Oprocentowanie kont oszczędnościowych cięte równo z trawą

2013-10-21 10:49:49

Oprocentowanie kont oszczędnościowych, podobnie jak lokat, wciąż spada. Trudno się temu dziwić. Ale zbliża się prawdziwe tąpnięcie. Już niebawem oprocentowanie wielu ofert ze szczytów rankingów ulegnie zmianom. Czasem bardzo drastycznym.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych spada notorycznie. Z miesiąca na miesiąc rachunkom ubywa procentów. Nie ma co wspominać nawet warunków sprzed roku, kiedy średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosiło 3,91 proc. Dziś tylko bardzo nieliczne wyjątki wychylają szyję ponad poziom 3 proc. A to i tak ostatnie tchnienie, w najbliższym czasie oprocentowanie kont oszczędnościowych w wielu bankach nie tyle spadnie, ile po prostu runie. Najostrzejsze cięcia utną zyski aż o dwie trzecie!

Już 24 października zleci standardowe oprocentowanie rachunków w ramach Kont BGŻOptima - z 3 proc. do poziomu 2,50 proc. w skali roku. Jakimś pocieszeniem jest jednak deklaracja banku, iż nie wyklucza on promocji.

Tylko do 3 listopada aż 3,50 proc. w skali roku można zarabiać w banku Citi Handlowy na Koncie SuperOszczędnościowym (stawka obowiązuje dla kwot do 30 tys. zł). Potem bank robi „ciach”, a oprocentowanie spada o niemal 0,5 p. proc., do poziomu 3,03 proc.

Do 4 listopada trwa także promocja w Banku Millennium. W jej ramach oprocentowanie nowych środków do 50 tys. zł wynosi 3,50 proc., a do 100 tys. zł - 3 proc. Chyba, że promocja zostanie przedłużona. Deponenci na pewno by się ucieszyli.

30 listopada skończy się także promocja w Meritum Banku. Tam na razie można zarabiać na poziomie 3 proc. w skali roku. Ale to co w zamian bank przygotował deponentom, może wprawić ich w osłupienie. Otóż stawka oprocentowania spadnie do poziomu inflacji. Czyli dziś wynosiłoby ono… 1 proc. w skali roku. Dodatkowo, gdyby inflacja rosła, bank zabezpieczył się zapisem, iż oprocentowanie nie może przekroczyć 75 proc. stopy referencyjnej NBP (a więc w razie znaczących wzrostów inflacji i stałości stóp procentowych na dziś nie mogłoby ono przekroczyć 1,875 proc.

Równie ostre cięcie może czekać użytkowników kont oszczędnościowych w Getin Banku. Dzięki warunkom promocyjnym, osoby posiadające rachunek osobisty mogą zarabiać 2 pkt. proc. więcej niż inni klienci. Dziś więc to oprocentowanie promocyjne dla nich wynosi 3,31 proc. Ale niestety promocja kończy się wraz z końcem roku, więc jeśli Getin Noble Bank nie przedłuży jej lub nie wymyśli czegoś innego, oprocentowanie kont oszczędnościowych spadnie do poziomu ok. 1,30 proc.

Omówiono jedynie zapowiedziane już zmiany, lub te wynikłe z kończących się promocji. Co jeszcze zdarzy się na rynku kont oszczędnościowych w najbliższym czasie - same banki raczą wiedzieć. Zapewne jednak nic pozytywnego dla oszczędzających.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam