Narty za granicą? Sprawdź, jak najtaniej wymieniać waluty

2014-01-03 13:26:00

Początek nowego roku to moment często wybierany na zimowy odpoczynek – wyjazd na narty lub szaleństwo w egzotycznym zakątku świata. Wszędzie niezbędne są jednak pieniądze. Podpowiadamy, jak uniknąć niepotrzebnych kosztów wymieniając waluty.

Każdy wyjazd zagraniczny, oprócz przygotowań takich jak pakowanie walizki czy wybór środka transportu, wymaga również zgromadzenia odpowiednich środków pieniężnych. Możliwości zdobycia obcej waluty jest kilka – niektóre wiążą się jednak z kosztami.

Popularne euro

W najlepszej sytuacji są osoby, które jako cel podróży wybierają jeden z krajów strefy euro. Wspólna waluta jest powszechnie dostępna – zarówno w tradycyjnych kantorach, jak i kantorach internetowych, często oferujących znacznie korzystniejsze kursy. Dodatkowo, od niedawna, euro dostępne jest również w bankomatach sieci Euronet. Co ważne, proponowana tam cena waluty sprawia, że jest to opcja warta rozważenia.

Osoby posiadające konto walutowe i kartę do niego mają do dyspozycji również ten wariant. Gromadzone na rachunku środki, kupowane w dowolnym momencie (np. znacznie wcześniej, gdy kurs jest wyjątkowo atrakcyjny) będą za granicą łatwo dostępne. Osoby korzystające z konta walutowego ominą również koszt przewalutowania środków przez bank – po niekorzystnym kursie i z dodatkową prowizją. Płatności kartą mają również niewątpliwą zaletę nad płatnościami gotówkowymi – bezpieczeństwo.

Egzotyczne waluty

Oprócz euro, również wymiana złotówek na funty czy dolary nie będzie kłopotem. Te i kilka innych walut są powszechnie spotykane w kantorach, zarówno tradycyjnych, jak i internetowych. Nieco trudniej jest zdobyć waluty krajów położonych poza Europą.

Jeśli poszukiwana waluta nie jest łatwo dostępna, najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie w podróż odpowiedniej sumy euro lub dolarów amerykańskich i ich wymiana na miejscu. Wcześniej warto jednak dowiedzieć się, która z tych dwóch walut jest chętniej honorowana w kraju docelowym. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie orientacyjnego kursu poszukiwanej egzotycznej waluty w stosunku do wspomnianych wcześniej najpopularniejszych walut. Pozwoli to uchronić się przed oszustwem podczas zakupu.

Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam