Ranking kart wielowalutowych: czerwiec 2017

2017-06-06 22:36:00

Często podróżujesz za granicę? Jeśli tak, dobrze wiesz, ile problemów potrafi sprawiać posługiwanie się obcą walutą. Rozwiązania są dwa: albo operowanie gotówką, albo kartą. Niestety oba wiążą się z niedogodnościami i dodatkowymi kosztami. Na szczęście można je ograniczyć – za pomocą karty wielowalutowej. Którą z nich wybrać, dowiesz się z najnowszego rankingu kart wielowalutowych, przygotowanego przez Comperia.pl.

Każdorazowa wymiana złotówek na walutę kraju, do którego wyjeżdżasz, wymaga dokładnego zaplanowania, jakiej kwoty będziesz potrzebować na miejscu, co nie należy do najłatwiejszych zadań. Do tego dochodzi konieczność poświęcenia czasu na porównanie ofert kantorów w celu odnalezienia tego, który zapewni najlepszy kurs wymiany, oraz na samą wizytę w kantorze. Większym problemem okazuje się jednak kwestia bezpiecznego przechowywania gotówki podczas podróży - tak, by zniwelować do minimum ryzyko kradzieży.

Korzystając ze standardowej karty debetowej, jaką ma w portfelu niemal każdy posiadacz konta osobistego, musimy się z kolei liczyć z kosztami przewalutowań. Niestety na kursy zastosowane podczas realizowania danej transakcji już wpływu nie mamy. Do tego dochodzą prowizje za samą czynność przewalutowania podczas płacenia kartą lub wypłacania pieniędzy z bankomatu za granicą. Posługiwanie się kartą podczas dalekich wyjazdów jest z pewnością wygodniejsze niż płacenie gotówką (kartę łatwiej zabezpieczyć przed utratą, a po powrocie nie musimy się martwić o wymianę niewydanej waluty na złotówki). Ze względu na dodatkowe opłaty jest z reguły droższe. Tak być jednak nie musi. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają karty wielowalutowe, które umożliwiają obsługiwanie na preferencyjnych zasadach kilku kont (w różnych walutach) za pomocą jednego plastiku.

Jak działa karta wielowalutowa?

Zasada korzystania z karty wielowalutowej jest prosta: choć jest ona wydawana do rachunku złotowego, to można podpiąć do niej także jedno konto lub kilka kont walutowych (zależnie od opcji dostępnej w danym banku). Zrobić to możemy albo za pośrednictwem konsultanta banku (w oddziale lub telefonicznie), albo samodzielnie - w bankowości internetowej czy mobilnej. Po wykonaniu tego kroku, będziemy mogli swobodnie płacić jedną kartą z różnych kont, a to, które z nich zostanie obciążone daną płatnością, będzie zależne od waluty tej transakcji.

Przykład:

Załóżmy, że nasza karta jest podpięta do 3 rachunków: w złotówkach, euro oraz dolarach. Jeśli opłacimy nią rachunek w euro, pieniądze zejdą z naszego konta w euro. Jeżeli skorzystamy z karty, regulując rachunek wystawiony w dolarach, kwotą z paragonu zostanie obciążone konto w USD. Oczywiście zadzieje się tak pod warunkiem, że na danym rachunku walutowym zapewnimy saldo, które pozwoli na zrealizowanie płatności. Jeśli rachunek będzie pusty, transakcja zostanie rozliczona z konta głównego (prowadzonego w złotówkach), zgodnie z zasadami obowiązującymi w banku.

Uwaga!

Nie we wszystkich bankach karta automatycznie „rozpozna”, który rachunek ma obciążyć kwotą płatności. Część kart wymaga ręcznego przepinania karty między poszczególnymi kontami przed realizacją transakcji.

Top 3 kart wielowalutowych: czerwiec 2017

Jeśli często wyjeżdżasz za granicę, karta walutowa nie tylko ułatwi Ci płacenie w obcej walucie, ale może znacznie ograniczyć wydatki ponoszone przez Ciebie na obsługę zagranicznych płatności. Dla wszystkich osób, które chcą wybrać kartę dla siebie, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych kart wielowalutowych, dostępnych w bankach działających w Polsce.

Poniżej przedstawiamy założenia, jakie przyjęliśmy podczas opracowywania rankingu to:

 • - posiadacz karty otworzy najlepsze (najtańsze, uwzględniając sumę opłat za ROR + kartę) konto w PLN z oferty banku, umożliwiające otrzymanie karty wielowalutowej, na które będzie zapewniać regularne wpływy pieniężne w wysokości 4 000 zł miesięcznie
 • - ze względu na łatwiejszą kontrolę wydatków za granicą, klient będzie korzystać z powiadomień SMS o operacjach na rachunku (otrzyma 7 SMS-ów)
 • - podczas zagranicznego wyjazdu użytkownik karty 1 raz sprawdzi saldo konta w bankomacie, 3 razy zapłaci kartą bezgotówkowo i 4 razy wypłaci z niego gotówkę w euro na kwoty po 50 EUR (korzystając z urządzeń nienależących do banku-wystawcy karty)
 • - bank musi posiadać w swojej ofercie minimum dwa konta prowadzone w różnych walutach - w tym jedno w euro
 • - wszystkie wartości podajemy w złotych (stosowany przelicznik dla EUR: 4,19 PLN)

Ranking kart wielowalutowych: czerwiec 2017

 

Miejsce 1

Miejsce 2

Miejsce 3

Bank

PKO Bank Polski

Citi Handlowy

Bank Pekao

Karta wielowalutowa

PKO Ekspres Mastercard

Karta do konta

MasterCard Debit FX

Konta walutowe, które można podpiąć do karty

EUR, USD, GBP

EUR, USD, GBP

EUR, USD, GBP, CHF

Opłata miesięczna za konto walutowe

0 zł

0 zł

4,15 zł (0,99 EUR)

Opłata miesięczna za konto główne (w PLN)

30 zł* (Konto Aurum)
*opłata będzie zniesiona pod warunkiem wpływów w kwocie min. 9 000 zł w poprzednim miesiącu LUB utrzymania średniego salda depozytów w PKO BP na poziomie min. 150 000 zł

 

25 zł* (Citi Priority)

*opłata będzie zniesiona pod warunkiem utrzymania średniego salda na rachunkach w banku w kwocie min. 30 000 zł LUB zaksięgowania wpływów na konto osobiste w kwicie min. 5000 zł ORAZ posiadania korzystania z karty kredytowej lub kredytu z oferty banku

 

0 zł (Eurokonto Net)

Opłata za wydanie karty

0 zł

0 zł

0 zł

Opłata miesięczna za obsługę karty

0 zł

0 zł

6,99 zł*
*opłata jest zniesiona pod warunkiem wykonania min. 4 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu kalendarzowym

Prowizja od wypłaty gotówki z zagranicznego bankomatu nienależącego do banku-wystawcy karty

0 zł

0 zł

25,14 zł*
*2%, min. 1,5 EUR od wypłaty

Powiadomienia SMS o operacjach na koncie/saldzie konta

0 zł*
*Pakiet INFO obejmujący powiadomienia mailowe i SMS

6 zł*
*opłata za CitiAlerts w Pakiecie Podstawowym: 6 zł, opłata za Pakiet Premium: 10 zł

1,47 zł*
*koszt każdego SMS-a:
- 0,20 zł dla konta Net,
- 0,06 USD; 0,05 EUR; 0,06 CHF; 0,04 GBP - dla kont walutowych

Sprawdzenie salda w bankomacie

0 zł

5 zł

0,99 zł

Miesięczny koszt dla klienta:

30 zł

36 zł

38,74 zł


W przedwakacyjnym rankingu kart wielowalutowych najlepszą lokatę zajął PKO Bank Polski. PKO Ekspres (Mastercard) z funkcją wielowalutową jest całkowicie darmowa dla osób z segmentu bankowości osobistej, czyli posiadaczy kont Aurum i Platinium II. W ramach jednej miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku Aurum (30 zł lub 0 zł w przypadku spełnienia warunków zwalniających, wymienionych w tabeli wyżej) klient, nie ponosząc innych kosztów, zyskuje szeroki pakiet podstawowych i dodatkowych usług. Bezpłatne są m.in.:

 • - prowadzenie kont walutowych,
 • - płatności internetowe,
 • - wydanie i obsługa karty debetowej,
 • - bankomaty na całym świecie,
 • - powiadomienia e-mail i SMS o bieżących zdarzeniach na koncie i saldzie rachunku w ramach pakietu „INFO”.

Karta może być jednocześnie podpięta aż do czterech rachunków: PLN, EUR, USD i GBP. Pozwala na płacenie w sklepach stacjonarnych, przez Internet i wypłacanie gotówki z bankomatów za granicą bez kosztów przewalutowań. Wszystkie operacje obciążają konto klienta w dniu ich zrealizowania, dzięki czemu łatwiej zapanować nad wydatkami. Pomoże w tym również bezpłatna usługa powiadomień SMS i e-mail o stanie konta.

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Citi Handlowy, który pozwala na podpięcie do kont walutowych (w EUR, USD lub GBP) karty debetowej wydanej do konta złotowego (CitiKonto, Citi Priority, Ciligold). Niestety identyfikacja transakcji jako tę, którą należy przeprowadzić z konta walutowego, nie nastąpi automatycznie. Oznacza to, że jeśli np. wyjeżdżasz do Strefy Euro, będziesz musiał sam (w bankowości Citibank Online lub na infolinii) przepiąć kartę z rachunku w PLN do subkonta prowadzonego w EUR. Po przyjeździe z podróży będziesz musiał z kolei ponownie podłączyć kartę do ROR-u w PLN. Karta będzie więc mogła jednocześnie obsługiwać płatności tylko w jednej walucie, wybranej wcześniej przez użytkownika.

Plusem oferty jest brak kosztów za podstawowe usługi:

 • - prowadzenie kont walutowych,
 • - wydanie i obsługę karty,
 • - przelewy internetowe (przelewy zlecane doradcom w oddziałach i konsultantom na infolinii CitiPhone kosztują po 4 zł),
 • - wypłaty z bankomatów na całym świecie.

Bank pobiera także opłaty za obsługę konta (25 zł/mies. lub 0 zł po spełnieniu warunków wymienionych w powyższej tabeli), powiadomienia SMS/e-mail w ramach usługi CitiAlerts (Pakiet Standard: 6 zł/mies., Pakiet Premium: 10 zł/mies.), a także sprawdzenie salda w bankomatach zewnętrznych operatorów (5 zł).

Ostatnie miejsce na podium zajął Bank Pekao z kartą MasterCard Debit FX, wydawaną dla posiadaczy kont: Mobilne, Intro, Aktywne Plus, Aktywne, Optymalne, Net, Prestiżowe (dostępna jest także karta wielowalutowa MasterCard FX Gold do kont: Premium, Premium Plus, Prestiżowe). Kartę można podpiąć do kont prowadzonych w PLN, EUR, USD, GBP i CHF. Bank zapewnia brak prowizji za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów UniCredit w Europie - w pozostałych przypadkach obowiązuje prowizja w wysokości: 2% min 1,50 EUR, 2% min 1,50 USD, 2% min 1,50 CHF, 2% min 1,00 GBP, niestety prowizja dotyczy także pobierania gotówki w Polsce z bankomatów nienależących do banku: 2% min 5,00 zł (lub 0 zł pod warunkiem zapewniania wpływów na konto w kwocie min. 5000 zł/mies.). Choć za kartę jest pobierana opłata miesięczna (6,99), to można jej uniknąć, aktywnie korzystając z karty. Plusem oferty jest brak warunków, które pozwalają uniknąć opłaty za konto, jednak dodatkowe koszty pojawiają się w momencie korzystania z dodatkowych usług banku (m.in. przelewów w oddziale i za pośrednictwem konsultanta infolinii, realizację i modyfikację zleceń stałych, i powiadomienia SMS).

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam