliśmy miesięczny koszt użytkowania rachunku. Parametry brane pod uwagę to:
- opłata za otwarcie rachunku
- miesięczna opłata za prowadzenie rachunku
- opłata za wydanie karty
- miesięczna opłata za obsługę karty
- wypłata gotówki (500 zł) z bankomatów banku (2 razy w miesiącu)
- wypłata gotówki (500 zł) z obcych bankomatów w kraju (2 razy w miesiącu)
- wypłata gotówki (500 zł) z bankomatów za granicą (2 razy w miesiącu)
- przelew internetowy na rachunek prowadzony w innym banku (25 przelewów w miesiącu)
- przelew internetowy do US
- przelew internetowy do ZUS
- przelew zagraniczny (kwota 2 tys. zł) do krajów z UE (1 w miesiącu)
- utworzenie zlecenia stałego (10 zleceń łącznie)
- zmiana zlecenia stałego (1 miesięcznie)
- realizacja zlecenia stałego (10 zleceń)
- wpłata gotówki (500 zł) dokonana w oddziałach banku (1 w miesiącu)
- wypłata gotówki (500 zł) dokonana w oddziałach banku (1 w miesiącu)

Założono, że do rachunku jest wydana karta i miesięczne wydatki nią wynoszą minimum 1500 zł. Z tego rachunku są dokonywane przelewy do ZUS i US.

Koszty podzielono na takie ponoszone tylko jeden raz (czyli za otwarcie konta, wydanie karty i ustanowienie zleceń stałych) oraz koszty comiesięczne bądź pobierane za poszczególne operacje (pozostałe). Oferty rankingowano pod kątem opłat comiesięcznych.

Najlepiej jest w Deutsche Banku!

Przy przyjętych parametrach i założeniach znaleźliśmy tylko jedno konto firmowe, które koszt prowadzenia to równe 0 zł! To rachunek dbNET Biznes od Deutsche Banku. Brak jest opłaty miesięcznej za prowadzenie konta i karty (karta bezpłatna pod warunkiem dokonania w miesiącu min. 1 transakcji bezgotówkowej), darmowe są absolutnie wszystkie bankomaty na całym świecie i przelewy internetowe (w tym do ZUS i Urzędu Skarbowego). Także jeden przelew zagraniczny europejski jest bezpłatny. Do woli i zawsze za darmo można ustanawiać i modyfikować zlecenia stałe, nic nie kosztuje także ich realizacja. Deutsche Bank nie pobiera też żadnej opłaty za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziale banku.

Warto dodać, że dbNET Biznes jest jednym z dwóch oprocentowanych rachunków firmowych na rynku (a przy okazji - najlepiej oprocentowanym!). Do salda 50 tys. zł środki pracują w tempie 1 proc. w skali roku. Dodatkowo, że środki powyżej 50 tys. zł również mogą "pracować" na poziomie 1 proc. na bezpłatnym rachunku oszczędnościowym db Oszczędna Firma, który jest dołączony do pakietu dbNET Biznes. Do rachunku Deutsche Bank dorzuca także za darmo pakiet ubezpieczeń, który obejmuje m.in. pomoc medyczną, organizacyjną czy wsparcie IT oraz usługi concierge.

Dodatkowo, w ramach Pakietu Przedsiębiorczego bank zapewnia także m.in. bezpłatny przez pierwsze 6 miesięcy dostęp do księgowości online, rabaty na bilety lotnicze, pakiet bezpłatnych przesyłek za pośrednictwem serwisu Paczkomaty.pl, porady prawne online czy zniżki na promocję firmy w Internecie.

Ranking kont firmowych
Bank
Konto
Miesięczny koszt użytkowania rachunku
Koszty jednorazowe (otwarcie konta, wydanie karty, ustanowienie zlecenia stałego)
Deutsche Bank
dbNET Biznes
0,00 zł
0,00 zł
Idea Bank
Firma to ja
25,00 zł
0,00 zł
BIZ Bank
BIZnes konto active
27,00 zł
0,00 zł
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto Firmowe
34,00 zł
0,00 zł
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto dla Biznesu
48,00 zł
0,00 zł
Bank SMART
SMART Biznes Konto
55,00 zł
50,00 zł
Alior Bank
Rachunek Partner
56,00 zł
0,00 zł
Toyota Bank
Rachunek bieżący
75,00 zł
40,00 zł
Credit Agricole
Pakiet Symfonia Biznes
80,00 zł
0,00 zł
Bank BPS
startKonto
90,00 zł
0,00 zł
mBank
mBiznes konto Komfort
90,50 zł
0,00 zł
Volkswagen Bank direct
Plus Konto Biznes
100,00 zł
50,00 zł
ING Bank Śląski
Konto Direct dla Firmy
102,50 zł
0,00 zł
PKO Bank Polski
Pakiet Mobiny dla Firm
103,00 zł
0,00 zł
Bank Ochrony Środowiska
Konto Elastyczne z Taryfą Oszczędną
105,00 zł
0,00 zł
Bank Zachodni WBK
Konto Firmowe Godne Polecenia
138,00 zł
30,00 zł
Bank Millennium
Konto Biznes Online
138,00 zł
0,00 zł
Pekao
Pakiet Mój Biznes Aktywny
141,49 zł
0,00 zł
BGŻ BNP Paribas
Biznes Lider Premium (pakiet dla pełnej sprawozdawczości)
142,50 zł
0,00 zł
Plus Bank
Rachunek Biznes
250,00 zł
25,00 zł
źródło: Comperia.pl


Podium rankingu uzupełniają oferty Idea Banku (konto Firma To Ja) i BIZ Banku (BIZnes konto active). Miesięczny koszt obsługi tych rachunków to kolejno 25 i 27 zł.

W Idea Banku jedyne koszty związane są z wypłatami. 20 zł kosztują 2 wypłaty po 500 zł z bankomatu zagranicznego (dokładnie opłata za jedną transakcję to 2 proc. kwoty wypłaty, min. 10 zł), a 5 zł wypłata gotówki w oddziale banku. Ta druga opłata to dokładnie 0,30 proc. kwoty wypłaty, min 5 zł. Ważne! Jeśli planujesz dokonywać więcej wypłat w oddziale niż jedna miesięcznie, lepiej wybierz pakiet all inclusive, który kosztuje 9 zł miesięcznie. Wszystko pozostałe operacje - przelewy (w tym zagraniczne), zlecenia stałe, wpłaty gotówki - jak i prowadzenie konta i karty są darmowe (w przypadku karty należy wydać w miesiącu nią min. 400 zł!). Ponadto Idea Bank udostępnia swoim klientom m.in. Idea Cloud (innowacyjną platformę bankowo-księgową do zarządzania firmą), mobilne wpłatomaty czy przestrzenie coworkingowe Idea Hub.

W BIZ Banku również największy koszt generują wypłaty gotówki. Bank nie ma własnych bankomatów, ale za darmo można korzystać z maszyn Banku Zachodniego WBK. Niestety, każda wypłata z innego bankomatu w kraju to 2,50 zł, a za granicą 5 zł. Z kolei wypłata w oddziale to koszt 0,15 proc. kwoty operacji, min. 4 zł. Za wpłatę gotówki na swój rachunek zapłaci się w placówce BIZ Banku 0,1 proc. wpłaty, min. 3 zł, a za przelew europejski 5 zł. Niemniej to i tak jedna z lepszych ofert na rynku, z bezwarunkowo darmowych prowadzeniem konta, karty i bezpłatnymi przelewami internetowymi i zleceniami stałymi. Ponadto, BIZ Bank daje możliwość skorzystania z atrakcyjnych pakietów usług dodatkowych: prawnych, medycznych i windykacyjnych.

Więcej o szczegółach ofert TUTAJ.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam