Prosto i wygodnie - ranking rachunków maklerskich 2016

2016-10-04 07:53:00

Hossa, bessa, dywidenda to podstawowe pojęcia znane każdemu inwestorowi. Trzeba jednak wiedzieć, że aby mógł on prawidłowo wykonywać swoje czynności potrzebuje do tego dobrego rachunku maklerskiego. Produktu, który nie tylko zapewni mu szybki dostęp do instrumentów finansowych, ale także będzie tani i prosty w użytkowaniu. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, gdzie szukać takiego rozwiązania.

Pomnażanie pieniędzy na rynkach kapitałowych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiedniego konta maklerskiego. Podstawowym kryterium wyboru takiego instrumentu jest brak opłat za prowadzenie rachunku oraz atrakcyjny poziom prowizji pobieranej za realizację zleceń. Nie bez znaczenia jest także funkcjonalny i intuicyjny system służący do jego obsługi, dzięki któremu inwestor szybko i bezpiecznie może zawierać transakcje.

Kto najlepszy?

W celu przygotowania rankingu najlepszych kont maklerskich porównywarka finansowa Comperia.pl wysłała ankiety do wszystkich banków i biur maklerskich działających na terenie naszego kraju. W pełni wypełnione ankiety przysłało nam 14 instytucji i to one znalazły się w poniższym zestawieniu.

Pytania zawarte w ankiecie dotyczyły opłat, prowizji a także podstawowych funkcji związanych z rachunkami maklerskimi. Dokładnie pytaliśmy o:

- opłatę roczną związaną z prowadzeniem rachunku, opłatę za przechowywanie papierów wartościowych, opłatę za przelewy wychodzące do obcego banku, daytrading, integrację z kontem bankowym, odroczony termin płatności, zlecenia DDM, możliwość wzięcia udziału w IPO, dostęp do notowań w czasie rzeczywistym (oraz do mobilnych), dostęp do analiz spółek, dostęp do serwisów informacyjnych, dostęp do materiałów szkoleniowych, wysokość prowizji online pobieranej za zakup akcji, wysokość prowizji online pobieranej za zakup obligacji.

W sumie zbadaliśmy 15 parametrów, za które można byłouzyskać maksymalnie 15 punktów - po jednym za każdą funkcję. Trzeba jednak zaznaczyć, że punkty dotyczące prowizji pobieranej za realizację zleceń kupna akcji i obligacji zostały rozdzielone wg wzoru: 1 pkt. otrzymywało biuro z najniższą wartością prowizji, a 0 pkt. z najwyższą wartością prowizji. Dla rachunków znajdujących się w środku stawki punkty zostały rozdzielone proporcjonalnie do zajętego miejsca.

 

Najlepsze biura maklerskie oferujące rachunki dla klienta detalicznego
Nazwa biura maklerskiego
Punkty
BM ING Banku Śląskiego
13,80
DM BOŚ
12,87
DM Raiffeisen Bank Polska
11,87
BDM
11,67
DM BZWBK
11,67
CDM
11,40
DM Pekao
11,40
11,33
DM Banku Millennium
10,53
DM mBank
9,67
XTB
9,00
Noble Securities
8,53
BM BGŻ BNP Paribas
7,93
Trigon Dom Maklerski
7,67
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepszy rachunek maklerski wg porównywarki finansowej Comperia.pl oferuje obecnie Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego, które zdobyło 13,80 pkt. (na 15 możliwych). Uzyskanie tak dobrego wyniku przez tę instytucję to efekt bardzo dużej funkcjonalności konta oraz atrakcyjnego poziomu prowizji pobieranej za realizację zleceń online na rynku akcji. Nie bez znaczenia jest także całkowity brak opłaty za otwarcie i prowadzenie tego rachunku.

Kolejne miejsca na podium zajęły Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska oraz Raiffeisen Brokers, które zdobyły odpowiednio 12,87 pkt. i 11,87 pkt. Powodem, dla którego podmiotom tym nie udało się pokonać lidera jest nieco gorsza funkcjonalność oferowanych rachunków. W przypadku BOŚ jest to brak integracji rachunku maklerskiego z kontem bankowym, a w przypadku Raiffeisena brak usługi OTP oraz notowań mobilnych w czasie rzeczywistym.

Pełne zestawienie przeanalizowanych przez Comperia.pl parametrów znajduje się TUTAJ

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl