Płacisz kartą, uważaj na pułapki

2012-10-05 12:58:28

Rozwój rynku finansowego sprawił, że namacalny pieniądz stracił na swoim znaczeniu. Aktualnie większość transakcji jest dokonywana wirtualnie. I nie chodzi tylko o przelewy internetowe, ale także o tradycyjne płatności za zakupy. Coraz częściej w sklepach używamy kart debetowych i kredytowych. Warto jednak pamiętać, że trzeba z nich umiejętnie korzystać, bo na nieuważnych czają się pułapki.

Karty płatnicze szturmem zdobyły portfele Polaków. Praktycznie każdy ma przynajmniej jeden „plastik”, albo w postaci karty debetowej wydawanej do konta osobistego albo karty kredytowej. Bez względu na rodzaj karty, jest ona doskonałym sposobem na dokonywanie płatności. Po pierwsze, oferuje użytkownikowi wygodę w przeprowadzaniu operacji i bezpieczeństwo środków (klient nie musi fizycznie posiadać gotówki, aby dokonać płatności).

Niestety, korzystanie z kart płatniczych wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Dlatego poniżej przedstawiono kilka wskazówek, których przestrzeganie zminimalizuje ryzyko związane z tym produktem.

Chroń PIN

Dokonywanie transakcji kartami płatniczymi wymaga autoryzacji przy użyciu kodu PIN. Ten ciąg cyfr należy wpisać podczas płatności w sklepach, czy też punktach usługowych. Wielkim błędem, niestety często popełnianym przez klientów, jest nienależyte zabezpieczenie tego kodu.

Zamiast go zapamiętać, wiele osób wpisuje go do swojej komórki lub, co gorsza, zapisuje na samej karcie płatniczej. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, ponieważ w momencie kradzieży albo zagubienia karty – złodziej ma pełen dostęp do naszych pieniędzy.

Sprawdź bankomat

Obecnie dużo się mówi o tzw. phishing’u - czyli kradzieży danych. Na bankomatach są montowane specjalne czytniki, które skanują kartę płatniczą, a umieszczona nad klawiaturą kamera zapisuje wpisywany przez klienta PIN. W ten sposób złodziej ma wszystkie niezbędne informacje, aby stworzyć zamiennik karty klienta i bez większych problemów dobrać się do jego pieniędzy.

Dlatego, przed wypłatą gotówki z bankomatu, dokładnie obejrzyjmy to urządzenie, czy nie są zamontowane na nim jakieś podejrzane przedmioty. Jeśli maszyna nie wzbudza naszego zaufania - zrezygnujmy z przeprowadzania operacji.

Tabela też ważna

Zanim zdecydujemy się na konkretną kartę płatniczą, warto dokładnie przejrzeć ofertę banku. O ile samo wydanie karty może być darmowe, to już korzystanie z niej często jest obłożone dodatkowymi kosztami. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji klient dobrze zapoznał się z Tabelą Opłat i Prowizji odnoszącą się do tego produktu.

Może się bowiem zdarzyć, że za najprostszą operację, jak wypłata pieniędzy z bankomatu bank nalicza opłaty. Szczególnie istotne jest to w przypadku kart kredytowych, gdyż dla nich operacje gotówkowe należą do jednych z najdroższych.

Ustaw limit

Korzystając z karty płatniczej klient zazwyczaj wie, ile mniej więcej pieniędzy zdarza mu się wydawać w ciągu jednego okresu rozliczeniowego. Dlatego też, ze względów bezpieczeństwa, dobrym rozwiązaniem jest ustalenie maksymalnego limitu transakcji (może to być maksymalna kwota wydana wciągu jednego dnia lub liczba wykonanych operacji).

Dzięki temu, w przypadku zgubienia lub kradzieży karty, można ograniczyć kwotę potencjalnych strat. Złodziej nie będzie mógł dokonać płatności na sumę przewyższającą ustawione przez klienta saldo.

Sprawdź wyciąg

Na zakończenie porada, która na pierwszy rzut oka może wydawać się błaha. Chodzi o regularną kontrolę wyciągów z karty płatniczej. Może się bowiem zdarzyć, że dokonując płatności kartą podwójnie zostało obciążone nasze konto lub na liście znajdzie się usługa, z której nie korzystaliśmy. W takim przypadku, jeśli w porę zauważymy niezgodności, będziemy mieli szansę na wyjaśnienie tych rozbieżności. Jeśli nieścisłość wykryjemy po kilku miesiącach, o odzyskaniu pieniędzy możemy praktycznie zapomnieć.

Karty płatnicze to produkt, który zrewolucjonizował dokonywanie płatności. Bezpieczeństwo, wygoda, prestiż, a nawet oszczędności to tylko niektóre zalety takich produktów. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania kart płatniczych. Tylko dzięki temu , nasze pieniądze pozostaną bezpieczne, a realizowanie transakcji stanie się dużo przyjemniejsze. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam