Nie pozwól pogrzebać swojej emerytury-Comperia podpowiada, jak najlepiej oszczędzać na swoją przyszłość!

2011-01-27 16:53:42

Gdy trwa spór o OFE, gdzie strony zapewniają, że nie chcą pogrzebać twojej emerytury, my pogrzebaliśmy trochę w archiwum i policzyliśmy jak najskuteczniej samodzielnie pomnażać swoje środki na przyszłą emeryturę. O tym, że lepiej od rządu „grzebiemy”, dowiesz się z naszego tekstu.

Przygotowaliśmy wyliczenie, ile można było zarobić na IKE w poszczególnych latach w zależności od wybranej formy i strategii inwestycyjnej. Przyjęliśmy inwestowanie agresywne oraz zrównoważone w ramach rachunku maklerskiego oraz funduszy inwestycyjnych. Dodatkowo sprawdziliśmy, ile można było zarobić na lokacie. W naszym modelu wzięliśmy pod uwagę ostatnie sześć lat. Był to okres zarówno hossy jak i znacznych zawirowań na rynku finansowym. Jest to więc dobry materiał poglądowy dla tych, którzy chcieliby zacząć sami dbać o swoją emeryturę.

W długim okresie - najlepiej samemu
W każdym z modeli inwestowaliśmy maksymalną możliwą kwotę w danym roku. Najlepiej wypadła strategia inwestowania samodzielnie, poprzez rachunek maklerski. Zarówno agresywna jak i zrównoważona przyniosła lepsze od pozostałych wyniki. Porównywalnie zachowywały się fundusze inwestycyjne. Przez sześć lat wartość portfela między w zależności od strategii różni się o około 5 punktów procentowych. Jeśli więc mamy na tyle wiedzy, by odpowiednio dobrać akcje do naszego portfela to w długim okresie, taka strategia zawsze jest najlepsza.

Strategia inwestowania agresywnego, niezależnie czy wybieramy fundusze akcyjne czy sami handlujemy akcjami, w dłuższym okresie, zawsze powinna przynieść wyższy zysk niż strategia bardziej zachowawcza. Im więcej czasu zostało do emerytury, tym bardziej agresywną strategię obierz.

Krócej - niech działają inni
W feralnym 2008, gdy rynek akcji zanurkował, na rachunku maklerskim pozostało około połowy środków wpłaconych do tej pory. Takiej sytuacji nie było w przypadku rachunku oszczędnościowego. Mniejsze ryzyko przyczyniło się do tego, że mimo spadku na rynku akcji, my zarabialiśmy. Jeśli więc mamy inwestować krócej, lepiej wybrać strategię zrównoważoną, która ma celu głównie ochronę kapitału. Najlepiej wybrać wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe albo lokatę i nie martwiąc się sytuacją gospodarczą, czekać na zyski.

Zmiana przykładowego portfela IKE w poszczególnych latach:

Źródło: obliczenia własne-porównywarka finansowa Comperia.pl

* Założyliśmy, że co roku inwestujemy na IKE maksymalną kwotę określoną przez rozporządzenie Ministerstwa Pracy

Wartość przykładowego portfela emerytalnego na koniec 2010 w zależności od wybranej formy IKE:
jak oszczędzać na przyszłość

Źródło: obliczenia własne-porównywarka finansowa Comperia.pl

Co wybrać?
W naszej analizie nie wzięliśmy pod uwagę kosztów związanych z inwestycjami. Jeśli mamy do czynienia z kontem oszczędnościowym czy lokatą, nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat.

Nie możemy jednak wymagać spektakularnych zysków. W przypadku funduszy, zarówno tych akcyjnych jak i zrównoważonych musimy pamiętać o prowizjach płaconych przy nabywaniu jednostek. To nawet kilka procent kapitału. Jeśli chodzi o samodzielne inwestowanie na giełdzie, oprócz stałej opłaty za korzystanie z rachunku maklerskiego, musimy zapłacić prowizję od każdej transakcji. No i w przypadku każdej z inwestycji, niezależnie czy będzie to inwestycja w akcje czy złożenie pieniędzy na rachunku oszczędnościowym.

Szymon Ostrowski
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam