Prawie darmowe konto bankowe

2013-03-05 11:41:29

Wysoka poprzeczka, jaką banki stawiają sobie nawzajem wskutek starań o klienta, pozwoliła na przestrzeni lat ewoluować kontom osobistym. Z produktów o funkcjonalności wyznaczanej przez przelewy wynagrodzenia z jednej strony oraz dokonywaniu podstawowych płatności z drugiej, konta przeobraziły się w prawdziwe centra zarządzania finansami osobistymi. Co więcej, banki najczęściej oferują to wszystko za darmo, o ile tylko spełnimy pewne warunki.

Konta osobiste to takie produkty, które służyły niegdyś jedynie do wykonywania podstawowych operacji bankowych. Dzisiaj pomagają spojrzeć na finanse w sposób całościowy. Banki często twierdzą, że oferują konta z ich rozbudowaną funkcjonalnością zupełnie za darmo. Można się z tym zgodzić, o ile pewne okoliczności zostaną zrealizowane.

Proszę, konto za darmo*!
*pod warunkiem…

W większości przypadków banki faktycznie nie pobiorą miesięcznej opłaty za prowadzenie konta. Co więcej, nie będą chciały od nas pieniędzy za wydanie i utrzymanie karty płatniczej. Jedno co musimy zrobić, to utrzymać odpowiednio wysoki pułap wpływów na konto lub średniomiesięczną wysokość salda. W odniesieniu do darmowej karty natomiast, wymogiem będzie odpowiednia ilość lub wysokość transakcji bezgotówkowych.

Produktem należącym do segmentu prawie darmowych kont osobistych, zdecydowanie jest „Konto Standard”. Oferujący je eurobank co prawda nie policzy nic za otwarcie i prowadzenie konta, ale będzie chciał zainkasować 0,95 zł miesięcznie, za użytkowanie karty debetowej. Gdyby do głowy przyszło nam wypłacać gotówkę z maszyny innego banku, wówczas z naszego konta zniknie 4,95 zł.

Nordea Bank z kolei, w ramach prowadzenia konta osobistego, oferuje nam darmowe przechowywanie naszych środków oraz użytkowanie przypisanej do niego karty debetowej za jedyne 1,5 zł miesięcznie. Każdorazowe pobranie pieniędzy z bankomatów, innych niż własne oraz BZ WBK i Cash 4You, pociągnie za sobą uszczuplenie posiadanych przez nas środków o 4 zł. No, chyba że jest to maszyna Euronet, wówczas 2 pierwsze wypłaty w każdym miesiącu są gratis.

Jednak najbardziej rozsądną z wymienionych opcji, wydaje się być Konto Zarabiające. Meritum Bank, w zamian za powierzenie mu naszych środków, chętnie przechowa je za darmo oraz bezpłatnie wyda kartę debetową. Co prawda, będziemy mogli użytkować ją gratis, jeżeli dokonamy transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 zł w skali miesiąca.

Zestawienie kont warunkowo darmowych możesz zobaczyć tutaj

Współczesne konta osobiste bardzo różnią się od tych oferowanych jeszcze kilka lat temu. W tej chwili są one kompleksowym narzędziem do zarządzania budżetem domowym. W sposób efektywny pomagają realizować płatności, oszczędzać lub inwestować, ale także zaplanować wydatki i zapewnić bezpieczeństwo klientowi.

Całe spektrum tego typu produktów dostępnych obecnie na rynku, pozwala chyba każdemu znaleźć produkt odpowiedni dla niego. Warto zdać sobie sprawę, czego oczekujemy od konta i poszukać odpowiedniego produktu. Dzięki temu będziemy mogli wybrać ten najbardziej dopasowany do naszych potrzeb i indywidualnych preferencji.
Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam