Opłata za prowadzenie to główny koszt obsługi konta

2014-05-28 10:12:00

Opłata za prowadzenie to jeden z głównych kosztów związanych z obsługą rachunku osobistego. A przecież nie jest to jedyna prowizja, którą pobierają banki. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego produktu do swoich potrzeb – w ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Konta osobiste służą do codziennego przeprowadzania operacji finansowych. To właśnie z nich opłacane są rachunki, wykonywane przelewy, na nich zostają księgowane wszystkie wpływy i wydatki dokonywane przez klienta. Zazwyczaj rachunek bankowy jest pierwszym produktem, z którym klient spotyka się podczas rozpoczynania swojej przygody z bankowością.

Niestety, konta takie nie są prowadzone za darmo. Banki w zamian za udostępnienie tych instrumentów pobierają szereg opłat, m.in. opłatę za prowadzenie rachunku czy opłatę za użytkowanie karty. Warto zwrócić uwagę na to pierwsze obciążenie, ponieważ stanowi niemal połowę wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem ROR’u.

Aby lepiej pokazać ten problem, porównywarka finansowa Comperia.pl zebrała dane na temat 90 różnych kont osobistych oferowanych przez banki działające w Polsce. Głównym przedmiotem tej analizy jest rachunek, na którym średnie saldo wynosi 2 tys. zł, dokonywanych jest z niego 10 zewnętrznych przelewów internetowych, klient wykonuje pięciu wypłat z bankomatów własnych i dwóch wypłat z bankomatów obcych, a do konta została wydana 1 karta debetowa.

Dla przyjętych założeń ustalono, że aktualnie średnia opłata naliczana za prowadzenie takich kont osobistych wynosi 8,49 zł, a średni całkowity koszt użytkowania rachunków bankowych to 17,08 zł. Po zestawieniu ze sobą tych dwóch zmiennych łatwo zauważyć, że sam koszt prowadzenia ROR stanowi prawie 50 proc. (dokładnie 49,70 proc.) kosztów użytkowania takiego rachunku. Jest to bardzo duża wartość zważywszy, że mowa o jednym z podstawowych produktów finansowych.

A przecież nie jest to jedyna opłata związana z kontem osobistym. Wystarczy wspomnieć o prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów obcych, czy też kosztach za przeprowadzanie podstawowych operacji finansowych (przelewy, zlecenia stałe, polecenia przelewu itd.).

Niektóre banki każą sobie również płacić za dodatkowy wyciąg z historii rachunku, czy też za autoryzację przeprowadzanych operacji przy użyciu tradycyjnych kodów sms. Choć w tym drugim przypadku klient najczęściej może liczyć na pewną ilość darmowych potwierdzeń (zazwyczaj pięć pierwszych).

Koszty użytkowania konta osobistego to jeden z najważniejszych elementów, na który każdy z nas powinien zwracać uwagę. W końcu z ROR’u korzystamy niemal regularnie i nie ma potrzeby przepłacania za ten instrument. Przecież klient w każdej chwili może bez większych przeszkód przenieść swoje konto do instytucji oferującej lepsze warunki. Na rynku nadal są dostępne rachunki, za które nie trzeba płacić ani złotówki, chociażby Konto Godne Polecenia w Banku Zachodnim WBK, Proste Konto Osobiste w Meritum Banku, Konto Ulubione w Banku Nordea oraz e-Konto w Pakiecie Standard w Volkswagen Banku. Inne banki stawiają klientom warunki, które pozwalają uniknąć opłat za prowadzenie i użytkowanie rachunku. Więcej na ten temat TUTAJ!

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam