Parasole na giełdowe zawieruchy

2008-02-26 00:00:00

Zmiana strategii inwestycyjnej w ramach jednego funduszu parasolowego to skuteczna ochrona przed giełdowymi zawirowaniami.

Tylko w tym roku oferta funduszy parasolowych wzbogaciła się o nowe subfundusze  w Skarbcu TFI i Union Investment TFI. Powstały też trzy zupełnie nowe parasole - KBC Parasol FIO, DWS Parasol SFIO i Pioneer FIO. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych potwierdzają więc nie tylko słownie, ale również swoim działaniem, że parasol może stanowić znakomite zabezpieczenie przed zmiennością rynku.

Wysyp subfunduszy
KBC TFI zebrało pięć zarządzanych przez siebie funduszy w KBC Parasol FIO. W jego skład weszły fundusze: KBC Pieniężny, KBC Papierów Dłużnych, KBC Stabilny, KBC Aktywny i KBC Akcyjny. Poza parasolem pozostał na razie fundusz Akcji Małych i Średnich Spółek.
Pioneer Pekao TFI przekształciło natomiast swoje stare fundusze: Lokacyjny, Dochodu Mix, Wzrostu, Dochodu Mix 40 oraz Wzrostu Mix 60 w jedną umbrellę (ang. parasol). Pod parasolem znajdzie się również subfundusz Pioneer Agresywnego Wzrostu Mix 80, który jeszcze nie rozpoczął działalności.

Z ochrony parasola od 28 stycznia 2008 roku mogą korzystać również klienci DWS TFI. DWS Parasol SFIO objął subfundusze: DWS BRIC, DWS Sektora Nieruchomości i Budownictwa, DWS Zmian Klimatycznych, DWS Sektora Infrastruktury i Informatyki, DWS Zrównoważony Sektora Finanse i Konsumpcja oraz DWS Gotówkowy.
Union Investment rozszerzyło natomiast o pięć kolejnych subfunduszy swój Plan Oszczędzania. Pojawiły się w nim: UniObligacje: Nowa Europa, UniSektor Nieruchomości: Nowa Europa, UniAkcje: Małych i Średnich Spółek, UniAkcje oraz  UniStabilny Wzrost. Tym samy plan objął aż 18 subfunduszy o różnej polityce inwestycyjnej.
Skarbiec TFI postawił tymczasem na specjalistyczne fundusze akcyjne i włączył do swojego parasola trzy nowe subfundusze: Skarbiec-Akcji Nowej Europy, Skarbiec-Sektora Finansowego Nowej Europy i Skarbiec-Rynków Surowcowych.

Również Quercus TFI, które 19 lutego 2008 roku otrzymało zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności, na początek zaoferuje zamożniejszym klientom fundusz parasolowy Quercus Parasolowy SFIO, w którym znajdą się cztery subfundusze o różnych strategiach inwestycyjnych: Quercus Ochrony Kapitału, Quercus Selektywny, Quercus Agresywny i subfundusz inwestujący głównie w Turcji, Grecji, Rumunii i Bułgarii - Quercus Bałkany i Turcja. Sprzedaż jednostek rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec marca 2008 roku. 

Standardowo i alternatywnie
W Polsce fundusze parasolowe oferuje już 21 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, zarządzających ponad 170 subfunduszami o różnych strategiach inwestycyjnych.
Większość TFI zdecydowała się na zamianę swoich podstawowych funduszy otwartych na fundusze parasolowe. Commercial Union TFI skupiło pod parasolem sześć swoich standardowych funduszy. Podobnie na początku zrobił Skarbiec TFI, oferujący dziś 12 subfunduszy i SEB TFI. Union Investment TFI ruszyło z 10 subfunduszami, ale stopniowo uatrakcyjniało swoją ofertę. Podobnie zrobiło Allianz TFI.

Niestandardową ofertę ma ING TFI, który zaoferował m.in. pierwszy fundusz sektorowy, czyli Subfundusz Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus. Subfundusze wprowadził nawet Superfund TFI, zarządzające funduszami hedgingowymi i specjalizujące się w inwestycjach alternatywnych OPERA TFI (Subfundusz Opera Avista.pl i Subfundusz Opera Universa.pl).

Klienci zainteresowani dywersyfikacją geograficzną swoich oszczędności mogą skorzystać z funduszy parasolowych oferowanych przez Pioneer Pekao TFI, SEB TFI, Allianz TFI, DWS TFI, Skarbiec TFI lub PKO TFI, które lokują aktywa również na popularnych rynkach wschodnich. Zainteresowani pełną dywersyfikacją geograficzną swojego portfela znajdą też odpowiednią ofertę w AIG TFI.

Oferta dla aktywnych
Konstrukcja funduszu parasolowego ma wiele zalet, ale może być również pułapką. Zmiana alokacji oszczędności wymaga bowiem doświadczenia, wiedzy i wyczucia. Może się okazać, że decyzję podjęło się w najmniej odpowiedniej chwili, a to oznacza sprzedaż jednostek już bardzo przecenionych i kupno innych, których notowania zdążyły wzrosnąć. Trzeba też pamiętać, że przy konwersji wprawdzie nie zapłaci się podatku Belki, ale przejście z funduszu bardziej bezpiecznego do agresywnego wiąże się z kosztami. W pierwszych opłaty manipulacyjne są bowiem zdecydowanie niższe niż w akcyjnych. Często zmiany mogą więc skutecznie zjadać wypracowane wcześniej zyski. Poza tym korzystanie z funduszu parasolowego ma sens tylko wtedy, gdy zamierza się rzeczywiście aktywnie zarządzać swoimi oszczędnościami. Jeżeli gromadzi się jednostki klasycznego funduszu z perspektywą długoterminową, nie należy na siłę ich zamieniać na subfunduszowe.

Fundusze inwestycyjne, które oferują subfundusze są popularnie nazywane funduszami parasolowymi (ang. umbrella funds). Fundusz parasolowy składa się z kilku lub kilkunastu, a na rynkach zachodnich nawet kilkudziesięciu subfunduszy o różnych strategiach inwestycyjnych: od akcyjnych, poprzez zrównoważone, stabilnego wzrostu, papierów dłużnych, po najbezpieczniejsze, czyli rynku pieniężnego.

Przewagą funduszy parasolowych nad standardowymi jest możliwość przenoszenia oszczędności z jednych subfunduszy do drugich, w zależności od koniunktury na rynku kapitałowym, bez odprowadzania 19-procentowego podatku od osiągniętych zysków. Zmiany takie można wprowadzać wielokrotnie, a podatek Belki zostanie naliczony dopiero, gdy postanowi się zrealizować zyski. W ten sposób zaoszczędzone na podatku pieniądze pracują w kolejnych subfunduszach. 

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam