Pomysłowe karty kredytowe. Czego to banki nie wymyślą?

2014-04-29 13:50:00

Raiffeisen Polbank wprowadza kartę kredytową na „abonament” - bez żadnego oprocentowania, najważniejsze koszty mieści w sobie jedna comiesięczna opłata. Z „plastikiem” eurobanku można rozłożyć transakcję na raty już w momencie jej realizacji. Jeśli dodać do tego hybrydę karty kredytowej i debetowej od Getin Noble Banku oraz Bank Millennium traktujący transakcje gotówkowe jak bezgotówkowe, okazuje się, że świat kart kredytowych nie jest skończony i wiele można w tej dziedzinie jeszcze wymyślić.

W ostatnim czasie obrodziło nam w niekonwencjonalne, pionierskie rozwiązania w dziedzinie kart kredytowych. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła im się przyjrzeć.

Eurobank i Visa Gold Select

Karta kredytowa Visa Gold Select to nowość nie tylko w ofercie Eurobanku, ale także na całym rynku. Jest to bowiem pierwsza w Polsce karta, z którą daną transakcję można rozłożyć na raty już w momencie jej dokonywania, w terminalu płatniczym w każdym sklepie. Dotychczas rozłożenie długu na raty było możliwe wyłącznie bezpośrednio w banku, przez Internet albo za pośrednictwem bankowości telefonicznej.

Płatność kartą Visa Gold Selekt musi opiewać na przynajmniej 300 zł. Można ją rozłożyć na 6, 10, 12, 18 lub 24 raty. Uruchomienie planu ratalnego jest bezpłatne. Limit na karcie kredytowej zostanie po takiej transakcji pomniejszony o całość kwoty transakcji, natomiast z każdą kolejną spłaconą ratą z powrotem się powiększa. Ważna informacja - na plany ratalne można przeznaczyć maksymalnie 80 proc. limitu kredytowego.

Getin Noble Bank i Visa SimplyOne

Karta Visa SimplyOne łączy w sobie funkcjonalności karty kredytowej i debetowej. Pierwsza zakodowana jest wyłącznie w mikroprocesorze, druga również na pasku magnetycznym. Użytkownik karty dualnej w momencie transakcji decyduje, czy chce skorzystać ze środków na rachunku osobistym, czy z limitu na karcie kredytowej.

Wybór jest jednak ograniczony - np. transakcje zbliżeniowe zawsze są dokonywane jak kartą debetową, z funkcjonalności karty kredytowej można skorzystać tylko w przypadku dokonywania płatności z użyciem chipa umieszczonego na karcie (gdy terminal daje możliwość wyboru rodzaj karty - Visa Debit lub Visa Credit), a także bez fizycznego użycia karty, czyli m.in. dokonując transakcji przez Internet.

Raiffeisen Polbank i Karta kredytowa na abonament

Ta karta to po prostu Komfortowa Karta Kredytowa, obecna już od dawna w ofercie banku, tym razem jednak wzbogacona o promocję „Karta All Inclusive”. Skorzysta z niej każda osoba, która do końca kwietnia br. podpisze z Raiffeisen Polbankiem umowę o kartę kredytową z limitem kredytowym w wysokości 3 tys. zł.

Karta kredytowa na abonament to podważenie aksjomatów rządzących światem kart kredytowych. To możliwość wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju za 0 zł, i brak oprocentowania wszelkich transakcji kartą - nawet poza okresem bezodsetkowym. Warunkiem tego drugiego bonusu jest wyłącznie dokonywanie spłat kwoty minimalnej. Wszystko to, a także bezpłatne wydanie karty i darmowe ubezpieczenie na wypadek śmierci i trwałej niezdolności do pracy, „zaszyte” jest po prostu w 29-złotowej miesięcznej opłacie.

To, czy oferta Raiffeisen Polbanku jest atrakcyjna, zależy oczywiście od klienta i jego aktywności w korzystaniu z karty. Z pewnością kilka wypłat z bankomatów i większy dług na karcie kosztowałyby posiadaczy karty dużo więcej w przypadku innych kart. Z drugiej strony, klientom stroniącym od wypłat kartami kredytowymi z bankomatów i spłacającym swoje długi w okresie bezodsetkowym, uda się znaleźć nieco tańszą ofertę niż karta kredytowa na abonament.

Millennium i transakcje gotówkowe niczym bezgotówkowe

Od początku roku kartami od Banku Millennium można dokonywać transakcji gotówkowych (czyli m.in. wypłacać środki z bankomatu) i nie zapłacić za to odsetek. Dotychczas na rynku absolutnym standardem było naliczanie odsetek już od momentu dokonania takiej operacji, z pominięciem okresu bezodsetkowego, przysługującego wyłącznie w przypadku transakcji bezgotówkowych. Millennium zburzył kolejną normę świata kart kredytowych.

Z drugiej strony, uczciwie należy przyznać, iż nadal dokonywanie transakcji gotówkowych nie jest w Banku Millennium tanie. Może oszczędzi się kilka złotych na braku odsetek (np. ok. 6,50 zł przy wypłacie 500 zł z bankomatu i spłaceniu tego długu po miesiącu), ale przynajmniej sporo więcej nadal trzeba będzie zapłacić za samą operację gotówkową - aż 3,99 proc. kwoty transakcji, i to przynajmniej 9,99 zł. Prowizja za wypłatę 500 zł wyniesie niemal 20 zł!

Karty kredytowe w telefonie

Już od jakiegoś czasu, dzięki technologii zbliżeniowej NFC, kartę kredytową można nosić… w telefonie. Dokładnie - korzystać z niej za pośrednictwem aplikacji MyWallet. Wystarczy zbliżyć telefon, i transakcja zbliżeniowa zostanie zaakceptowana. Oczywiście w taki sposób można opłacić zakupy tylko do 50 zł. Kartę kredytową NFC można otrzymać m.in. w Getin Noble Banku czy Raiffeisen Polbanku.

Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński