Płatności mobilne, czyli czy mój telefon jest bezpieczny?

2014-06-23 09:10:00

Klienci banków, towarzystw ubezpieczeniowych, czy domów maklerskich otrzymują narzędzia umożliwiające im jeszcze sprawniejsze poruszanie się po świecie finansów. Jednym z nich są płatności mobilne, czyli możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych za pomocą telefonu. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? W jaki sposób prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo smartfona? Sprawdźmy.

Aplikacje bankowe dedykowane do przeprowadzania płatności mobilnych są całkowicie bezpieczne. Współczesny rozwój informatyki i zaawansowana technologia pozwala w pełni zabezpieczyć pieniądze klienta. Trzeba jednak wiedzieć, że sama aplikacja, dzięki której dokonujemy wspomnianych płatności, nie gwarantuje 100 proc. ochrony naszego konta. Dużo zależy od samego użytkownika telefonu, na którym zostanie zainstalowana dane oprogramowanie.

Zasady, zasady i jeszcze raz zasady…

Konieczne jest przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Przykładem zabezpieczenia może być chociażby ustawienie blokady telefonu, czyli kodu chroniącego nasz aparat przed dostępem osób trzecich. Dzięki temu mamy pewność, że nasz telefon, nawet gdy wpadnie w niepowołane ręce, będzie po prostu bezużyteczny.

Następnym elementem, o który warto zadbać podczas przeprowadzania płatności mobilnych, jest to, aby system operacyjny w naszym telefonie był stale aktualizowany. Nowsze wersje zazwyczaj nie tylko działają stabilniej, ale także są lepiej dopracowane - co oznacza, że są mniej podatne na ataki z zewnątrz.

Trzeba również koniecznie pamiętać o zainstalowaniu na swoim telefonie oprogramowania antywirusowego. Dzisiejsze smartfony i tablety to tak naprawdę mini komputery, zatem ochrona ich przed różnymi wirusami należy do podstawowych obowiązków każdego użytkownika tychże urządzeń.

Na zakończenie warto wspomnieć o wydawałoby się oczywistej sprawie dotyczącej każdego urządzenia elektronicznego typu laptop, smartfon, czy tablet, a mianowicie o bezwzględnym zakazie przekazywania swojego telefonu osobom trzecim. Historia odwiedzonych witryn, czy też sms’y otrzymywane od banków są bowiem źródłem poufnych informacji o naszych finansach.

Płatności mobilne z czasem staną się równie popularne jak te, przeprowadzane przy użyciu kart płatniczych. O ile od strony informatycznej operacje te są w pełni zabezpieczone, to już od strony samego urządzenia zapewnienie ochrony zależy od samego klienta. Użytkujmy zatem nasze telefony odpowiedzialnie, a pieniądze będą na pewno lepiej zabezpieczone.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam