Najtańszy kredyt mieszkaniowy w PLN i EUR, czyli najnowszy ranking kredytów Comperii

2010-04-01 09:22:38

Konkurencja na rynku kredytów hipotecznych się zaostrza. Banki obniżają marże i kuszą coraz większą dostępnością pieniędzy na zakup mieszkania czy budowę domu. Przy szybko zmieniającej się sytuacji warto na bieżąco śledzić informacje o promocjach. Wybierając najlepszy kredyt możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie! Zobacz, gdzie znajdziesz najtańszy kredyt mieszkaniowy!

W złotych czy w euro?
Te dwie waluty są obecnie zdecydowanie najbardziej popularne wśród kredytobiorców. Dlaczego? Tylko kredyty złotowe objęte są rządowym programem dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na swoim”, który w kryzysowych miesiącach był motorem napędowym rynku mieszkaniowego. Z kolei za modą na europejską walutę kryje się inna przyczyna – kredyt w euro to po prostu najtańszy kredyt mieszkaniowy. Jest to efekt niskich stóp procentowych w strefie euro oraz słabości waluty wspólnotowej na rynku międzynarodowym. Przez ostatnie 12 miesięcy euro straciło w stosunku do złotego niemal 20 proc. O kredyt walutowy jest w banku jednak nieco trudniej. Po pierwsze tylko część instytucji pozwala swoim klientom zadłużać się choćby właśnie w euro, podczas gdy kredyty złotowe są powszechnie dostępne we wszystkich bankach udzielających kredytów hipotecznych. Po drugie trzeba pamiętać, że przy wyliczaniu zdolności kredytowej banki muszą powiększyć wnioskowaną kwotę o 20 proc., jeżeli kredyt ma być denominowany w obcej walucie.
 
Najtańszy kredyt mieszkaniowy w PLN, kwota: 300 tys. zł, 30 lat, LTV=80%
Zobacz pełny ranking! 
 
 
Bank
RRSO
Rata
1
5,80%
1727,92 zł
2
BZ WBK
5,81%
1699,60 zł
3
DnB Nord
6,33%
1823,80 zł
Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
Najtańszy kredyt mieszkaniowy w EUR, kwota: 300 tys. zł, 30 lat, LTV=80%
Zobacz pełne zestawienie! 
 
 
Bank
RRSO
Rata
1
3,11%
1272,03 zł
2
Alior Bank
3,21%
1288,83 zł
3
MultiBank
3,84%
1350,37 zł
Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl
 
 
Wysokość raty a RRSO
Dziwny może wydać się fakt, że w naszym rankingu kredyt z wyższą ratą może zająć lepsze miejsce. Uzasadnienie jest jednak proste. O miejscu w zestawieniu decyduje nie wysokość raty kredytowej, a wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa. RRSO lepiej ocenia atrakcyjność danej oferty, gdyż uwzględnia całkowity koszty kredytu (oprócz odsetek bierze pod uwagę także prowizję, składki ubezpieczeniowe czy koszt wyceny nieruchomości). Rata wyliczana jest z kolei wyłącznie na podstawie wysokości oprocentowania kredytu. Dlatego kredyt z niższą ratą miesięczną, lecz z wysoką prowizją może w rankingu zająć gorszą lokatę niż kredyt z nieco wyższym oprocentowaniem i brakiem innych kosztów okołokredytowych.
 
Czytaj warunki promocji!
Czołówka najtańszych kredytów mieszkaniowych to kredyty promocyjne. Pamiętaj, że zazwyczaj promocja nie dotyczy wszystkich klientów. Często warunkiem koniecznym jest jednoczesne skorzystanie z innych produktów banku np. założenie konta osobistego z zadeklarowanymi wpływami w określonej wysokości czy wykupienie karty kredytowej. Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym kredytem promocyjnym, przeczytaj uważnie w szczegółach oferty, kogo dana promocja obejmuje.
 
 
W którym banku jest najtańszy kredyt mieszkaniowy? Podziel się swoją opinią z innymi na naszym forum!

 

Ekspert Comperia.pl