Nie zdążyłeś z prezentem na Mikołaja? Na święta postaw na kartę pre-paid!

2012-12-06 13:23:09

Mikołajki i zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy chętnie obdarowujemy się nawzajem drobnymi podarkami. Jest to okres szczególnie radosny dla naszych najmłodszych. Może jednak warto w tym roku zamiast o kolejnej zabawce pomyśleć o jakimś bardziej nowoczesnym prezencie? Przykładem takiego rozwiązania może być chociażby karta pre-paid. Czym jest i do czego można wykorzystać taki produkt? Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Karta pre-paid należy do grupy płatniczych instrumentów finansowych. Swoją zasadą działania przypomina tradycyjne karty płatnicze, z tym, że korzystanie z niej nie wymaga posiadania w danym banku konta osobistego (karta debetowa), czy też rachunku kredytowego (karta kredytowa). Jej obsługa ogranicza się tylko do zasilania takiej karty odpowiednią kwotą i wykonywania nią dowolnych transakcji płatniczych. Można powiedzieć, że karta pre-paid przypomina trochę telefon na kartę, z którego można korzystać dopiero po uprzednim doładowaniu konta. Po co mi taka karta?
Karta pre-paid może być wykorzystana na wiele sposobów. Ten najbardziej popularny to jako środek płatniczy podczas różnych wyjazdów. Wyobraźmy sobie, że nasza pociecha wyjeżdża na ferie zimowe lub wycieczkę szkolną. „Uzbrojenie” jej w kartę przedpłaconą wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Po pierwsze - jest to bezpieczniejsze, gdyż nie ma ryzyka że dziecko zgubi powierzone mu pieniądze. Kartę wszak łatwiej przypilnować. Po drugie, dzięki karcie rodzice mogą łatwo sprawdzić na co zostały przeznaczone środki - mają bowiem możliwość wygenerowania wyciągu.

Inną funkcjonalnością karty pre-paid jest możliwość wykorzystania jej do dawania kieszonkowego. Rodzice obdarowujący swoje pociechy drobnymi kwotami mogą po prostu zasilać kartę swojego dziecka. Skoro o zasilaniu mowa, to warto wspomnieć, że kartę pre-paid można „doładować” w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko wykonać odpowiedni przelew ze swojego konta bankowego lub też wpłacić gotówkę w najbliższym oddziale na rachunek dedykowany do obsługi takiej karty. Wspominając o kartach pre-paid nie sposób nie wspomnieć, że korzystanie z nich jest niemal identyczne jak i innych kart płatniczych. Oznacza to, że transakcje wykonywane przy ich użyciu wymagają autoryzacji kodem PIN. Ponadto warto zwrócić uwagę, że karty te bardziej nadają się do transakcji bezgotówkowych (płatności w sklepach), aniżeli do wypłat pieniędzy z bankomatu. W tym drugim przypadku należy się liczyć, że zostanie od niej naliczona odpowiednia prowizja.

Gdzie po kartę?
Niestety, karty pre-paid przeznaczone dla osób fizycznych nie należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Na rynku tylko kilka instytucji oferuje tego typu „rozwiązanie finansowe”. Aktualnie wniosek o taką kartę można złożyć np. w banku Pekao SA, BZ WBK, BNP Paribas, czy też ING Banku Śląskim. Należy jednak pamiętać, że korzystać z takiej karty (oczywiście na odpowiedzialność rodziców lub opiekunów ustawowych) mogą osoby, które ukończyły 13. rok życia.

Karty pre-paid stanowią doskonałe uzupełnienie produktów bankowych skierowanych do osób fizycznych. W kontekście Mikołajek i świąt mogą być one nie tylko doskonałym prezentem, ale także pierwszym krokiem do świata finansów dla naszych podopiecznych. Dlatego jeśli św. Mikołaj jeszcze nie pomyślał o takim prezencie, ma szansę już na Boże Narodzenie to naprawić. Rodzicom dziecka pozostanie natomiast tylko dokładnie nauczyć swoją pociechę korzystania z karty przedpłaconej. Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam