Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, czym banki kuszą w przedświątecznym okresie!

2010-12-06 09:54:22

Sezon świąteczny zaczął się już kilka tygodni temu, choinki i mikołaje na sklepowych wystawach przypominają o zbliżających się wydatkach. Co zrobić, gdy w portfelu brakuje pieniędzy? Może warto zastanowić się nad pożyczką? Comperia sprawdziła, jakie promocje oferują banki i czy kredyty gotówkowe na święta są korzystne w porównaniu do standardowych ofert!

Grudzień to czas, kiedy milionom konsumentów na całym świecie otwierają się portfele. Szał zakupów porywa wszystkich. Chyba nikt w Polsce nie wyobraża sobie Świąt bez karpia czy upominków pod choinką. Dodatkowym powodem do świętowania może być fakt, że zakupy na Wigilię obędą się jeszcze przed zapowiadaną podwyżką VAT-u! Pomimo, że wizja powrotu kryzysu finansowego staje się coraz bardziej odległa, w portfelach wielu Polaków wciąż za mało gotówki na swobodne świętowanie? Może warto sięgnąć po kredyt?

 
Chwytliwa nazwa? Prezent od banku? Czy to powód, by wziąć kredyt?
Marketingowcy szukają wszelkich możliwych sposobów by zachęcić klienta do skorzystania z oferty danego banku. Coraz częściej w przedświątecznym okresie klienci są kuszeni dużo bardziej wyszukanymi nazwami pożyczek niż tradycyjna Świąteczna pożyczka czy Kredyt świąteczny. Kredyt Bank proponuje dla przykładu klientom Kredyt na wypieczone święta, a ING Bank Śląski proponuje pożyczkę pod hasłem Gotuj się na święta. Do tego dochodzą premie finansowe za skorzystanie z oferty,  jak na przykład 22 PLN za każdy 1000 PLN pożyczki w Alior Banku.
 
To Cię nie przekonuje? Jeśli weźmiesz kredyt w banku ING możesz liczyć również na upominek w postaci świątecznego przewodnika kulinarnego. Natomiast Bank Zachodni WBK da w prezencie kartę prepaid z naładowanymi 50 PLN, pod warunkiem wzięcia kredytu na minimum 3 tys. PLN.
 
Uważaj, by kampanie reklamowe w mediach, nazwa czy prezenty dołączane do świątecznego kredytu gotówkowego nie determinowały wzięcia pożyczki w danym banku. Przecież w kredycie najważniejsze jest, by był tani! Przeanalizujmy więc jak w tym zakresie spisały się banki.
 
Niskie marże, ale...
Przeglądając informacje o ofertach banku warto zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, czy reklamowane niskie oprocentowanie kredytu nie jest podane jedynie dla stałych klientów banku. Po drugie, czy wraz z kredytem o niskim oprocentowaniu bank nie wymaga wykupienia ubezpieczenia. Niestety, tanie kredyty w wielu przypadkach są obwarowane którymś z tych warunków.
 
Poniżej Comperia prezentuje przykładowy koszt kredytów gotówkowych na święta w bankach.Kredyty gotówkowe na święta

Bank
Nazwa
5 000 PLN
60 miesięcy
1 000 PLN
12 miesięcy
RRSO (w %)
Rata
(w PLN)
RRSO (w %)
Rata
(w PLN)
Kredyt Bank
Wypieczone święta
17,76
122,82
19,48
91,65
Bank BPH
Kredyt gotówkowy
19,03
125,75
27,69
94,92
MultiBank
Kredyt gotówkowy
19,17
122,26
Minimalna kwota kredytu w MultiBanku to 3 000 PLN
ING Bank Śląski
Gotuj się na święta
22,32
133
31,25
96
Alior Bank
Pożyczka świąteczna
25,59
141,04
29,91
95,77

 

Jak widać w powyższej tabeli, kredyty na święta oferowane przez banki mają bardzo zbliżone parametry. Najlepiej wypadł w tym zestawieniu Kredyt Bank. Na końcu plasuje się Alior Bank, choć należy zaznaczyć, że przykładowe wysokości rat i RRSO były tworzone dla kredytów bez ubezpieczenia. Alior Bank nie posiada takiej możliwości w swojej ofercie, co skutkuje wyższym oprocentowaniem (w zamian za ubezpieczenie).
 
Należy również pamiętać, że indywidualne negocjacje z bankiem, mogą skutkować uzyskaniem innej oferty, od podanej w tabeli. Bank indywidualnie bada zdolność kredytową klienta i ustala parametry kredytu. Stali klienci mogą liczyć na znacznie korzystniejsze warunki. Również w przypadku skorzystania z pakietu ubezpieczeniowego koszt kredytu może się zmienić.
 
Niektóre oferty ważne jeszcze po świętach
W przypadku przynajmniej kilku ofert warto się pospieszyć. Dla przykładu propozycja Kredyt Banku kończy się 15 grudnia. Dwa dni później wygasa pożyczka świąteczna w banku ING. Do 24 grudnia potrwa kredyt gotówkowy w MultiBanku. ,Pozostałe oferty będą dostępne również po Świętach.
 
Ze świąteczną promocją na początku grudnia wyszły jeszcze Bank Pocztowy oraz BPS. Ten pierwszy kusi z okazji świąt kredytem gotówkowym bez prowizji. Musi on być jednak zaciągnięty na kwotę powyżej 5 tys. PLN lub okres minimum 60 miesięcy. Bank BPS natomiast proponuje niższe oprocentowanie przy wykupie rozszerzonego pakietu Concordia i brak prowziji dla posiadaczy kont w tym banku.
 
Co wybrać?
Mamy prawdziwy wysyp świątecznych ofert i często trudno jest się zorientować,  która jest najkorzystniejsza. Warto je zestawić ze standardowymi propozycjami, które mogą być lepsze od zaprezentowanych w tabeli ofert świątecznych. Najlepsze kredyty gotówkowe porównasz na Comperia.pl.

Dla osób, które są zainteresowane pożyczką na krótki termin (do 40 dni), rozsądnym wyjściem może być karta kredytowa, którą sfinansujemy bieżące wydatki i spłacimy zaraz po świętach. Prezenty na kredyt - przeczytaj artykuł.

Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam