Prowizja za udzielenie kredytu

2009-07-27 00:00:00

Prowizja jest opłatą jednorazową, pobieraną przez banki w momencie udzielenia kredytu. Nie może być wyższa niż 5 proc.

Podstawą do wyliczenia prowizji jest kwota udzielonego kredytu. Może być ona potrącona z kredytu lub  doliczona do wnioskowanej kwoty. Na przykład jeżeli kwota kredytu wynosi 10 tys. zł, a prowizja 5 proc., bank zainkasuje 500 zł. Oznacza to, że na konto wpłynie nie 10 tys. zł, a 9,5 tys. zł kredytu.

Jeżeli kredytobiorcy zależy na uzyskaniu kredytu w pełnej wysokości, powinien zadbać o to, aby uwzględniała ona również prowizję. Bank wówczas będzie kredytował prowizję. Wspomniane 500 zł bank doliczy do kwoty kredytu i odsetki naliczane będą od kwoty 10,5 tys. zł. W niektórych bankach można też spotkać się z możliwością zapłacenia prowizji gotówką. Prowizję zapłacić można wówczas w kasie banku lub przelewem.

Wysokość prowizji za udzielenie kredytów gotówkowych zależy od oferty banku, a czasem również od tego, czy kredytobiorcą jest stały czy nowy klientem banku. Ci pierwsi mogą liczyć na niższe stawki. Można też spotkać produkty oferujące niższą prowizję w zamian za wykupienie ubezpieczenia kredytu. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami tzw. ustawy antylichwiarskiej maksymalna stawka prowizji nie może przekroczyć 5 proc.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam