Ranking banków-maj 2010. Najlepszy uniwersalny bank to...

2010-05-20 10:15:59

Jak co miesiąc, prezentujemy ranking na najbardziej uniwersalny bank. Przy okazji prezentujemy zestawienie obrazujące liderów rynku od początku roku. Sprawdź z Comperią, który bank zwyciężył w maju!

Co miesiąc szukamy lidera polskiej bankowości dla klientów indywidualnych. Trzymamy się tej samej metodologii, by wyniki były porównywalne. Staramy się możliwie rzetelnie i obiektywnie wyłonić zwycięzcę. Szczegóły odnośnie tworzenia rankingu znajdziesz TUTAJ.
 
Laur zwycięstwa w maju dla...
Osoby systematycznie śledzące ranking Comperii w oczekiwaniu zmian na fotelu lidera niestety i tym razem się rozczarują. Pierwsze miejsce, nieprzerwanie od początku roku, pozostaje w rękach mBanku, który zyskał miano najlepszego i najbardziej uniwersalnego banku również w maju. Co więcej, mBank, oferując jakościowo dobre i różnorodne produkty bankowe, cały czas utrzymuje bezpieczną przewagę nad konkurentami.
 
Tradycyjnie też, bardzo ciekawe wypadki miały miejsca na kolejnych pozycjach. Bank DnB Nord, który uplasował się w kwietniu na drugim miejscu i o jedno “oczko” wyprzedził Polbank, tym razem musiał uznać wyższość konkurenta. To właśnie Polbank zajął drugie miejsce w maju zyskując przewagę 11 punktów nad trzecim DnB Nordem.
Polbank zdobył więcej punktów dzięki ulepszeniu oferty kredytów hipotecznych oraz lokat bankowych.
 
Poza podium dużo ciekawiej
4 miejsce przypadło Getin Noble Bankowi (bez zmian w porównaniu do kwietnia).
Zauważalny jest spadek ING Banku Śląskiego. Stracił połowę punktów (głównie z uwagi na pogorszenie oferty kredytów hipotecznych) i z 5 miejsca wylądował dopiero na 18 pozycji.
Wiosenna ofensywa ofertowa banków przyniosła ze sobą nowego “czarnego konia”, którym z pewnością można nazwać Lukas Bank. Zdecydowanie wzmocniona oferta kredytów gotówkowych i zysk 13 punktów pozwolił wejść do pierwszej piątki ex aequo z Alior Bankiem (39 punktów).
 
Ranking na najbardziej uniwersalny bank – TOP 5
 
 
Liczba punktów
1. mBank
70
2. Polbank
56
3. DnB Nord
45
4. Getin Bank
42
5. Alior Bank
39
5. Lukas Bank
39
 
 
Oczywiście nie jest tak, że pierwsze miejsce mBanku oznacza dominację we wszystkich kategoriach produktowych. Według cząstkowego rankingu banków w maju:
 
·         najlepszy kredyt hipoteczny (kwota kredytu 200 tys. zł, LTV=66%) oferuje BZ WBK
·         najlepszy kredyt gotówkowy (kwota 5 tys. zł, okres kredytowania 36 miesięcy) oferuje Lukas Bank
·         najlepszy kredyt samochodowy (kwota 40 tys. zł, okres kredytowania 60 miesięcy) oferuje MultiBank
·         najlepszą kartę kredytową (limit 5 tys. zł, organizacja płatnicza VISA) oferuje BNP Paribas Fortis
·         najlepszą lokatę bankową (kwota lokaty 10 tys. zł, okres 6 miesięcy) oferuje Meritum Bank
 
 
 
Sprawdź historię pierwszych pięciu banków i jak walczyły o wejście do pierwszej piątki
najbardziej uniwersalny bank
 
Powyższy wykres pokazuje dominację pięciokrotnego zwycięzcy- mBanku, który utrzymuje bezpieczną przewagę i balansuje na krawędzi 70 punktów (inne banki jak dotąd tylko raz przekroczyły barierę 60 punktów). Wydaje się więc, że sytuacja mBanku jest niezagrożona.
 
Gratulacje należą się Polbankowi i Lukas Bankowi! Banki te z miesiąca na miesiąc polepszały oferowane produkty bankowe, a odzwierciedleniem tego jest trend wzrostowy na wykresie.
 
Niebezpiecznie wygląda natomiast sytuacja DnB Nord, który od lutowego skoku (15 punktów) co miesiąc traci po kilka punktów. Jeśli DnB Nord nic nie poprawi to utrzymanie podium w przyszłym miesiącu może być tylko marzeniem...
 
Co dalej?
W przyszłym miesiącu banki mogą zaskoczyć po raz kolejny. Oczekujemy że promocje kredytów wakacyjnych bądź nowa oferta kredytów hipotecznych mogą być źródłem przetasowań.
Kto zaskoczy w następnym miesiącu? Przeczytaj ranking za miesiąc!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam