Po euro do bankomatu w Polsce? To możliwe, choć na razie tylko w Warszawie

2013-08-27 14:45:48

W niektórych bankomatach sieci Euronet w Warszawie możliwa jest już wypłata euro. Wkrótce także w innych miastach Polski staną maszyny z taką funkcjonalnością. Kantory mają się czego obawiać, bo wypłata euro z bankomatu jest wygodna i niedroga.

Euro potrzebne na zagraniczne wczasy albo uregulowanie raty kredytu w tej walucie? Od niedawna Polacy (na razie tylko warszawianie) mają nową możliwość pozyskiwania europejskiego pieniądza. Operator bankomatów Euronet uruchomił możliwość wypłat euro w niektórych swoich maszynach. Jedynym, czego potrzebujesz, to karta do konta bankowego. Wcale nie walutowego, ale „zwykłego”, w złotych.

Jak poznać bankomat wypłacający euro?

Na maszynie Euronetu wypłacającej euro widnieje po prostu napis „Tu wypłacisz euro”. Nie sposób go nie zauważyć.

Jak podaje Euronet, obecnie w Warszawie znajduje się ponad 220 bankomatów z funkcjonalnością wypłaty euro. Mówi się, że w najbliższych miesiącach w całej Polsce stanie kolejnych kilkaset (ok. 400). Bankomaty są dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Ile to kosztuje?

Wypłata euro z bankomatu Euronetu nie powinna być droga. Na całkowity koszt takiej operacji składa się kurs EUR/PLN, oraz ewentualna prowizja banku-wystawcy karty za wypłatę gotówki z bankomatu sieci Euronet. W przypadku wielu kont osobistych wypłaty z bankomatów Euronet są darmowe (bezwarunkowo lub po spełnieniu określonych warunków aktywności na koncie osobistym). Choć nie na wszystkich, więc posiadacze niektórych kart mogą natknąć się na kilkuzłotową opłatę. Prowizja za wypłatę nie zależy od pobieranej waluty.

Euronet ze swojej strony nie pobiera żadnej dodatkowej opłaty. Jest ona niejako zawarta w kursie wymiany, ustalanym właśnie przez tę firmę. Zatem z konta pobrana zostanie tylko kwota w złotych przewalutowana z euro wg kursu Euronet, kurs sprzedaży banku-wystawcy karty nie ma tu nic do rzeczy.

Kurs, po którym można wypłacić euro z bankomatu, jest taki sam we wszystkich bankomatach i stale uaktualniany. Co więcej, można go sprawdzić jeszcze przed włożeniem karty do maszyny. Trzeba przyznać, że jak na razie jest on naprawdę atrakcyjny - o 1-2 gr wyższy od kursów NBP, ale o tyle samo niższy od średniego kursu kantorowego (wg portalu kantory.pl). Porównywać z kursem sprzedaży w bankach (czyli np. gdyby wypłacano euro z bankomatu za granicą, i to bank w którym mamy konto dokonywał przewalutowania euro na złote) nawet nie wypada - średni kurs sprzedaży walut w polskich bankach jest o ponad 10 gr wyższy, a u rekordzistów różnica sięga nawet 20 gr.

Jak skorzystać z bankomatu?

Operacja wypłaty euro z bankomatu Euronetu jest prosta. W zasadzie wszystko odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku wypłaty złotych. Po wprowadzeniu karty należy podać język obsługi, oraz wpisać PIN. Po wybraniu kwoty oraz zaakceptowaniu kursu wymiany i sumy, którą zostanie obciążony rachunek osobisty, bankomat wysunie kartę, pieniądze oraz pokwitowanie.

Minimalna kwota wypłaty wynosi 50 euro, bankomaty wydają wielokrotności tej sumy (a więc odpada wypłacenie np. 80 euro), do maksymalnie 2 tys. euro.

Wydaje się, że, o ile Euronet z czasem nie podwyższy znacząco kursu wypłaty euro w swoich bankomatach, ta forma zdobycia wspólnej waluty europejskiej będzie cieszyła się popularnością. To rozwiązanie dogodne i stosunkowo tanie.
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński