Prezent finansowy pod choinką

2013-12-23 12:28:00

Wigilia już jutro i wszyscy wokół są pochłonięci pospiesznym robieniem zakupów oraz przygotowywaniem świątecznych potraw. Niektórzy nadal nie mają prezentów dla swoich najbliższych. Rozwiązaniem tego problemu może być podarowanie im pod choinkę produktu finansowego. Czy to dobry pomysł i jaki instrument wybrać? Sprawdźmy.

Trudno trafić w gusta każdego, dlatego poszukiwanie prezentów to dość męczące zajęcie. W rezultacie kupiony podarek często okazuje się nietrafiony. Sposobem uniknięcia tego problemu może być obdarowanie naszych bliskim produktem finansowym. Jaki mamy wybór?

PSO

Doskonałym prezentem zarówno dla nas samych, jak i naszych bliskich może być PSO, czyli plan systematycznego oszczędzania. Odłożone w ten sposób pieniądze można w przyszłości wykorzystać jako rezerwę finansową, gdy już będziemy na emeryturze, czy też chociażby jako wsparcie naszych pociech na starcie w dorosłe życie (opłacenie czesnego na studiach, czy też sfinansowanie wkładu własnego podczas kupna mieszkania).

Polisa ubezpieczeniowa

Jako świąteczny podarek sprawdzi się również polisa ubezpieczeniowa. Wykupując taką polisę zapewniamy bezpieczeństwo finansowe naszym najbliższym. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób będących jedynymi żywicielami rodziny. W polisie wskazuje się osobę uposażoną, co oznacza, że ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone dokładnie tej osobie, którą chcemy zabezpieczyć.

Konto osobiste

Ciekawym prezentem, tym razem adresowanym do naszych pociech, jest konto bankowe. Tym bardziej, że edukacja finansowa jest niezwykle ważna i im wcześniej ją zaczniemy, tym lepszy efekt osiągniemy w przyszłości.

Zakładając dziecku konto osobiste, dajemy mu możliwość poznania podstawowych operacji finansowych i elementów efektywnego zarządzania pieniędzmi. Większość banków umożliwia otwarcie rachunku dla dzieci już od 13 roku życia, choć bank PKO BP ma w ofercie konto nawet dla młodszych pociech.

Karta pre-paid

Karta przedpłacona może być idealnym prezentem zarówno dla nastolatka, jak i babci. Działa ona na podobnej zasadzie co telefon na kartę, czyli aby móc z niej skorzystać, należy ją uprzednio doładować odpowiednią kwotą pieniędzy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że są to produkty na okaziciela, więc korzystać z nich może każda obdarowana osoba. Karta pre-paid sprawdzi się dobrze, podobnie jak wspomniane powyżej konta, jako element wspierający edukację finansową naszych dzieci.

Produkty finansowe doskonale sprawdzą się w roli świątecznego podarku, ważne jest jednak, aby rozwiązanie, które wybierzemy było dopasowane do aktualnych potrzeb osoby otrzymującej dany prezent.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam