Poradnik początkującego inwestora - podstawowe instrumenty notowane na GPW

2012-05-23 15:45:52

W ostatnim odcinku naszego poradnika przedstawione zostały podstawowe rodzaje zleceń giełdowych. Kontynuując naszą przygodę z giełdą papierów wartościowych dziś poznamy najważniejsze instrumenty finansowe, którymi dokonuje się obrotu na takim parkiecie. Zapraszamy zatem do lektury.

Inwestowanie na giełdzie wymaga nie tylko wysoko rozwiniętych predyspozycji, ale także gruntownej wiedzy na temat rynku i zasad poruszania się po nim. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się podstawowe zjawiska ekonomiczne, a także czym są i do czego służą wybrane instrumenty notowane na GPW.

Do najistotniejszych instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych należą:

Akcja - udziałowy papier wartościowy, dający jego posiadaczowi prawo do udziału w zyskach spółki, prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy oraz udziału w masie upadłościowej danego podmiotu.

Innymi słowy, każdy inwestor posiadający w swoim portfelu akcje jakiegoś przedsiębiorstwa ma prawo do otrzymywania dywidendy (jeśli spółka dzieli się wypracowanym przez siebie zyskiem). Może brać czynny udział w zarządzaniu spółką – zabierać głos na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, przez co wpływać na najważniejsze decyzje podejmowane w spółce. A także ma prawo do udziału w masie upadłościowej w przypadku jej bankructwa.

Obligacja - dłużny papier wartościowy, dający jego posiadaczowi prawo do odsetek w zamian za udostępnienie emitentowi obligacji określonej kwoty pieniędzy. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych można znaleźć obligacje skarbowe, komunalne oraz korporacyjne. Różnią się one między sobą instytucją emitenta.

Obligacje skarbowe emituje, jak sama nazwa wskazuje, Skarb Państwa, komunalne odnoszą się do gmin i miast (np. obligacje Warszawy), a korporacyjne dotyczą już konkretnych przedsiębiorstw (Gant, GPW). Warto wiedzieć, że jeśli obligacja nie jest zabezpieczona, to w przypadku upadłości emitenta inwestor może stracić wszystkie zainwestowane pieniądze.

Certyfikat inwestycyjny - jest to papier wartościowy, którego emitentem są fundusze inwestycyjne zamknięte. Zasada działania takiego certyfikatu polega na tym, że fundusz zamknięty inwestuje zebrane od inwestorów pieniądze w wybrane aktywa i emituje określoną liczbę certyfikatów.

Ciekawostką jest fakt, ze certyfikaty inwestycyjne podlegają dwóm rodzajom wyceny. Pierwszej dokonują inwestorzy poprzez transakcje zawierane na giełdzie, a druga jest wykonywana już przez samego emitenta (jej częstotliwość określona jest w statucie danego funduszu, jednak nie może zachodzić rzadziej niż co 3 miesiące.)

ETF’y - to otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, których zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się wybranych indeksów giełdowych. Ich cechą charakterystyczną jest pasywne zarządzanie oraz niczym nieograniczona możliwość kupna i sprzedaży jednostek uczestnictwa. Na GPW w Warszawie notowane są ETF’y na polski indeks WIG20, niemiecki DAX oraz amerykański S&P500.

Instrumenty pochodne należą do grupy instrumentów finansowych, których wartość jest uzależniona od zmian ceny bądź wartości innego aktywa, zwanego bazowym. Do podstawowych aktywów bazowych można zaliczyć m.in. indeksy giełdowe, kursy walut oraz ceny surowców. Na polskiej giełdzie papierów wartościowych największą popularnością cieszą się kontrakty terminowe oraz opcje. Należy pamiętać, że inwestowanie w instrumenty pochodne jest obarczone dużym ryzykiem, ponieważ w ich przypadku potencjalne straty mogą pochłonąć cały zainwestowany kapitał.

Dobra znajomość instrumentów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych pozwala inwestorowi nie tylko wybrać te, które najbardziej go interesują, ale także stworzyć indywidualną strategię inwestycyjną. Warto poświęcić więc chwilę na dokładne zapoznanie się ze specyfiką akcji czy obligacji, ponieważ każdy instrument posiada inne cechy charakterystyczne. Na rynku kapitałowym wiedza ma wszak kluczowe znaczenie. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl
 

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam