Po co konto osobiste?

2009-07-30 00:00:00

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto osobiste lub potocznie ROR – to bez wątpienia podstawowy produkt bankowy zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Większość konsumentów zaczyna przygodę z bankami właśnie od założenia rachunku.

Teoretycznie posiadanie konta w banku przez osobę fizyczną nie jest obowiązkowe, ale codzienne życie wymusza jego założenie. Pracodawcy odchodzą od wypłaty pensji w gotówce. Pieniądze przelewają na rachunek bankowy, co jest i wygodniejsze i bezpieczniejsze. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i pozostałych firm, posiadanie konta jest obowiązkowe - jest jednym z warunków zarejestrowania działalności.

Konto osobiste służy do przechowywania pieniędzy. Jest też osobistą platformą transakcyjną - na rachunek można wpłacać i wypłacać pieniądze, a także przelewać je na rachunki innych osób, ale to tylko jego podstawowe możliwości. Każdy rachunek osobisty posiada swój unikalny 26-cyfrowy numer. Osoba lub instytucja, która chce wpłacić pieniądze na nasze konto, musi znać ten numer.

Posiadacz rachunku może zlecać operacje w oddziale banku lub samodzielnie za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Konta osobiste, ponieważ są symbolicznie oprocentowane, nie powinny służyć do oszczędzania. W tym celu nadwyżki finansowe warto wpłacić na lokatę. Konto powinno się wykorzystywać do zarządzania budżetem. Za przeprowadzenie operacji banki pobierają opłaty, które stanowią istotną część przychodów banków. Wysokość opłat zależy od banku, rodzaju operacji i sposobu jej zlecenia (w oddziale, przez internet, telefon). 

Do ROR-ów standardowo wydawana jest karta debetowa. Można nią płacić za zakupy w punktach handlowo-usługowych oraz wypłacać pieniądze z bankomatów. Rzadziej karta debetowa pozwala płacić za zakupy w sklepach internetowych.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam