Pożyczamy na święta

2011-12-07 12:31:03

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Niestety, nie jest to jedynie magiczny okres spędzany w gronie rodziny, ale także - z finansowego punktu widzenia - czas wzmożonych wydatków. Gdy w portfelu czy na koncie pustki, banki chętnie pożyczają brakujące kilka tysięcy złotych.

Od początku listopada pojedyncze banki nieśmiało, ale zaczęły promować swoje produkty gotówkowe hasłami odwołującymi się do świąt. Niektóre wręcz rozdają swoim kredytobiorcom prezenty. ING Bank Śląski osoby, które wyjdą z placówki z pożyczką gotówkową, obdarowuje książką i audiobookiem, zaś Bank BPH - maskotką lub pralinami. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest jednak szukać kredytu bazując na jego czysto finansowych warunkach.

Jak wynika z analiz ekspertów porównywarki finansowej Comperia.pl, najlepsze warunki kredytu świątecznego (przyjęto pożyczkę na 1 tys. zł, na rok) posiada aktualnie Getin Noble Bank. Z kredytem gotówkowym MAX miesięczna rata wynosi 87,31 zł. Tylko 2 zł więcej co miesiąc należałoby zwracać Kredyt Bankowi z tytułu rat Nowego Kredytu Gotówkowego. Wśród najatrakcyjniejszych ofert dla przyjętych założeń znajdzie się także propozycje Alior Banku, Credit Agricole, Invest-Banku, Polbanku czy eurobanku. Ale ogólnie przedział wysokości rat nie jest wysoki - raptem 13-15 zł pomiędzy najlepszą ofertą Getin Banku, a najmniej atrakcyjnymi wariantami pożyczek na polskim rynku. Z drugiej strony np. różnica 8 zł na pojedynczej racie w skali wszystkich 12 rat narasta do ok. 100 zł, a to oznacza właściwie drugie tyle odsetek do oddania.

Gdyby ktoś z kolei zaplanował świąteczną podróż, albo postanowił obdarować najbliższych naprawdę drogimi prezentami, także może liczyć na to, że bank udostępni mu te środki w formie kredytu. Wśród pożyczek np. na 3 tys. zł na 2 lata oprócz wymienionych już banków warto zwrócić uwagę także na oferty banków BNP Paribas i Citi Handlowy. Szczególnie propozycja tej pierwszej instytucji, tj. promocja Zrealizuj Swój Plan, jest godna sprawdzenia. Jej rata jest najniższa na rynku, i wynosi 138 zł. Raty kredytów w pozostałych bankach z czołówki to ok. 145 zł. Znajdą się jednak na rynku i pożyczki, w ramach których co miesiąc należy zwracać kredytodawcy nawet 165-170 zł.

Pamiętając, że proces zdobycia kredytu gotówkowego to przynajmniej kilka dni, warto już szukać najlepszej oferty pożyczki świątecznej dla siebie. Czekanie na naprawdę atrakcyjne zobowiązania i zmasowaną ofensywę promocyjnymi kredytami gotówkowymi nie ma raczej sensu. Być może w grudniu kilka instytucji wystąpi z jakimiś atrakcyjniejszymi cenowo produktami, ale nie przewiduje się przedświątecznej wojny na kredyty. W listopadzie tylko kilka banków (m.in. Kredyt Bank czy Getin Bank) zaproponowało nowe atrakcyjne pożyczki, ale były to jedynie pojedyncze aktywności na rynku zobowiązań gotówkowych.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam