Obserwator procentowy Comperii-czerwiec 2011

2011-07-25 07:54:48

W czerwcu rynek produktów bankowych zachował się wzorcowo zważywszy na fakt, że polska gospodarka znajduje się w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Czterokrotny wzrost stóp procentowych w pierwszym półroczu 2011 roku znacząco wpłynął na koszt pieniądza na warszawskim rynku międzybankowym.

W związku z tym, w ostatnich dwóch miesiącach mogliśmy zaobserwować wzrost stopy WIBOR i co za tym idzie, także średniej RRSO dla modelowego kredytu hipotecznego. Od października ubiegłego roku do kwietnia tego roku wartość ta utrzymywała się poniżej poziomu 6,5 proc. Jednakże w maju wyniosła już 6,58 proc., natomiast w czerwcu aż 6,79 proc. Dane te nie oznaczają nic dobrego dla osób, które zaciągnęły kredyt w złotych.  

Na rynek depozytowy wkradło się również delikatne przebudzenie. Podwyższenie oprocentowania lokat można było zauważyć w kilku bankach – na taki krok zdecydowały się m.in. Meritum Bank, FM Bank, MultiBank i mBank. Obecnie wynosi ono 4,21 proc. i wciąż jest zdecydowanie niższe od wskaźnika bieżącej inflacji.
 
obserwator procentowy czerwiec 2011
 
Warto także przypomnieć, że średnie oprocentowanie lokat bankowych od roku znajduje się w widełkach 4,1-4,26 proc. Obecne podwyżki oprocentowania depozytów zbliżają tę wartość do górnego ograniczenia. Osoby z wolnym kapitałem powinny mieć nadzieję na podtrzymanie tego trendu.
 
Pełna wersja raportu dostępna tutaj.
 
 
Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl