Ranking - gdzie przenieść kartę kredytową?

2015-10-05 14:29:00

Jeśli pożyczka jest droga, można ją zrefinansować. Czyli przenieść do konkurencji gdzie będzie taniej. Dokładnie tak samo jest z kartami kredytowymi – można w dotychczasowym banku spakować manatki i wyemigrować do jego rynkowego adwersarza. Comperia.pl sprawdziła do którego banku najlepiej jest obecnie przenieść swoją kartę kredytową.

Metodologia rankingu:

Comperia.pl sprawdziła warunki przenoszenia kart kredytowych z limitem kredytowym 8 tys. zł wykorzystanym w ponad połowie (zadłużenie - 5 tys. zł). Przyjęto, że ten limit pozostaje, a ponadto klient wydaje kartą 2000 zł miesięcznie w ramach 8 transakcji.

Sprawdzono ile będzie kosztowało wydanie i użytkowanie nowej karty kredytowej w pierwszym roku, oraz jak oprocentowane będą: przenoszone zadłużenie i transakcje nową kartą. We wszystkich przypadkach oprocentowanie dotychczasowego zadłużenia i operacji nową kartą było identyczne. W sytuacji, gdy bank stosuje preferencyjne oprocentowanie tylko przez określony czas (np. 3 albo 6 miesięcy) a potem standardowe wyższe, wyliczono średnie oprocentowanie w całym roku.

W rankingu uwzględniono 13 banków, które nie obawiały się stanąć ze sobą w szranki, i odpowiedziały na nasze zapytanie. Należy mieć także na uwadze, że niektóre instytucje (np. Bank Pocztowy, Toyota Bank) nie oferują przenoszenia karty kredytowej z innego banku, więc siłą rzeczy nie uwzględniono ich w zestawieniu.

Kartę kredytową najlepiej przenieść do Deutsche Banku

Jak wynika z danych Comperia.pl, najatrakcyjniejszą ofertę przeniesienia karty kredytowej wraz z zadłużeniem do innego banku (tzw. usługa balance transfer) ma Deutsche Bank. Oprocentowanie zadłużenia z poprzedniej karty wyniesie tylko 5,99 proc. Tyle samo będzie wynosiło oprocentowanie nowych transakcji bezgotówkowych i gotówkowych przez pierwszy rok. To 5,99 proc. to naprawdę mało, bo średnie oprocentowanie np. na kredytowych kartach srebrnych wynosi obecnie 9,99 proc.

Kolejnym argumentem za przenosinami do Deutsche Banku jest cena karty kredytowej. A właściwie jej brak - wydanie i użytkowanie karty w pierwszym roku będzie zupełnie darmowe pod warunkiem dokonania jakiejkolwiek transakcji w ciągu miesiąca od aktywacji karty.

Dla zainteresowanych jeszcze wyższym niż dotychczasowy limitem kredytowym też jest dobra wiadomość - Deutsche Bank jest skłonny dorzucić od siebie jeszcze dodatkowe 10 proc. Comperia.pl przestrzega jednak - decyduj się na takie rozwiązanie wyłącznie w sytuacji, gdy umiesz panować nad wydatkowymi zachciankami, i ten wyższy limit będziesz traktować nie jako pokusę, a koło ratunkowe w kryzysowych sytuacjach.

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Credit Agricole. Bank ten przez pierwszy rok obniża standardowe oprocentowanie (10 proc.) o 3 p.p., a więc do 7 proc. Wydanie karty Standard lub Silver jest zupełnie darmowe, a za miesięczne użytkowanie też nie jest trudno nie zapłacić (trzeba wydać w miesiącu min. 400 zł kartą Standard lub 700 zł kartą Silver).

Trzecie miejsce podzieliły między siebie Alior Bank i PKO BP. Standardowo, wydanie i użytkowanie kart w pierwszym roku będzie przy przyjętych założeniach darmowe. Oba banki stosują też promocyjne oprocentowanie zadłużenia na karcie - Alior Bank 5 proc. przez 6 miesięcy, a PKO BP 0 proc. przez pierwszy kwartał.

Ranking kart kredytowych
Limit 8 tys. zł, przenoszone zadłużenie 5 tys. zł, wydatki nową kartą 2000 zł miesięcznie, 8 transakcji miesięcznie
Pozycja
Bank
Karta
Oprocentowanie zadłużenia z poprzedniej karty oraz oprocentowanie transakcji nową kartą
Opłata za wydanie i prowadzenie w pierwszym roku
1
Deutsche Bank
Wszystkie karty
5,99% przez pierwsze 12 miesięcy
0,00 zł
2
Crédit Agricole
Visa Standard, Visa i MasterCard Silver
7% przez pierwsze 12 miesięcy
0,00 zł
3
Alior Bank
MasterCard Gold
5% przez 6 miesięcy, potem 10%
0,00 zł
3
PKO BP
Przejrzysta karta kredytowa PKO VISA
0% przez 3 miesiące, potem 10%
0,00 zł
5
Bank Zachodni WBK
wszystkie karty
8,99%
0,00 zł
6
Eurobank
Visa Gold Select, Visa Gold Perfect, Visa Gold Standard, Visa Gold Home
8,9% przez pierwszych 6 miesięcy, potem 10%
0,00 zł
7
T-Mobile Usługi Bankowe
Karta kredytowa 
9,75%
0,00 zł
7
Bank BPH
Karta Fair
9,75%
0,00 zł
9
Bank BPS
BPS Visa Credit
10,00%
0,00 zł
9
ING Bank Śląski
Karta kredytowa Visa, Karta kredytowa MasterCard
10,00%
0,00 zł
9
Bank Millennium
wszystkie karty
10,00%
0,00 zł
9
Bank Pekao
Karta kredytowa Flexia
10,00%
0,00 zł
13
Getin Noble Bank
MasterCard Standard
10,00%
24,99 zł za wydanie


Warto poszukiwać lepszych ofert kart kredytowych i przenosić swoje zadłużenie, gdyż ponad połowa z przebadanych banków przyjmując takich uciekinierów proponuje im warunki atrakcyjniejsze od standardowych. Najlepszym tego przykładem jest Deutsche Bank z darmową kartą i oprocentowaniem 5,99 proc. przez pierwszy rok.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam