Pierwsze oznaki odwrócenia trendu na rynku lokat. Oprocentowanie może rosnąć

2010-10-29 16:12:24

Kolejny miesiąc z rzędu mieliśmy do czynienia głównie ze spadkami oprocentowania depozytów, lecz skala obniżek była już zdecydowanie mniejsza niż w pierwszym półroczu. Przy wkładzie 5 tys. zł i 6-miesięcznym okresie oszczędzania średnia rentowność lokat na przełomie września i października kształtowała się na poziomie 4,10%, czyli o 4 pkt. bazowe poniżej wartości sierpniowej. Przełożyło się to na spadek przeciętnej wysokości odsetek we wspomnianym okresie o 81 gr do 83,08 zł.

Wprawdzie jest to niewielka kwota, jednak jeżeli spojrzymy na dane dotyczące zmian oprocentowania poszczególnych lokat kierunek rynkowego trendu jest już lepiej dostrzegalny – aż 13 spośród 102 analizowanych depozytów obniżyło swoją rentowność. Na zmniejszenie atrakcyjności swoich wybranych produktów oszczędnościowych o półrocznym terminie zapadalności zdecydowały się m.in. DnB Nord, Lukas Bank, Allianz Bank, FM Bank, Bank Pocztowy, BPH, Invest-Bank, Raiffeisen Bank oraz PKO BP. Do dość długiej listy doliczyć trzeba także Alior Bank, którego Lokata z kapitalizacją dzienną jeszcze przed miesiącem gwarantowała 6,25% zysku w skali roku i była liderem w swej kategorii (obecnie jest to „tylko” 5%).

Jest to dowód na to, że problemy płynnościowe na rynku międzybankowym to już przeszłość. Kilkanaście miesięcy temu, kiedy kryzys finansowy obrócił światową gospodarkę do góry nogami banki były skłonne płacić klientom wygórowane odsetki w zamian za wkłady pieniężne. Co więcej, rentowność lokat często przewyższała stopę WIBOR, a to dlatego, że banki po prostu bały się pożyczać między sobą i preferowały zbieranie kapitału od ludności. Handel na rynku międzybankowym zamarł, zaś banki toczyły tzw. wojnę depozytową. W ostatnim czasie sytuacja wraca do normalności. Średnie oprocentowanie nominalne lokat stopniowo spada i aktualnie jest niższe od WIBOR-u o kilkadziesiąt punktów bazowych.

Nie mniej jednak już wkrótce możemy być świadkami przełamania trendu i to bynajmniej nie z powodu problemów z płynnością, lecz w wyniku podwyżki stóp procentowych NBP. Niepewność co do najbliższej decyzji RPP w sprawie stóp jest wysoka, co odzwierciedla słaby wynik ostatniego przetargu bonów skarbowych. Ministerstwo Finansów sprzedało roczne bony o wartości 276 mln zł wobec planowanej podaży na poziomie nawet 600 mln zł. Niski popyt ze strony inwestorów to właśnie rezultat oczekiwanej podwyżki stóp, która automatycznie obniży atrakcyjność krótkoterminowych papierów dłużnych. Zbliżające się podwyżki widać już po zmianach oprocentowania depozytów o dłuższym terminie zapadalności. Średnia rentowność lokat rocznych z wkładem początkowym 5 tys. zł wzrosła symbolicznie o 0,01 pkt. proc., zaś na wynik ten złożyło się aż 7 produktów wzrostowych wobec 3 spadkowych. Wyższe odsetki swoim klientom zaproponował Meritum Bank, FM Bank, Polbank oraz Raiffeisen. FM Bank i Raiffeisen znalazły się w gronie instytucji, które ścięły oprocentowanie lokat 6-miesięcznych, jednak najwyraźniej nie przeszkodziło im to w podjęciu odwrotnej decyzji w stosunku do depozytów rocznych. Ewentualna podwyżka stóp skłoni kolejne banki do podjęcia podobnych kroków.


Trendy na rynku lokat
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

W rankingach najlepszych lokat nieprzerwanie królują produkty oferujące codzienną kapitalizację odsetek, która z kolei przy odpowiednio niskim wkładzie (15-20 tys. zł) gwarantuje brak podatku od zysków kapitałowych. W porównaniu z poprzednim miesiącem największe zmiany zaszły w zestawieniu depozytów rocznych – Meritum Bank i FM Bank zepchnęły Getin Bank aż na trzecie miejsce. To właśnie głównie między tymi trzema podmiotami rozgrywa się walka o „koszulkę lidera” na rynku oszczędności. Wystarczy spojrzeć na czołówki rankingów, gdzie przewijają się nazwy Meritum, FM i sprzedażowe marki Getin Noble Banku, czyli Getin, Getin Online, Noble i Open Finance. Wyjątkiem jest zestawienie lokat krótkoterminowych (1-miesięcznych), gdzie na podium znajdują się Allianz Bank, Eurobank i Inteligo (internetowie ramię PKO BP).

W krótkim terminie w łatwy sposób można zarobić znacznie więcej niż na najlepszej lokacie miesięcznej Allianz Banku. Wystarczy założyć depozyt jednodniowy i rolować go na kolejne okresy. W ten sposób w skali miesiąca można dodatkowo zyskać nawet 1%. Najwyżej oprocentowane „jednodniówki” to obecnie domena Banku Ochrony Środowiska, Toyota Banku i Banku Polskiej Spółdzielczości. Jeszcze lepszą alternatywą są konta oszczędnościowe – najlepsze z nich (Rachunek Mocno Oszczędzający w Polbanku EFG) gwarantuje 6,2% zysku brutto rocznie.

Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

TOP5 lokaty miesięczne, kwota inwestycji: 5 tys. zł

 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
Allianz Bank
Allianz Lokata z codziennym zyskiem
14,83 zł
4,52%
2
Eurobank
Lokata „Odsetki płatne z góry”
14,75 zł
4,50%
3
PKO BP (Inteligo)
Dobolokata
14,50 zł
4,44%
4
Eurobank
Lokata standardowa
13,88 zł
4,05%
5
Citi Handlowy
Lokata TurboProcent*
13,67 zł
4,00%
Toyota Bank
Lokata standardowa
13,67 zł
4,00%
* Oproc. lokaty wzrasta o 1 pkt. proc. za każde 500 zł wydane kartą debetową w danym miesiącu (maks. do 18%). Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

TOP5 lokaty 6-miesięczne, kwota inwestycji: 5 tys. zł
 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
Getin Bank
Lokata Codzienna (Getin Online) / Lokata Optymalna (Open Finance)
126,25 zł
6,25%
2
FM Bank
FM Lokata w PLN z kapitalizacją dzienną
125,75 zł
6,23%
3
Getin Bank
Internetowa lokata z codziennymi odsetkami
121,00 zł
6,00%
Noble Bank
Lokata Optymalizator II
121,00 zł
6,00%
4
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną
120,25 zł
5,93%
5
Meritum Bank
Lokata Internetowa z kapitalizacją dzienną
116,50 zł
5,74%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

TOP5 lokaty roczne, kwota inwestycji: 5 tys. zł
 
Bank
Lokata
Odsetki
Oproc. brutto
1
Meritum Bank
Lokata internetowa z kapitalizacją dzienną
275,00 zł
6,78%
2
FM Bank
FM Lokata w PLN z kapitalizacją dzienną
272,00 zł
6,72%
3
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku w Internecie z kapitalizacją dzienną
269,50 zł
6,65%
Getin Bank
Lokata Codzienna (Getin Online) / Lokata Optymalna (Open Finance)
269,50 zł
6,65%
4
Getin Bank
Internetowa lokata z codziennymi odsetkami
251,00 zł
6,20%
Noble Bank
Lokata Optymalizator II
251,00 zł
6,20%
5
Allianz Bank
Allianz lokata z codziennym zyskiem
249,50 zł
6,15%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl