Poradnik początkującego inwestora - podział rynku kapitałowego

2012-05-31 11:15:07

W naszym cyklu porad dla początkującego inwestora dowiedzieliśmy się już co to jest giełda, jakie były największe prywatyzacje w ostatnich kilku latach, jakie są rodzaje zleceń giełdowych oraz podstawowe instrumenty notowane na GPW. W dzisiejszym artykule wskażę różnice między rynkiem pierwotnym i rynkiem wtórnym.

Rynek kapitałowy jest to miejsce, w którym spotykają się kapitałodawcy i kapitałobiorcy. W związku z tym, że ci pierwsi dysponują nadwyżkami środków pieniężnych, aktywnie poszukują sposobów na ich efektywne ulokowanie. Kapitałobiorcy z kolei mają ściśle określone cele inwestycyjne, ale cierpią na brak pieniędzy, przez co nie mogą ich zrealizować. Giełda papierów wartościowych umożliwia spotkanie obydwu tych stron, dzięki czemu mogą oni zawrzeć ze sobą wzajemne transakcje.

Opisana powyżej sytuacja doskonale pasuje do opisu rynku pierwotnego. To właśnie rynek pierwotny jest obszarem, w którym spółka (zwana emitentem) szuka sposobów pozyskania dodatkowego kapitału w celu sfinansowania założonych przez siebie przedsięwzięć. Aby tego dokonać, dane przedsiębiorstwo emituje określone instrumenty. Te najczęściej spotykane i jednocześnie najbardziej popularne to akcje lub obligacje. Instrumenty te różnią się między sobą nie tylko samą budową, ale także prawami przysługującymi ich posiadaczowi (dokładniejszy opis instrumentów notowanych na GPW znajdziesz tutaj).

Warto wiedzieć, że na rynku pierwotnym zachodzi bezpośrednia relacja pomiędzy podmiotem (spółka, gmina, skarb państwa), który potrzebuje pozyskać kapitał, a samym inwestorem, który szuka sposobów ulokowania posiadanych przez siebie nadwyżek finansowych.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na rynku wtórnym. Na rynku wtórnym nie ma mowy o pozyskiwaniu kapitału, w celu zrealizowania jakiegoś przedsięwzięcia. Relacja, jaka tutaj występuje zachodzi wyłącznie pomiędzy dwoma inwestorami. Dokonują oni transakcji kupna - sprzedaży instrumentów, które nabyli, na opisywanym powyżej rynku pierwotnym. Najważniejszą przesłanką takiego zachowania jest chęć uzyskania satysfakcjonującego zarobku. Wiadomo bowiem, że w przypadku dobrej koniunktury gospodarczej cena notowanych na giełdzie instrumentów rośnie. To właśnie na rynku wtórnym mamy do czynienia ze zleceniami giełdowymi.

Rozwój rynku kapitałowego spowodował, że giełda i pojęcie inwestowania nabrało zupełnie innego znaczenia. Coraz większa liczba osób otwiera rachunki maklerskie i aktywnie uczestniczy w obrocie giełdowym. I nie ma przy tym znaczenia, czy dokonują oni transakcji na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Najważniejsze jest to, aby przeprowadzane transakcje były przemyślane i dobrze skalkulowane. Dlatego też w następnym odcinku naszego poradnika będzie mowa o dwóch najbardziej popularnych metodach doboru instrumentów, a mianowicie o analizie technicznej oraz analizie fundamentalnej.

Autor: Jacek Kasperczyk
Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam