Nowa wojna na ROR-y – nie wszystko złoto, co się świeci

2011-06-29 10:04:34

W ostatnim czasie banki zachęcają klientów wysokim oprocentowaniem kont osobistych. Właściwie na każdym kroku możemy natknąć się na reklamę Kredyt Banku z kontem oprocentowanym na 7 proc. Inne banki także nie zasypiają gruszek w popiele. Ale na co w rzeczywistości mogą liczyć klienci?

Koniecznym chwytem marketingowym w reklamach jest pokazanie wielu zer przy opłatach za użytkowanie oraz wysokiego oprocentowania na koncie zwykłym lub oszczędnościowym. Z reguły pomija się natomiast niewygodne koszty np. dotyczące kart debetowych. Innymi słowy w reklamach produktów bankowych uwypukla się „marchewkę”, a usiłuje ukryć „kijek”.

Po darmowych kontach internetowych, darmowych wypłatach z bankomatów i bonusach za otwarcie konta, przyszedł czas na coś nowego. Mowa o wysoko oprocentowanym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Zachwalają go: duet Mann-Materna w Kredyt Banku oraz Justyna Kowalczyk w Polbanku. Do tego chwytliwa nazwa produktu i cyfra oznaczająca wysokie (w opinii bankowców) oprocentowanie. Wielu klientów z pewnością zastanawia się, jakie przy tych kontach są kruczki. O tym w niniejszym artykule.

Tabela 1: Najwyższe oprocentowanie środków na rachunkach osobistych w bankach

Bank /
Nazwa konta
Oprocentowanie
Ograniczenia co do kwoty
Informacje dodatkowe
Kredyt Bank
Ekstrakonto Plus
7%
Środki do 3 tys. zł
Miesięczny wpływ min. 1 tys. zł
Polbank
Mistrzowskie
Konto Osobiste
6%
Środki 500 zł-20 tys. zł
Oprocentowanie do końca roku. Od 1.01.2012 r. 3%
BOŚ Bank
Konto start
6%
Środki:
do 3 tys. zł- 6%
3-5 tys. zł- 4%
powyżej 5 tys. zł- 2%
-
Eurobank
Konto online
3,5%
-
-
Pekao SA
Eurokonto Premium Plus
2,5%
-
-
FM Bank
FM Konto
2%
Środki 1 tys. zł-500 tys. zł
-
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

Największa rywalizacja odbywa się pomiędzy trzema bankami: Kredyt Bankiem, Polbankiem i Bankiem Ochrony Środowiska. Ten ostatni ma w swojej ofercie jeszcze Konto VIP z oprocentowaniem 7 proc. w skali roku, ale rachunek ten jest dedykowany klientom z zarobkami minimum 5 tys. zł.

W przypadku pierwszych trzech kont premiowana kwota jest ograniczona do 3 tys. zł lub 20 tys. zł. Jednak czy rzeczywiście jest to ograniczenie? Przecież to jest konto osobiste, a nie lokata, w związku z czym trzymanie na nim salda przekraczającego 3 tys. zł jest raczej mało prawdopodobne. Jedynym mankamentem jest zapewnienie wpływów na konto w Kredyt Banku w wysokości minimum 1 tys. złotych miesięcznie. Natomiast w Polbanku atrakcyjne oprocentowanie potrwa jedynie do końca roku.

Sprawdź teraz najlepsze konta osobiste w naszej porównywarce!


Koszty premiowanych kont

Aby na koncie zarobić, należałoby osiągnąć większe odsetki niż koszty. Dlatego też poniższa tabelka analizuje podstawowe koszty kont.

Tabela 2: Podstawowe koszty kont

Bank /
Nazwa konta
Opłata za:
Prowadzenie konta
Przelew internetowy zewn.
Użytkowanie karty debetowej
Wypłata z bankomatów obcych
Kredyt Bank
Ekstrakonto Plus
0 zł
0 zł
5 zł;
0 zł*
0 zł
Polbank
Mistrzowskie
Konto Osobiste
6 zł;
0 zł*
0 zł
0 zł
5 zł
BOŚ Bank
Konto start
8 zł
0,50 zł
0 zł**
0 zł***
Eurobank
Konto online
7 zł;
0 zł****
0 zł
1,95 zł
0 zł
Pekao SA
Eurokonto Premium Plus
17,99 zł
0 zł
0 zł
2%, min. 5 zł
FM Bank
FM Konto
7 zł
0 zł
5 zł;
0 zł*****
2,5 zł

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

*przy miesięcznym wykonaniu min. 5 transakcji bezgotówkowych
**opłata w pierwszym roku. W kolejnym roku opłata za kartę wynosi 20 zł rocznie.
*** pierwsze cztery wypłaty w miesiącu
****miesięczny wpływ 1 tys. zł lub średnie miesięczne saldo 10 tys. zł lub z rachunku jest spłacana rata kredytu o wartości min. 500 zł lub klient posiada kartę kredytową z limitem min. 500 zł i w poprzednim miesiącu dokonał min. 3 transakcji bezgotówkowych
*****przy miesięcznym wykonaniu transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 500 zł

Powyższa tabela ukazuje, że przy odrobinie wysiłku i samodyscypliny można uniknąć podstawowych opłat w koncie osobistym i cieszyć się zyskiem z odsetek. Podsumowując dane z obu powyższych tabel, najlepszym kontem osobistym z wysokim oprocentowaniem jest Ekstrakonto Plus w Kredyt Banku. Rachunek ten jest prawdopodobnie najlepiej oprocentowanym kontem w Europie (według reklam), ale na pewno najlepiej oprocentowanym w Polsce. Do tego płacąc kartą za zakupy, możemy uniknąć kosztów obsługi konta.

Warto jednak zastanowić się, czy odsetki na koncie są najlepszym sposobem na wygenerowanie najwyższego zysku. W dzisiejszej, konkurencyjnej ofercie kont osobistych banki zwracają część wydatków za zakupy (np.: Dobre Konto w Banku Millennium) albo dopłacają do najwyższego wpływu w miesiącu (Konto z podwyżką w Banku BGŻ). Przy odpowiednim zarządzaniu kontem, te dwie oferty mogą przynieść większy zysk w porównaniu z nawet najlepiej oprocentowanym kontem osobistym.

Sprawdź teraz lokaty bankowe, na których zarobisz najwięcej!

Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam