Początki na giełdzie, czyli jak kupić jednostki funduszy inwestycyjnych?

2013-09-03 14:44:38

Osoby dysponujące nadwyżkami środków pieniężnych mogą je pomnażać na wiele sposobów. Mogą gromadzić swoje oszczędności na rachunkach osobistych, kontach oszczędnościowych, lokatach bankowych, czy innych produktach finansowych. Ciekawą alternatywą jest zakup jednostek uczestnictwa w wybranych funduszach inwestycyjnych. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie i w jaki sposób można je nabyć?

Na skutek wciąż spadającej rentowności lokat bankowych, coraz więcej osób decyduje się lokować swoje oszczędności w funduszach inwestycyjnych. W zależności od skłonności do ryzyka, klienci mogą wykupić jednostki uczestnictwa funduszy inwestujących w akcje spółek giełdowych, obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne, surowce, waluty, a nawet nieruchomości.

Jednak decydując się na zakup funduszu trzeba wiedzieć, że produkty tego typu nie gwarantują osiągnięcia dodatniej stopy zwrotu. Ceny aktywów będących przedmiotem inwestycji są uzależnione od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz nastrojów panujących na rynku finansowym, dlatego podlegają znacznym wahaniom. Tym samym jeśli klient zakupi jednostki jakiegoś funduszu w złym momencie, może się okazać że na pierwsze zyski będzie musiał naprawdę długo czekać.

Z tego powodu udział funduszy inwestycyjnych w portfelu oszczędnościowym klienta powinien być tylko częściowy. Oznacza to, że część pieniędzy klient powinien ulokować w bezpiecznych instrumentach (konto oszczędnościowe, lokata, obligacje skarbowe), kolejną na przykład w nieruchomościach, a dopiero to, co zostanie w funduszach. Operacja taka nosi nazwę dywersyfikacji, a jej głównym celem jest ograniczenie ryzyka utraty wszystkich posiadanych przez klienta oszczędności.

Rozwój rynku finansowego oraz chęć klientów do poszukiwania nowych metod pomnażania pieniędzy spowodowała, że rynek funduszy inwestycyjnych zarówno w Polsce, jak i na świecie jest dość dobrze rozwinięty. Produkty tego typu są ogólnie dostępne i stosunkowo łatwo je nabyć. Najprościej można tego dokonać poprzez zakup jednostek uczestnictwa w banku, w którym klient posiada swój rachunek osobisty, zakup przy wykorzystaniu platformy internetowej dostępnej na stronie towarzystwa lub zakup z poziomu swojego rachunku maklerskiego, który nie tylko umożliwia składanie zleceń giełdowych, ale także oferuje dostęp do wybranych funduszy.

Historia funduszy inwestycyjnych w Polsce sięga początku lat 90-tych. W tym czasie nie tylko znacząco wzrosła liczba podmiotów oferujących takie instrumenty, ale także nastąpił też dość duży skok wiedzy wśród klientów zainteresowanych taką formą oszczędzania.

Decydując się na zakup jednostek w tym, czy innym towarzystwie ważne jest, aby wybór dokonany przez klienta był zgodny z jego akceptacją ryzyka i pełną świadomością. Tylko inwestycja poczyniona w ten sposób może bowiem przynieść zadowalający rezultat.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam