Płatności zbliżeniowe, czyli jak będziemy płacić w przyszłości!

2010-12-02 10:32:33

Organizacje płatnicze oraz banki planują ułatwić i przyspieszyć zawieranie transakcji w sklepach… ale nie tylko. Wybierasz się na mecz lub koncert? Niedługo bez płatności bezstykowej się nie obędzie. Sprawdź z Comperią jakie trendy narzuca rynek i czy jest się czego obawiać!

W dniach 25 oraz 26 listopada w centrum konferencyjnym Adgar Plaza odbyła się konferencja pod tytułem Rynek płatności bezgotówkowych - innowacyjne rozwiązania produktowe organizowane przez firmę Informedia Polska. Oczywiście nie mogło nas zabraknąć na tym spotkaniu, które rzuca światło na przyszłość interesującą nas wszystkich: jak będziemy płacić w sklepach za kilka miesięcy czy lat? Porównywarka finansowa Comperia.pl była patronem medialnym tego wydarzenia.

Gwoli wstępu
Według badania Płatności masowe w Polsce przeprowadzonego przez Tomasza Koźlińskiego z Narodowego Banku Polskiego wynika, że rynek płatności bezgotówkowych stale się rozwija. Coraz pewniej czujemy się wykonując przelew przez Internet lub płacąc kartą w sklepie. Może czas na kolejny krok, a więc- płatności zbliżeniowe na co dzień?!
 
Kartą w sklepiku szkolnym razem z BZ WBK
Polacy w dalszym ciągu obawiają się jednak płatności bezgotówkowych i generalnie transakcji z wykorzystaniem nowych technologii. Bardzo ważne jest uświadomienie, że taka forma dokonywania płatności jest bezpieczna i wygodna.
 
Ciekawa jest więc innowacyjna strategia Banku Zachodniego WBK, który zaczął edukację od grupy młodych klientów. Bank proponuje karty Visa payWave dołączone, przykładowo, do Konta <30.
Dodatkowo bank wychodzi z ofertą do jeszcze młodszych użytkowników kont bankowych. BZ WBK wprowadza do kilku szkół zbliżeniowe karty Visa prepaid (działające jak elektroniczne portmonetki). Celem banku jest by w przyszłości uczniowie mieli kartę miejską, legitymację szkolną i kartę płatniczą w jednym. Dodatkowo poszczególne szkoły, w ramach poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności, zostały wyposażone w bramki. Uczniowie muszą przyłożyć do nich kartę by wejść do szkoły. Dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo w szkole (do szkoły nie można wejść bez karty). Wejścia uczniów są rejestrowane i mogę być udostępniane rodzicom np. w ramach e-dziennika. Karta szkolna może też funkcjonować jako karta biblioteczna. Oczywiście możną też nią zapłacić za drobne zakupy w sklepiku szkolnym i sklepach poza szkołą.
Bank, wydając kartę szkolną, którą uczniowie sami mogą zaprojektować, trafia do najmłodszych, oswajając ich z najnowocześniejszą technologią płatności i pokazując, że karta zbliżeniowa jest funkcjonalna oraz przydatna na co dzień.
Nie inaczej jest z innymi projektami BZ WBK.
 
Mecze i koncerty również zbliżają
Część uczestników Heineken Open’er w Gdyni zamiast bonów towarowych mogła otrzymać kartę PayPass, którą należało wcześniej doładować. Płatności zbliżeniowe na imprezach masowych wypadają bardzo dobrze, co potwierdziły przeprowadzone badania uczestników. Bank Zachodni WBK wydawał takie karty we współpracy z Alter Art również przy okazji Selctor i Coke Live Music w Krakowie.
 
Ten sam bank, tym razem współpracując ze spółką Ekstraklasa SA wprowadził karty kibica, które będą jednoznacznie identyfikowały posiadacza (zdjęcie, imię, nazwisko, pesel), oraz pozwolą na zakup biletu i przekąsek na terenie stadionu. Kibice będą mogli otrzymać kartę zbliżeniową prepaid z wizerunkiem ukochanych barw klubowych, która pozwoli im kupić bilet na dowolny mecz w Polsce. Dodatkowo lepsza identyfikacja pozwoli na egzekwowanie zakazów stadionowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa na obiektach sportowych.
 
Bardzo możliwe, że karty zbliżeniowe szybko staną się nieodzowną częścią każdej imprezy masowej.
 
Czy to wszystko jest bezpieczne?
Zdaniem Błażeja Miki, dyrektora segmentu sprzedaży zewnętrznej BZ WBK, ilość transakcji i kart zbliżeniowych nieustannie rośnie i przybywa też miejsc w których można płacić kartami.
-Niestety, w porównaniu do całego rynku płatności bezgotówkowych i kart płatniczych, płatności bezstykowe stanowią ciągle tylko niewielką część.
Na pytanie Comperii, o to czy zarejestrowano przypadek kradzieży kart PayPass Pan Błażej Mika odpowiada:
-Nie, jak do tej pory nasz bank nie zarejestrował takich przypadków.
 
Płatności zbliżeniowych można jednak coraz częściej dokonywać z pomocą różnych gadżetów, np. breloków, telefonów komórkowych czy zegarków.
 
- Zainteresowanie tym produktem rośnie, choć w dalszym ciągu jest niszowe. Jak do tej pory bank wydał około tysiąca tego typu gadżetów-mówi dyrektor Mika. Comperia zapytała Pana Błażeja również o to, czy sam prywatnie korzysta z technologii PayPass i czy jest to według niego bezpieczna forma transakcji?
-Tak korzystam bardzo często – używam do płacenia zegarka PayPass, telefonu komórkowego i oczywiście karty. I jest to niesamowicie wygodne – nie trzeba podawać karty sprzedawcy, a w przypadku zegarka czy komórki nie ma potrzeby wyciągania portfela. Nie widzę powodów aby tego typu transakcje były mniej bezpieczne. Transakcje zbliżeniowe bez PIN-u są ograniczone do 50 zł, karty są odpowiednio skonfigurowane pod kątem liczników transakcji. W razie kradzieży kartę można zastrzec tak jak zwykłą kartę płatniczą co zabezpiecza nas prze utratą pieniędzy.
 
 
Gotówka czy karta?
Bardzo ciekawe badanie przeprowadził Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z siecią sklepów Żabka. Otóż poddano badaniom długość płatności za rachunek w zależności od stosowanej formy transakcji. Okazało się, że mentalność i przyzwyczajenia Polaków sprawiają, że najszybciej jest płacić gotówką (cała operacja przy kasie zajmuje średnio 33 sekundy). Nieznacznie więcej zajmuje płatność kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym- 39 sekund. Natomiast standardowa karta płatnicza wydłuża czas oczekiwania o około 14 sekund.
Warto także nadmienić, że terminale do płatności bezstykowej są dopiero wdrażane i pracownicy sklepów dopiero uczą się ich sprawnej obsługi. Przyzwyczajenie się do płatności zbliżeniowych oraz zmiana nawyków sprzedawców oraz klientów z pewnością pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania w kolejce sklepowej.
 
Przyszłość okiem Visa
Jakub Kiwior, wiceprezes Visa Europe oraz dyrektor Visa Europe w Polsce, podaje dane o rozwoju zbliżeniowych kart Visa w Polsce. Dziś tego typu karty wydaje pięć banków, do końca roku ma ich być już osiem a w przyszłym roku kolejnych kilkanaście.
Nie inaczej jest z miejscami, gdzie płatności te będą akceptowane. Dziś są to między innymi: Empik, Coffee Haven, Mc’Donalds, Shell, Matras, Euroapteka, Sferis, SMYK, MiniEuropa, Bomi oraz Multikino. Zbliżeniowo możemy już zakupić bilety na komunikację miejską w części biletomatów w Warszawie i Wrocławiu a wkrótce zapłacimy w ten sposób także w drogeriach Rossmann i supermarketach Carrefour.
 
Czego według dyrektora Visa Europe w Polsce oczekują potencjalni posiadacze kart zbliżeniowych?
 
- Klienci, którzy wykonają kilka takich transakcji, szybko przekonują się do tego sposobu płatności - twierdzi Jakub Kiwior. Oczekują, że w sposób zbliżeniowy zapłacą za drobne zakupy nie tylko w dużych sieciach, ale także w małych osiedlowych sklepikach, gdzie często płacą małymi kwotami. Zgodnie z programem „Kartą Visa zapłacisz wszędzie” jest to również celem naszej firmy - dodaje.
 
Cztery najważniejsze cechy sprawnej płatności zbliżeniowej?
 
-Akceptowalność tego systemu w wielu miejscach, wygoda, bezpieczeństwo oraz szybkość transakcji - wymienia Jakub Kiwior. Prywatnie korzystam zarówno z płatności zbliżeniowych kartą, jak i telefonem komórkowym – przyznaje w rozmowie z nami. A na pytanie o bezpieczeństwo odpowiada krótko:
 
- Płatności zbliżeniowe są całkowicie bezpieczne, co gwarantuje technologia mikroprocesorowa EMV, będąca standardem dla wszystkich kart zbliżeniowych Visa w Polsce.
 
 
Jeden za wszystkich…
Płatności zbliżeniowe zdecydowanie mogą ułatwić życie. Szybsze zakupy, bezpieczna forma płatności oraz wygoda to tylko niektóre zalety tego typu transakcji. Nie zapominajmy, że w przyszłości pozwoli to również na redukcję liczby plastyków w portfelu- kartę płatniczą, miejską, kartę kibica, koncertową, legitymację szkolną będziemy mogli połączyć w jedną.
 
Wszystko wskazuje, że w przyszłości wcześniej czy później będziemy musieli zapoznać się z tą technologią. Może warto wyjść jej naprzeciw i już dziś zacząć korzystać z jej dobrodziejstw?
 
Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl
 
Cztery najważniejsze kwestie, o których powinieneś wiedzieć jeśli szukasz karty zbliżeniowej:
· transakcja zbliżeniowa nie jest droższa niż transakcja tradycyjną kartą z paskiem magnetycznym czy chipem
· w sposób zbliżeniowy można płacić do 50 PLN, powyżej tej kwoty standardowo wpisuje się kod PIN lub autoryzuje transakcję podpisem
· transakcje zbliżeniowe są szybsze (są weryfikowane w trybie off-line)
transakcje zbliżeniowe są bezpieczne

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam