Przygotuj się na wniosek o kredyt gotówkowy-sprawdź, co ważne!

2010-03-25 14:46:30

Wniosek o kredyt gotówkowy to jedynie ostatni element przygotowania do uzyskania wymarzonej pożyczki. Przed wypełnieniem formularza należy przede wszystkim uporządkować swoje finanse. Co zrobić, żeby wniosek o kredyt gotówkowy był jedynie formalnością? Jak zwiększyć zdolność kredytową? Sprawdź z Comperią!

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy zajmuje coraz mniej czasu. W przypadku większości banków istnieje możliwość wypełnienia wszystkich formalności za pośrednictwem serwisu internetowego. W rezultacie kredyt gotówkowy otrzymać możemy nawet bez konieczności wychodzenia z domu.
 
Samo złożenie wniosku to jednak nie wszystko. Znacznie ważniejszymi kwestią jest odpowiednie przygotowanie się – uporządkowanie swoich finansów, tak aby uzyskanie kredytu gotówkowego było jedynie formalnością. Comperia.pl podpowiada, co zrobić, żeby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu.
 
Wyliczanie zdolności kredytowej
W pierwszej części rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy każda instytucja finansowa sprawdza zdolność kredytową potencjalnego klienta. W zależności od banku spotykamy się z różnorodnymi systemami scoringowymi. Ich rolą z zasady jest określenie szansy, z jaką dany klient spłaci w określonym terminie zaciągniętą pożyczkę.
 
Pod uwagę brane są przede wszystkim średniomiesięczne dochody netto, wydatki na każdego członka gospodarstwa domowego, posiadane zobowiązania oraz źródło uzyskiwania dochodów i wcześniejsza historia kredytowa. Odpowiednie zestawienie tych elementów może znacząco pomóc, ale także i przeszkodzić przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
 
1. Dochody netto
Bank przy określaniu zdolności kredytowej klienta składającego wniosek o kredyt gotówkowy w pierwszej kolejności sprawdza jego dochody netto. Generalnie na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia nie mamy wpływu. Istnieje jednak możliwość jego teoretycznego podwyższenia poprzez zlikwidowanie niepotrzebnych zobowiązań.
 
Najlepsze kredyty gotówkowe? Porównaj z Comperią!
 
Jeżeli posiadasz kartę kredytową lub limit w koncie, to bank automatycznie odejmuje od Twojego miesięcznego dochodu kwoty, na jakie możesz się zadłużyć. W przypadku gdy nie korzystamy z tych produktów rezygnacja z nich może znacząco poprawić przydzielany nam scoring.
 

 
 
 
Przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt gotówkowy każda instytucja finansowa zwraca także uwagę na źródło uzyskiwanego dochodu. Zasadniczo najwiarygodniejszymi klientami są osoby zatrudnione za zasadach umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Jeżeli mamy zatem możliwość wyboru, to przed złożeniem wniosku kredytowego warto zawrzeć odpowiednią umowę. Dla banku stanowi ona gwarancję ciągłości uzyskiwania dochodów, nawet jeśli będą one niższe niż w przypadku umów cywilnoprawnych.
 
2. Historia kredytowa
BIK – Biuro Informacji Kredytowej to najważniejszy rejestr, który może wpłynąć na pozytywne bądź negatywne rozpatrzenie wniosku o kredyt gotówkowy. Zawiera wszystkie informacje dotyczące posiadanych przez nas zobowiązań oraz terminowości dokonywanych spłat wcześniejszych kredytów. Odpowiedni status w bazie BIK świadczy o wiarygodności klienta.
 
Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego na wysoką kwotę warto zatem posiadać kilka mniejszych pożyczek – debet w koncie bądź karta kredytowa. Regularne spłaty dotychczasowych zobowiązań zdecydowanie zwiększą szanse na pozytywną odpowiedź na wniosek o kredyt gotówkowy.
 
3. Parametry kredytu
Kolejnymi czynnikami decydującymi o sposobie rozpatrywania wniosku o kredyt gotówkowy są rodzaj rat oraz okres kredytowania. Generalnie im dłużej będziemy spłacać pożyczkę, tym większe prawdopodobieństwo otrzymania kredytu. Także wybór pomiędzy ratami równymi a malejącymi odzwierciedla stan obciążenia naszego miesięcznego budżetu. Pożyczkę w wysokości 20 tys. zł można spłacać przez 5 lat w ratach malejących bądź przez 7 lat w ratach równych. Miesięczna różnica w racie wyniesie ok. 150 złotych. Czasami wystarczy to do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Niemniej jednak, dłuższa spłata w ratach równych generuje wyższe całkowite koszty pożyczki.
 
Podsumowując, wniosek o kredyt gotówkowy to jedynie ostatni krok w kierunku otrzymania pożyczki. Przed jego złożeniem należy gruntownie przyjrzeć się stanowi swoich finansów. Odpowiednie zmiany mogą znacząco zwiększyć naszą zdolność kredytową. Sytuacja taka jest natomiast dla banku równoznaczna z bezpieczeństwem zobowiązania. W rezultacie otrzymamy nie tylko wymarzony kredyt, ale także jego koszty powinny być znacznie niższe – marża banku to przecież nic innego, jak premia za ryzyko związane z udzieleniem kredytu.
 
A Ty masz swoje doświadczenia dotyczące składania wniosku o kredyt gotówkowy? Podziel się nimi na naszym forum o kredytach gotówkowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam