Opłata za wydanie i użytkowanie

2009-07-28 00:00:00

Karta kredytowa, na której zadłużenie jest spłacane w całości i w terminie, też kosztuje. Za korzystanie z niej banki pobierają opłaty roczne. Można je jednak ominąć.

Opłaty za wydanie i użytkowanie kart kredytowych są bardzo zróżnicowane. Zależą od tego czy wybierze się kartę srebrną, złotą czy platynową.

Wyższe oprocentowanie, niższa opłata
Wysokość opłaty za użytkowanie karty może zależeć od wybranego oprocentowania. Gdy oprocentowanie jest niższe, opłata jest wyższa. Wybór karty powinien być więc uzależniony od tego, jak planuje się z niej korzystać. Przy regularnych i terminowych spłatach oprocentowanie ma drugorzędne znaczenie, ponieważ będzie się korzystało z nieoprocentowanego okresu bezodsetkowego. Jeżeli chce się jednak traktować kartę jako rodzaj kredytu spłacanego w dłuższym terminie, warto zapłacić za nią więcej i wybrać niższe oprocentowanie.

Premia za aktywność
Banki coraz częściej premiują aktywnych posiadaczy kart. Mogą zwolnić z opłaty aktywizującej kartę,  jeśli jej posiadacz przeprowadzi w określonym czasie odpowiednią liczbę transakcji. Niektóre zapewniają nawet, że korzystanie z karty może być cały czas darmowe, jeżeli się będzie przeprowadzało nią transakcje na określoną kwotę każdego miesiąca.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam