Pourlopowy ranking kredytów samochodowych

2011-09-15 09:33:40

Okres urlopowy szybkimi krokami zbliża się do końca, choć niektórzy dopiero teraz wyruszyli własnymi pojazdami w poszukiwaniu tanich kwater na południu Europy. Ale czy zakończenie masowych wyjazdów wakacyjnych przekłada się na spadek zainteresowania kredytami samochodowymi? Jeśli nie, to jakich kredytów szukają Polacy i która instytucja oferuje najlepsze warunki? Oto pytania, na które odpowiada Comperia.pl

Własne auto nie od dziś jest marzenie wielu młodych ludzi, nie zdających sobie często sprawy z kosztów poruszania się za pomocą takiego środka lokomocji oraz zagrożeń z tym związanych. Abstrahujące jednak od tych kwestii, należy podkreślić, że sam zakup samochodu wiąże się z dużymi wydatkami i nie każdy może sobie na taki luksus pozwolić. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą banki, które mają w swojej ofercie produkt pozwalający sfinansować zakup wybranego pojazdu.

Popyt, czyli jakich kredytów samochodowych szukają Polacy?
 
W ostatnich trzech miesiącach użytkownicy serwisu Comperia.pl złożyli ponad 100 tys. zapytań dotyczących kredytów samochodowych. Z informacji zebranych przez porównywarkę finansową Comperia.pl wynika, że w ostatnich trzech miesiącach Polacy szukali kredytów wyrażonych w polskim złotym z przeznaczeniem na zakup auta używanego o wartości do 40 tys. zł i o dwu- lub trzyletnim okresie kredytowania. Większość użytkowników była zainteresowana kredytem bez konieczności posiadania wkładu własnego lub takim, w którym nie przekracza on 20 proc.
 
Po dokładnym przeanalizowaniu preferencji użytkowników portalu, analitycy Comperia.pl określili parametry najbardziej poszukiwanego kredytu samochodowego. Oto one: kredyt na samochód używany o wartości od 35 do 40 tys. złotych, udzielony w polskiej walucie i o terminie spłaty zawierającym się w przedziale 25-36 miesięcy.
 
Podaż, czyli jakie kredyty samochodowe są oferowane przez banki?
 
Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów mają w swojej ofercie szeroką gamę kredytów samochodowych. W zależności od preferencji kredytobiorca sam może dostosować zarówno kwotę kredytu jak i okres na jaki chce takie zobowiązanie zaciągnąć. W związku z tym sprawdźmy, która instytucja finansowa zaoferuje najlepsze warunki dla kredytów, które cieszyły się największą popularnością wśród użytkowników portalu Comperia.pl:
 
Samochody używane z 2007 roku. Wartość samochodu 40 tys. PLN, kwota kredytu 35 tys. PLN. Kredyt na 36 miesięcy, raty równe. Oferty standardowe i promocyjne.
 
Bank
Nazwa oferty
RRSO
Prowizja
Rata
1
BNP Paribas
Kredyt samochodowy-oferta promocyjna z kontem
9,65%*
2%
1 117,06 PLN
2
BNP Paribas
Kredyt samochodowy-oferta promocyjna
10,75%
2%
1 133,59 PLN
3
Raiffeisen Bank
Kredyt samochodowy-pojazdy używane
11,97%
2%
1 151,77 PLN
4
Lukas Bank
Bankowy kredyt samochodowy-pojazdy używane
12,71%
1,5%
1 162,87 PLN
5
Getin Bank
Kredyt samochodowy-używane
13,35%
1%
1 172,44 PLN
*oprocentowanie nie uwzględnia comiesięcznego kosztu ubezpieczenia
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Aktualnie najlepszą ofertę kredytu na zakup samochodu używanego otrzymamy w banku BNP Paribas. Stosunkowo niskie oprocentowanie i prowizja za udzielenie takiego kredytu pozwoliły produktom z tej instytucji finansowej zająć dwa pierwsze miejsca w naszym rankingu. Tym co je różni jest posiadanie konta osobistego w pakiecie L lub przynajmniej gotowość do otwarcia takowego. Taki rachunek osobisty pozwala bowiem na obniżenie oprocentowania kredytu samochodowego.
 
 
Jeśli chodzi o ofertę Lukas Banku to podobnie jak w banku BNP Paribas jest ona skierowana tylko dla osób posiadających lub otwierających rachunek osobisty w tym banku. Dodatkowo wykupując ubezpieczenia można liczyć na obniżenie oprocentowania takiego kredytu o 1 pkt. proc.
 
Stawkę zamyka Getin Bank, który pomimo tego, że posiada dobrą ofertę kredytu samochodowego nie jest w stanie nawiązać równorzędnej walki z podmiotami oferującymi lepsze warunki podobnych produktów.
 
Resume, czyli ile dokąd można dojechać na 360 litrach benzyny
 
Wybór odpowiedniej oferty nie jest łatwy. Jednak z punktu widzenia klienta znalezienie najtańszej może przynieść spore oszczędności. Różnica w wysokości rat pomiędzy najlepszą a najgorszą ofertą wynosi niemal 50 złotych. Kwota taka w całym okresie kredytowania daje nam 1800 zł oszczędności.
 
Jest to suma niebagatelna, ponieważ gdyby wykorzystać ją na zakup paliwa (średnia cena litra benzyny wynosi około 5 złotych), to można za nią przejechać ponad 3500 km. Tyle jest np. z Białegostoku do Lizbony lub z Oslo do Aten. Toteż wybór najlepszej oferty leży w interesie każdego przyszłego kredytobiorcy.
 
Jacek Kasperczyk
Analityk Comperia.pl
 

 

Ekspert Comperia.pl