Ostatnie ciekawostki na rynku kart płatniczych

2012-12-04 08:59:34

Kto uważa, że w sferze produktów i usług finansowych niewiele już można unowocześnić czy wymyślić, ten jest w absolutnym błędzie. Tylko w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z dwoma interesującymi nowościami.

Getin Bank i karta z wyświetlaczem

Karta debetowa MasterCard Display - to innowacyjny produkt kartowy Getin Banku i organizacji płatniczej MasterCard, który ostatnio zagościł w ofercie banku. Wbudowane w kartę ekran ciekłokrystaliczny i przyciski umożliwiają komunikację z bankiem.

Za pomocą tej kartą, oczywiście oprócz standardowych czynności jak wypłata z bankomatu czy dokonywanie transakcji w sklepie czy Internecie, można m.in. sprawdzić saldo na rachunku, wygenerować nowy kod PIN do każdej transakcji bezgotówkowej, a ponadto zalogować się na koncie i potwierdzać operacje dokonywane za pomocą bankowości internetowej, przejrzeć wcześniejsze transakcje, sprawdzić kursy walut czy odebrać komunikaty marketingowe z banku. Co więcej, po każdej transakcji na karcie zostanie wyświetlona kwota pobrana z rachunku - dzięki temu od razu zauważymy, jeśli zostaniemy oszukani przez sprzedawcę.

Karta MasterCard Display wyposażona jest w technologię PayPass. Dzięki temu transakcje do 50 zł w sklepach można wykonywać zbliżeniowo, bez potwierdzania zapłaty kodem PIN.

Wydanie i wznowienie karty MasterCard Debit Display to koszt 50 zł. Jej użytkowanie kosztuje z kolei 3,99 zł miesięcznie, choć ta opłata nie zostanie pobrana, gdy w ciągu miesiąca kalendarzowego zostaną rozliczone dokonane nią transakcje bezgotówkowe na kwotę przynajmniej 100 zł. Pozostałe prowizje są takie same, jak w przypadku innych kart debetowych z oferty Getin Banku.

ING Bank Śląski i bankomaty zbliżeniowe

Dotąd transakcje zbliżeniowe kojarzyły się tylko z zapłatą za zakupy w sklepie czy innym punkcie usługowym. ING Bank Śląski chce to zmienić, i ruszył z pilotażem zbliżeniowych bankomatów. W Warszawie (na Placu Trzech Krzyży 10/14) oraz w Katowicach (przy ul. Sokolskiej 34) stanęły pierwsze dwie takie maszyny.

Z bankomatów zbliżeniowych wypłacić można 50, 100 lub 200 zł. Korzystać mogą z nich klienci ING Banku Śląskiego posługujący się kartami MasterCard: Maestro zbliżeniowa oraz Debit MasterCard zbliżeniowa. Bank pracuje nad umożliwieniem wypłat zbliżeniowych także klientom z kartami VISA.
Transakcja inicjowana jest poprzez zbliżenie karty do czytnika w bankomacie (przy klawiaturze).

Następnie wszystko dzieje się już „jak zwykle” – należy wpisać PIN, a potem poprosić o wypłatę pewnej kwoty. Tak więc jedyną różnicą jest fakt, że karty nie wkłada się do bankomatu. Zdaniem producenta bankomatów zbliżeniowych, firmy NCR, oszczędza się dzięki temu 25 proc. czasu w porównaniu ze „standardową” wypłatą. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam