Najtańszy sposób na sfinansowanie remontu mieszkania

2012-07-06 09:02:29

Remont mieszkania można sfinansować na kilka sposobów. Najprostszy to, oczywiście, oszczędności, ale mało jest osób, które z tego rozwiązania mogą skorzystać. Inny pomysł to zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej. Który sposób jest lepszy i tańszy? Comperia.pl podpowiada.

Dwie możliwości – kredyt gotówkowy…

Remont można sfinansować na kilka sposobów – m.in. zaciągając kredyt gotówkowy lub pożyczkę hipoteczną. Jakie są wady i zalety obu produktów?

Kredyt gotówkowy to jeden z podstawowych produktów bankowych. Banki nie wymagają od klientów żadnych zabezpieczeń, żeby udzielić takiej pożyczki. Wystarczy mieć zdolność kredytową i pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej, żeby bez większych formalności uzyskać kredyt gotówkowy.

Środki z kredytu można przeznaczyć na dowolny cel, np. na remont mieszkania. Ceną za brak zabezpieczenia i ograniczone formalności jest wyższe oprocentowanie rzeczywiste tego typu pożyczek.

Nie bez znaczenia jest również krótki czas oczekiwania na pieniądze – wiele banków deklaruje, że już tego samego dnia środki mogą znaleźć się na koncie kredytobiorcy. W rzeczywistości od złożenia wniosku do wypłaty mija kilka dni, niemniej jednak nie da się tego porównać z czasem oczekiwania na pożyczkę.

… i pożyczka hipoteczna

Z kolei pożyczka hipoteczna udzielana jest pod zastaw nieruchomości. Środki uzyskane w ten sposób również można dowolnie użytkować. Niedogodnością pożyczki hipotecznej w porównaniu z kredytem gotówkowym są wysokie koszty dodatkowe, jaki w związku z zaciągnięciem takiego zobowiązania trzeba ponieść.

Do podstawowych kosztów zaliczyć możemy prowizję, wycenę nieruchomości, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki oraz ubezpieczenie pomostowe (do czasu dostarczenia prawomocnego odpisu księgi wieczystej z wpisaną na rzecz banku hipoteką).

Minusem tego rozwiązania jest również to, że pożyczki hipotecznej nie dostanie się z dnia na dzień, czy nawet z tygodnia na tydzień - wszystko za sprawą sporej ilości formalności i czasochłonnej analizy kredytowej.

Czas na cyferki, czyli co jest tańsze?

Załóżmy, że klient chce przeprowadzić większy remont i potrzebuje na ten cel 25 tys. zł. Pożyczkę zamierza spłacić w 5 lat.

Najlepszą ofertę pożyczki hipotecznej przy tych parametrach oferuje bank BPH. Miesięczna rata wynosi niespełna 498 zł, a rzeczywiste oprocentowanie 8,80 proc. Oferta promocyjna przeznaczona jest dla osób, które posiadają w banku jeden z rachunków: Kapitalne Konto, Sezam Max lub Maksymalne Konto.

Natomiast najlepszy kredyt gotówkowy oferuje Deutsche Bank PBC. Klienci, którzy zdecydują się na pożyczkę konsumpcyjną muszą liczyć się z miesięczną ratą 537,15 zł. Rzeczywiste oprocentowanie pożyczki wynosi 11 proc.

Zestawienie najlepszych ofert możesz zobaczyć tutaj.

Biorąc pod uwagę wysokość miesięcznej raty tańszym sposobem na sfinansowanie remontu jest pożyczka hipoteczna. Jednak podejmując decyzję trzeba uwzględnić koszty dodatkowe, o których wspominałam powyżej oraz czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności.
Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko