Rachunek oszczędnościowy- czy warto go założyć?

2013-08-13 13:04:34

Szybki obieg pieniędzy, skłonność do konsumpcji oraz inflacja sprawiają, że w dzisiejszych czasach trudno jest zaoszczędzić większą kwotę. Wielu Polaków nie zarabia na tyle dobrze, aby stać ich było na lokowanie wolnych środków w bankach – ledwo starcza im na przeżycie „od pierwszego do pierwszego”. Dlatego dobrym rozwiązaniem na zaoszczędzenie pieniędzy jest rachunek oszczędnościowy.

Na zawarte w tytule pytanie, prawidłowa (i chyba jedynie słuszna) odpowiedź brzmi: TAK, bo jest przydatny, zyskowny i przeważnie tani w obsłudze. Ale zanim udowodnimy tę tezę, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej formie depozytu bankowego, który rzadko bywa reklamowany.

Rachunek oszczędnościowy to nic innego jak konto w banku, na które wpłacamy swoje pieniądze, by te mogły zaprocentować i dać nam trochę zarobić. Rachunek oszczędnościowy przeważnie wybierają osoby, które nie mogą sobie pozwolić na założenie lokaty. Zasadnicza różnica między tymi produktami sprowadza się do tego, że lokata może być opłacalna, gdy jesteśmy gotowi „zamrozić” oszczędności na dłuższy czas. Natomiast w przypadku rachunku oszczędnościowego posiadane środki można wypłacać w dowolnym czasie bez utraty odsetek.

Konstrukcja lokaty bankowej zakłada bowiem, że wpłacone do banku pieniądze muszą w nim pozostać przez z góry ustalony okres, podczas którego naliczane są odsetki. Wcześniejsze zerwanie lokaty oznacza dla deponenta utratę naliczonych uprzednio odsetek, ale bez naruszenie kapitału początkowego. Toteż rachunek oszczędnościowy to dobra alternatywa dla tych, którzy chcą zarobić trochę pieniędzy, ale nie stać ich na tradycyjną lokatę.

Obecnie rachunek oszczędnościowy oferują prawie wszystkie banki działające na naszym rynku. Przy wyborze takiego produktu przede wszystkim powinniśmy kierować się jego oprocentowaniem. To właśnie od niego zależy w największym stopniu to, o ile wzrośnie nasz kapitał. Zazwyczaj stawki oprocentowania w odniesieniu do standardowych rachunków oszczędnościowych wynoszą do 3 procent, choć co pewien czas zdarzają się promocje, ot choćby jak te, które widnieją na szczycie poniższego zestawienia.

Wybierając konkretny rachunek, powinniśmy także zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe związane z jego otwarciem i prowadzeniem. Niektóre banki proponują taki produkt za darmo, podczas gdy inne pobierają drobne kwoty za jego obsługę. Na ogół rachunek oszczędnościowy jest dodatkiem do tradycyjnego rachunku ROR; przeważnie stanowiąc jego subkonto.

Darmowe prowadzenie rachunków oszczędnościowych oferowane jest w wielu bankach. W przypadku kont oszczędnościowych wymagających założenia standardowego rachunku ROR, należy zwrócić uwagę na koszty użytkowania takiego konta. Może się bowiem okazać, iż bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest decyzja o wyborze niżej oprocentowanego produktu, z którym jednak nie są związane żadne opłaty za podstawowe usługi bankowe takie jak np. przelew.

Najlepsze konta oszczędnościowe przy saldzie 2 tys. zł

Bank

Oferta

Oprocentowanie

Konieczność konta osobistego?

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24h

4,00%

Tak, konieczne jest Konto Osobiste db NET otwarte nie wcześniej niż dnia 1 grudnia 2011 roku.

BGŻOptima

Konto BGŻOptima - oferta dla Nowych Klientów

4,00%

Nie, bank nie otwiera w ogóle kont osobistych.

Citi Handlowy

Konto SuperOszczędnościowe

3,50%

Nie, ale bez odpowiedniej aktywności na Koncie Osobistym (transakcje bezgotówkowe na łączną sumę min. 500 zł lub przelew wynagrodzenia w wysokości min. 2 000 zł na nie) opłata za prowadzenie Konta SuperOszczędnościowego to 30 zł.

BNP Paribas

Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe

3,50%

tak

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe

3,50%

nie

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus

3,50%

Konieczne inne konto oszczędnościowe w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski

Program Oszczędnościowy Smart Saver

3,50%

Tak

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe na nowe środki

3,50%

Tak

Getin Noble Bank

Konto Oszczędnościowe

3,30%

Tak, można bez konta ale wówczas konto oprocentowane 2 p. proc. mniej

Getin Noble Bank

Celowe Konto Oszczędnościowe

3,30%

Tak

Getin Noble Bank

Konto Oszczędnościowe Skarbonka

3,30%

Tak

BGŻOptima

Konto BGŻOptima

3,20%

Nie, bank nie otwiera w ogóle kont osobistych.

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Paweł Puchalski
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam