Obserwator procentowy Comperii-kwiecień 2011

2011-05-10 10:20:58

Z myślą o swoich czytelnikach, co jakiś czas Comperia dokonuje całościowej analizy trendów na rynku bankowym. Efektem naszych działań jest Bankometr, zwany także obserwatorem procentowym. Dzięki niemu można łatwo sprawdzić, czy oprocentowanie lokat wzrosło czy niestety spadło, oraz jak zmieniały się ceny udzielanych przez banki pożyczek.

Bankometr Comperii to seria wskaźników, które pokazują trendy na polskim rynku bankowym. Porównujemy lokaty, kredyty i karty kredytowe. Wszystko po to, by wnioskować, gdzie najlepiej lokować swoje pieniądze, czyli czy banki płacą za depozyty więcej. Badamy też, jak zmienia się oprocentowanie kredytów, zarówno tych hipotecznych, jak i gotówkowych. Zestawiamy najlepsze oferty i sprawdzamy, w którą stronę podąża rynek.

Tabela: Bankometr Comperii – kwiecień 2011 r.

Bankometr obserwator procentowy Comperii kwiecień 2011

źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Komentarz analityka Comperia.pl:

Przez cały kwiecień oprocentowanie wszystkich rodzajów kredytów wahało się – raz rosło, innym razem spadało. Na szczęście dla kredytobiorców przeważyła ta druga tendencja, toteż w konsekwencji czwarty miesiąc 2011 roku przyniósł nieznaczne spadki średniego oprocentowania kredytów.

W przypadku kredytów hipotecznych rosnącej stopie pożyczek międzybankowych WIBOR przeciwstawiły się głównie nowe, promocyjne propozycje kredytów mieszkaniowych, oferowane przez Kredyt Bank oraz Bank DnB Nord. W rezultacie średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych uległo zmniejszeniu o 0,1 pkt. proc. w ujęciu miesięcznym.

Jeśli chodzi o depozyty, to warta odnotowania była nader korzystna (na tle tego rynku) oferta Banku Pocztowego. Niestety, wysokie oprocentowanie oferowane przez ten bank nie pozwoliło na wzrost średniego oprocentowania depozytów. Niższe lokaty z kilku innych banków sprawiły, że w efekcie również średnie oprocentowanie wkładów bankowych zanotowało spadek o 0,3 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Pełna wersja bankometru dostępna tutaj.

Obecnie sytuacja przedstawia się doprawdy dziwnie. W teorii jest mowa o tym, że proces zacieśniania polityki pieniężnej oraz podnoszenie stóp procentowych (w tym roku na takie kroki już dwukrotnie zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej) powinny prowadzić do wzrostu oprocentowania zarówno depozytów, jak i kredytów. Co ciekawe, w kwietniu nie mieliśmy do czynienia ani z jednym, ani z drugim zjawiskiem. O ile spadek średniego oprocentowania kredytów można wytłumaczyć okresowymi promocjami, o tyle niższe średnie odsetki od depozytów zdają się wskazywać na ospałość banków.

Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam